WiadomośćPoznaj region z przewodnikiem
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek, 18 lutego 2020 r., godz. 08:40

Akcja bezpłatnego zwiedzania regionu
Zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania atrakcji turystycznych Kujaw i Pomorza w ramach akcji "Poznaj swój region z przewodnikiem", która odbędzie się od 29 lutego - 1 marca. W programie między innymi spacery z przewodnikami, prelekcje oraz zwiedzanie wystaw i muzeów. Zapisy od 20 lutego godz. 9:00 do 28 lutego godz. 21:00.



- W przygotowanie akcji włączyło się ponad 40 instytucji i organizacji z regionu. Na mieszkańców i turystów czeka kilkadziesiąt propozycji spędzenia wolnego czasu - prelekcje, zwiedzanie wystaw, zabytków i innych atrakcji turystycznych, a także rajdy oraz gry terenowe - wylicza Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Z oferty można skorzystać w 32 miejscowościach, a w powiecie brodnickim, jak zwykle szału nie będzie. Te same wydarzenia są powtarzane corocznie, no może za wyjątkiem oferty Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, który tym razem przygotował wycieczkę rowerową do rezerwatu Jar Brynicy. Do dyspozycji będzie 20 rowerów górskich.

Jabłonowo-Zamek

29 lutego 2020 godzina 12:30 - 14:30 Zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego i kościoła św. Wojciecha. Zwiedzanie z przewodnikiem dla dorosłych i dzieci.

Zwiedzanie rozpocznie się w Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej, po którym oprowadzać będzie siostra Monika, następnie przejście przez park do kościoła, o którego historii opowie proboszcz tamtejszej parafii. Pałac Narzymskich (obecnie Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej) to neogotycki pałac z 1859 roku, w którym obecnie znajduje się Dom generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej założony przez bł. Marię Karłowską. Kościół św. Wojciecha pochodzi z lat 1860-1866. Kościół został wzniesiony w stylu neogotyku angielskiego na wzór kościoła św. Maurycego w Angers we Francji i kościoła św. Mikołaja w Hamburgu.

Minimalna ilość osób, aby wydarzenie się odbyło: 5 osób.


Brodnicki Park Krajobrazowy

29 lutego godzina 10:00 - 13:00 Przyroda Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzanie z przewodnikiem dla dorosłych i dzieci.

W programie: prezentacja filmu o przyrodzie Brodnickiego Parku Krajobrazowego (20 min.) oraz zwiedzanie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej "Bobrowiska". Trasa przebiega wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Skarlanki na północ od Grzmięcy. Po drodze widoczny jest tartak, nieczynny młyn, elektrownia wodna i wylęgarnia ryb. Długość ścieżki "Bobrowiska" wynosi około 4 km. Wszyscy uczestnicy podczas pobytu otrzymają materiały informacyjno-dydaktyczne dotyczące Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Uwaga! Osoby chętne, prosimy o zaopatrzenie się w odpowiednią odzież terenową i obuwie dostosowane do spaceru po terenie leśnym.

Minimalna ilość osób, aby wydarzenie się odbyło: 5 osób.


Brodnica

29 lutego 2020 godzina 12:00 - 12:30 Tajemnice zamkowej wieży. Zwiedzanie z przewodnikiem dla dorosłych i dzieci.

Brodnicki zamek, wzniesiony jako siedziba komtura i konwentu krzyżackiego, był jednym z największych spichrzów na terenie państwa zakonnego, przewyższając pod tym względem m.in. warownie w Toruniu, Golubiu czy Grudziądzu. Wieża brodnickiego zamku jest jedną z najwyższych wież gotyckich w Polsce – jej wysokość sięga 54 m.

Minimalna ilość osób, aby wydarzenie się odbyło: 3 osoby.

11:00 - 12:00 Co kryją mury brodnickiej warowni? Zwiedzanie z przewodnikiem dla dorosłych i dzieci.

Zwiedzanie wystaw w piwnicach zamkowych: "Od grodu plemiennego do warownego miasta - region brodnicki w średniowieczu", "Rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej", "Znaleziska ze studni zamkowej".

Gospodynią brodnickiego zamku i jednocześnie starościną brodnicką była w XVII wieku siostra Zygmunta III Wazy - królewna Anna Wazówna. To prawdopodobnie piwnice brodnickiej warowni stały się pierwotnym miejscem jej pochówku.

Minimalna ilość osób, aby wydarzenie się odbyło: 3 osoby.

9:00 - 15:00 Zwiedzanie wystaw w piwnicach zamkowych, wejście na wieżę krzyżacką oraz zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Zwiedzanie indywidualne.

Zwiedzanie indywidualne wystaw w piwnicach zamkowych: "Od grodu plemiennego do warownego miasta - region brodnicki w średniowieczu", "Rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej", "Znaleziska ze studni zamkowej", wejście na wieżę oraz zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej. W Centrum znajduje się wystawa ukazująca miejsce człowieka jako gatunku dominującego w szeroko rozumianym środowisku przyrodniczym oraz roli rozwoju cywilizacyjnego w charakterze eksploatacji środowiska. Wystawa podzielona jest na trzy tematyczne części, przedstawia kolejno: I poziom - najwcześniejszy etap rozwoju społeczności ludzkich (myśliwsko - zbieracki) na naszym terenie; II poziom - ukazujący lokalne środowisko przyrodnicze bez ingerencji i obecności człowieka; poziom III przedstawia skutki działalności człowieka - zmiany i zniszczenia środowiska naturalnego, jakie poczynił on wraz z rozwojem cywilizacyjnym, jednocześnie wskazując kierunki i możliwości naprawy.

Uwaga! Przejście z zamku (ul. Zamkowa w Brodnicy) do Centrum Edukacji Ekologicznej (Spichlerz, ul. św. Jakuba 1) to około 350 m.


Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

1 marca 2020 godzina 11:00 - 14:00 Wycieczka rowerowa do rezerwatu Jar Brynicy.

Trasą przejazdu jest 11-to kilometrowa pętla prowadząca drogami nieutwardzonymi przez lasy i łąki Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Celem jest poznanie unikatowego na niżu Polski jaru rzeki Brynicy oraz 550-letniego Dębu Rzeczypospolitej. Do dyspozycji uczestników będzie 20 rowerów górskich. Po powrocie do Rudy uczestnicy wycieczki będą mogli sporządzić sobie posiłek z własnych produktów na grillu lub w ognisku. Minimalna ilość osób, aby wydarzenie się odbyło: 10 osób.


Akcja "Poznaj swój region z przewodnikiem" odbędzie się w sobotę i niedzielę 25 i 26 lutego. Szczegóły i zapisy do udziału w poszczególnych wydarzeniach od 20 lutego na stronie internetowej www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl. Rejestracja potrwa do 28 lutego. Liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Usługi przewodników i wejścia do muzeów w ramach akcji będą bezpłatne (z wyjątkiem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie i Muzeum Etnograficznego w Toruniu, w których za zwiedzanie z przewodnikiem zapłacimy symboliczną złotówkę).

Wydarzenie odbędzie się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Obchody organizowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wojewódzki Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK już po raz siódmy. Partnerem akcji jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.


reklama

Źródło: Urząd Marszałkowski




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.11544 )