WiadomośćGęsina w CKZiU w Brodnicy
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa, 24 listopada 2021 r., godz. 08:19

Gęsina na św. Marcina
Dzień Niepodległości ma nie tylko patriotyczną odsłonę. Tego dnia swój dzień obchodzi św. Marcin, który często pojawia się w otoczeniu gęsi. A że gęsina przeżywa renesans i coraz częściej powraca na polskie stoły, w CKZiU przy ulicy Karbowskiej w Brodnicy można się było o tym przekonać i posmakować prawdziwych przysmaków z gęsiny.



Mimo że Polska jest potentatem na rynku gęsiny, a z polskich hodowli pochodzą ptaki najlepszej jakości i o największych walorach smakowych, jej spożycie w naszym kraju jest nadal nieduże. Od kilku lat trwa moda na gęsinę oraz wzmożona promocja tego produktu, zwłaszcza przez województwo kujawsko-pomorskie, z którego pochodzi prawie 90% wszystkich ptaków. To także ojczyzna najszlachetniejszej gęsi kołudzkiej, dlatego wytyczono tam Gęsinowy Szlak Kulinarny,

Promowanie gęsiny na 11 listopada, jako dania narodowego, nie jest zapożyczeniem, a powrotem do korzeni. W dzień świętego Marcina, czyli 11 listopada, gęsinę podawano w Polsce już setki lat temu. Gęsina jest nie tylko smaczna, lecz także bardzo zdrowa i niemal każda część gęsi może zostać wykorzystana. Ma wyjątkowe walory zdrowotne i smakowe, jest też zaliczana do żywności poprawiającej zdrowie i samopoczucie, zmniejszającej ryzyko zachorowania.

Gęsina to ciemne mięso, bardzo delikatne w smaku. Wielu uważa ją za jedno ze zdrowszych spośród wszystkich rodzajów mięsa. W swoim składzie zawiera dużo białka, witaminy A, E, te z grupy B oraz minerały: fosfor, magnez i żelazo, potas i cynk. Ze względu na korzystny dla naszego zdrowia skład tłuszczów jedno i wielonienasyconych, a także kwasów omega-3 i omega-6, które wpływają na obniżenie złego cholesterolu we krwi, a podwyższenie tego dobrego, mięso z gęsi powinny włączyć do swojej diety osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe.

Podczas kulinarnych zmagań z gęsiną, które przygotowali uczniowie z CKZiU w Brodnicy wraz ze swoimi opiekunami, można było spróbować przeróżnych specjałów. Umiejętnie przygotowane, cieszyły oko i... podniebienie. Uczniowie przygotowali też prezentację na temat gęsi i gęsiny, która dostarczyła wielu cennych informacji. Nad całością czuwała wicedyrektor Lidia Czerwińska, która powiedziała:

- Dzień świętego Marcina nieodłącznie kojarzy się nam z gęsiną i rogalami marcińskimi. Uczniowie ze swoimi opiekunami przygotowali podstawowe potrawy z gęsiny - gęś pieczoną, tzw. pipki gęsie, czyli nadziewane szyje z gęsi, czy rogale marcińskie nadziewane białym makiem. Pomysł z gęsiną wypłynął od naszych uczniów. chcemy promować takie potrawy, które kiedyś zaginęły i których nie jemy na co dzień. Na stole pojawią się różne potrawy, z różnych przepisów, które pochodzą z różnych domów. Uczniowie uczą się w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, to typowy profil gastronomiczny, ale również chcieliśmy tu włączyć profil hotelarski, bo w hotelach również gęś jest promowana. Przy gęsinie niezwykle ważne są tajniki jej przygotowania i tu nasza młodzież poznaje je od starszego pokolenia w swoich domach. Muszę przyznać, że te przepisy czasem nas bardzo zaskakiwały, bo detale jednak znaczą bardzo wiele. O tym też będziemy mogli przekonać się za chwilę.

Gęsina dostarczyła wiele doznań smakowych i cieszy fakt, że młodzież chce ją promować. I choć przysłowie mówi, że najlepsza gęsina jest na św. Marcina, to warto spożywać ją nie tylko od święta.

Gęsina w CKZiU w Brodnicy:












reklama
Dzialkowicz.jpg





Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.14238 )