WiadomośćGmina Zbiczno
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa, 06 maja 2020 r., godz. 09:30

Sterylizacja? Jestem na tak!
W gminie Zbiczno, w ramach realizacji "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie gminy Zbiczno", istnieje możliwość dofinansowania zabiegów sterylizacji psów i kotów. Gmina Zbiczno, w oparciu o powyższy program, zapewnia właścicielom psów i kotów dofinansowanie w wysokości do 50% kosztów zabiegu.



Urząd Gminy w Zbicznie informuje:

Informujemy, że możliwe jest już składanie wniosków o dofinansowanie zabiegów sterylizacji i kastracji zwierząt. Wartość dofinansowania wynosi 50% kosztów zabiegu, ale nie więcej niż 100 zł brutto na jedno zwierzę i przysługuje właścicielowi zwierzęcia do dwóch sztuk rocznie. Dofinansowanie przysługuje właścicielom zwierząt zamieszkującym na stałe na terenie gminy Zbiczno.

Zabiegi można wykonać w Przychodni Weterynaryjnej "4 Łapy s.c.’" z siedzibą przy ul. Waryńskiego 2, 87-300 Brodnica, z którą Gmina ma podpisaną umowę. Warunkiem dofinansowania zabiegów dla psów jest wcześniejsze poddanie ich szczepieniu przeciwko wściekliźnie, co musi być udokumentowane stosownym zaświadczeniem. Ilość środków przeznaczonych na ten cel jest ograniczona w związku z tym decyduje kolejność zgłoszeń.

Wniosek o dofinansowanie dostępny jest tutaj Pobierz wniosek

Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Rolnictwa pod nr tel.: 790 202 746, 56 49 393 23.


Dla tych nieprzekonanych o słuszności zabiegu cytujemy fachowców:

Sterylizacja chirurgiczna to zabieg usunięcia macicy i jajników. Wykonywany jest najczęściej jako metoda trwałego uniemożliwienia zajścia w ciążę, jednak również ze względów zdrowotnych jako metoda leczenia ropomacicza, usuwania niechcianej ciąży, cyst jajnikowych czy zapobiegania nowotworom. Na szerszą skalę sterylizacja ma również bardzo duże znaczenie w walce z bezdomnością zwierząt.

Coraz większa grupa właścicieli suczek decyduje się poddać je zabiegowi, jednak razem z podjęciem tej decyzji pojawia się zazwyczaj wiele pytań.

- Suka powinna choć raz mieć szczenięta ze względów zdrowotnych.

Pies jest gatunkiem stworzonym i wyhodowanym przez człowieka, jest nadal zwierzęciem, a więc działa instynktownie, ale to człowiek jest jednostką odpowiedzialną za podejmowanie świadomych i dobrych decyzji. Zwierzęta nie mające wartości hodowlanej nie powinny być rozmnażane ze względu na ogromny stopień bezdomności, przepełnienie schronisk i ilość zwierząt usypianych z tego powodu. Ciąża i poród to niepotrzebne narażanie suki na niebezpieczeństwo i zdecydowanie lepiej jest wysterylizować zwierzę.

- Lepiej hormonalnie blokować cieczkę, bo jest to bezpieczniejsze rozwiązanie.

Każdy lekarz weterynarii ma obowiązek poinformować właściciela suki o niebezpieczeństwach związanych ze stosowaniem preparatów hormonalnych. To, co wydaje się nieszkodliwy zastrzykiem, całkowicie zmienia gospodarkę hormonalną organizmu suki, który jest na to bardzo wrażliwy. Stosowanie tych preparatów hormonalnych, szczególnie przez dłuższy okres czasu, drastycznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu gruczołu sutkowego oraz ropomacicza, a są to sytuacje zagrażające życiu zwierzęcia. Warto też wspomnieć, że stosowanie blokady hormonalnej nie wyklucza całkowicie ryzyka zajścia w ciążę.


reklama

Źródło: UG Zbiczno, codlapsa.pl

Sterylizacja jest potrzebna:








Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.11992 )