WiadomośćCKZiU w Brodnicy informuje
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
sobota, 15 lutego 2020 r., godz. 10:50

Święto Patrona Szkoły
12 lutego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy przy ul. Karbowskiej odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Patrona Szkoły - Zesłańców Sybiru.



Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów przez delegacje pod obeliskiem upamiętniającym Zesłanych na Syberię. W auli szkolnej uczestnicy obchodów wysłuchali hymnu Sybiraków. Następnie dyrektor CKZiU Jacek Gniadkowski w swoim wystąpieniu przypomniał dramat zesłańców. Zwracając się do brodnickich Sybiraków powiedział m.in.: "Jesteście niezwykłymi ludźmi. Przeżyliście piekło Syberii, przetrwaliście czas, gdy wytęskniona ojczyzna zmuszała was do milczenia i przeżywania w samotności swojego bólu. Podziwiamy waszą odwagę pozwalającą rozdrapywać rany, wracać do tragicznych wspomnień, by dzielić się swoimi przeżyciami z zesłania". Dyrektor CKZiU mówił też, jak ważna jest pamięć o przeszłości, zachęcał młodzież do poznawania historii, która nie bez powodu jest nazywana nauczycielką życia.

Głos zabrali również: prezes Koła Związku Sybiraków w Brodnicy Jarosław Michałowski, starosta brodnicki Piotr Boiński oraz kierownik Biura Oświaty Urzędu Miasta w Brodnicy Małgorzata Świtalska. Część artystyczna, przygotowana przez uczniów CKZiU, nawiązywała do pierwszych wywózek na Syberię z roku 1940. Wykorzystano w niej m.in. relacje uczestników tych tragicznych wydarzeń. Mottem przedstawienia były słowa Adama Mickiewicza "Jeśli zapomnę o nich, ty Boże na niebie zapomnij o mnie".

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez nauczycieli i uczniów CKZiU. Święto Patrona Szkoły w CKZiU jest obchodzone co roku, ale tym razem miało szczególny charakter ze względu na 80. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Z niepełnych danych wynika, że NKWD aresztowało około 700 mieszkańców Brodnicy i powiatu brodnickiego. Wielu spośród nich nie przetrwało katorżniczej pracy, głodu, zimna, tęsknoty i licznych upokorzeń. Ich prochy pozostały na zawsze w syberyjskiej ziemi, nazywanej "Golgotą Wschodu".

Uroczystość przygotowywali nauczyciele: Justyna Bartoszewska, Krzysztof Bartoszewski, Beata Psuty, Krzysztof Suchorab, Zbigniew. Fritzkowski, Anna Gęsicka, Anna Gęstwicka, Jarosław Tomasz, Sławomir Krawulski, Marek Betlejewski oraz Lucyna Szwed. W obchodach aktywnie uczestniczyli uczniowie klas mundurowych – II a II b Technikum Logistycznego.

Wśród zgromadzonych gości znaleźli się m.in.: starosta Powiatu Brodnickiego Piotr Boiński, wicestarosta Stanisław Kosakowski, przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Stanisław Czajkowski, honorowy kapelan wojsk chemicznych ks. prałat Bolesław Lichnerowicz, kierownik Biura Oświaty Urzędu Miasta Brodnicy Małgorzata Świtalska, przybyli również przedstawiciele wojska, policji oraz straży pożarnej. Honorowymi gośćmi byli członkowie i sympatycy Koła Związku Sybiraków w Brodnicy z prezesem Jarosławem Michałowskim na czele.


reklama

Źródło: Barbara Stefańska

Święto Patrona Szkoły/fot. nadesłane:























Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.11532 )