WiadomośćNowe przepisy w sprawie ślubów
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 21 lutego 2020 r., godz. 10:01

Od czerwca ślub kościelny według nowych zasad
1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy prawa kanonicznego w zakresie przeprowadzenia rozmów kanoniczno-duszpasterskich z przyszłymi małżonkami. Kapłani będą mieli za zadanie opisać sytuację narzeczonych, będą pytać o impotencję, zaburzenia psychoseksualne, płodność czy zmianę płci.



Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dekret, w którym określa zasady przeprowadzania rozmów z narzeczonymi przed wydaniem zezwolenia na zawarcie małżeństwa kościelnego. "Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego" wprowadza szereg zmian dla narzeczonych, którzy będą chcieli wziąć ślub kościelny w 2020 roku.

Narzeczeni muszą spodziewać się masy druków do wypełnienia na pierwszej rozmowie z księdzem, a także wnikliwego wypytywania o szczegóły intymne z życia młodych. Poprzedzi to jednak obowiązkowe podpisanie przysięgi o stanie wolnym i mówienia prawdy, zgodnie z rotą zawartą w protokole. Przepytywanie młodych odbywać się będzie nie tylko razem, ale i osobno z każdym z nich. Ślubu nie będą mogły wziąć osoby, które cierpią na impotencję, zezwolenia nie uzyskają też osoby, które nie wykażą chęci posiadania potomstwa oraz będą rozważały możliwość separacji w przyszłości. Zakazane są małżeństwa mieszane, czyli zawierane przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami, oraz z osobami po zmianie płci.

Jako miejsce zaślubin jednoznacznie wyznaczono parafię jednego z narzeczonych - przy czym do parafii należy się już po miesiącu od zamieszkania w nowym miejscu na terenie Polski - "utrudnione będzie zawieranie małżeństwa w innej parafii niż ta, w której jest się zameldowanym (bądź mieszkają na stałe lub tymczasowo) - będzie to można zrobić tylko w wyjątkowych i określonych przypadkach".


Narzeczeni na spotkaniu z księdzem powinni przedstawić mu dowód osobisty, świadectwo chrztu, potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania, świadectwo katechizacji szkolnej (w uzasadnionych przypadkach proboszcz może zwolnić z obowiązku przedstawienia tego dokumentu), ważne zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, świadectwo uczestnictwa w katechezie przedślubnej obejmujące także spotkania w katolickiej poradni rodzinnej.

Nowe przepisy będą obowiązywały w Kościele katolickim na terenie Polski od 1 czerwca 2020 roku.


reklama




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.11568 )