Wiadomość11 listopada w gminie Brodnica
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek, 22 listopada 2022 r., godz. 09:15

11 listopada w gminie Brodnica
W gminie Brodnica uroczyście obchodzono Święto Niepodległości. W Szczuce odbył się apel szkolny, a także wydarzenie pt. "Romantyczna dusza nigdy nie utraci niepodległości". Z kolei w Cielętach otwarto wystawę prac dzieci ze Szkoły Filialnej w Cielętach oraz miała miejsce premiera filmu "Czym jest patriotyzm?". O godzinie 19:00 na osiedlu rozegrano grę terenową "Śladami Niepodległej".



Narodowe Święto Niepodległości w Szczuce

10 listopada 2022 r. w szkole w Szczuce z okazji Narodowego Święta Niepodległości miało miejsce wydarzenie pt. "Romantyczna dusza nigdy nie utraci niepodległości" zorganizowane przez Fundację Brama Epok. Wolontariuszki: Zuzanna Świtanowska, Joanna Berent i Nikola Pankowska przeprowadziły warsztaty tworzenia zakładek do książek "Wieszcz-ymy Wolontariat". Na drewnianych zakładkach uczniowie z klas IV – VIII wypisali ulubione cytaty z dzieł Adama Mickiewicza. Wolontariuszki Fundacji oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowały prezentacje opowiadające o dotychczasowej działalności. Działanie było finansowane ze środków Kujawsko-Pomorskiej Federacja Organizacji Pozarządowych w ramach konkursu na mini-granty.

Kolejnym wydarzeniem tego dnia było spotkanie z kolekcjonerką wydań "Pana Tadeusza", regionalistką, miłośniczką Ziemi Michałowskiej Krystyną Warachowską, która opowiedziała historię swojej kolekcji, jak i samego dzieła. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w konkursie wiedzy oraz obejrzeć przygotowaną ekspozycję około 60 wydań "Pana Tadeusza". Uczniowie spotkali się również z Piotrem Kornackim i Czesławem Stawikowskim ( obecny i emerytowany wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy), którzy przyjechali do Szczuki jako przyjaciele Jacka Karpińskiego - polskiego inżyniera i elektronika, wynalazcy pierwszych, polskich komputerów, maszyn liczących, uczestnika Powstania Warszawskiego, trzykrotnie odznaczonego Krzyżem Walecznych. Panowie opowiedzieli o swojej przyjaźni z Panem Jackiem, historii Jego wynalazków, zaprezentowali także pamiątki po wynalazcy. W trakcie spotkania uhonorowali Joannę Kalenik z Fundacji Brama Epok złotą przypinką K202 (z nazwą komputera autorstwa Jacka Karpińskiego), która jest przyznawana przez przyjaciół pana Jacka osobom pielęgnującym pamięć o nim. W wydarzeniu wzięła udział Anna Sawicka, wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Uroczysty apel

10 listopada br. w Szkole Podstawowej w Szczuce odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wzięli w nim udział: radni Rady Gminy Brodnica: Kamila Maciejewska, Kazimierz Piotrkowski, Rafał Roman, Maciej Popławski, dyrektor Gminnej Biblioteki w Szczuce Joanna Bonawenturska, przewodnicząca KGW Szczuka Krystyna Koprowska, prezes OSP Szczuka Eugeniusz Jakubowski, prezes Fundacji Brama Epok Joanna Kalenik, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz uczniowie. Część artystyczną przygotowała Justyna Krauza. Po apelu uczniowie z samorządu uczniowskiego złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych w Szczuce.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Cielętach

11 listopada 2022 r. w Cielętach uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Organizatorami wydarzenia byli: Koło Gospodyń Wiejskich w Cielętach, Joanna Kalenik - przewodnicząca KGW i prezes Fundacji Brama Epok, Maciej Popławski – radny oraz sołtys wsi Cielęta. Dzień rozpoczął się mszą świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym. Po niej uczestnicy udali się do świetlicy gospodarstwa Agripol. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Następnie miało miejsce otwarcie wystawy prac dzieci ze Szkoły Filialnej w Cielętach oraz premiera filmu "Czym jest patriotyzm?". Prace i film powstały w ramach projektu "Patriotyzm przedwczoraj, wczoraj i jutro", realizowanego przez Fundację Brama Epok, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Patronat nad programem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O 19:00 na osiedlu miała miejsce gra terenowa "Śladami Niepodległej", w czasie której drużyny uczestników rozwiązywały zadania z historii Polski. Całość zakończyła się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek, rozdaniem nagród oraz dyplomów.

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica, Joanna Kalenik

11 listopada w gminie Brodnica/fot. nadesłane :


















reklama
Dzialkowicz.jpg





Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.15595 )