WiadomośćGmina Brodnica informuje
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
czwartek, 18 lipca 2019 r., godz. 12:12

Informacja dotycząca wód opadowych i drenażowych
Wójt gminy Brodnica, mając na uwadze porządek i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg oraz terenów przyległych do nich, a także w trosce o interes wszystkich odbiorców usług zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, przypomina o konieczności zagospodarowywania wód deszczowych w obrębie własnej działki.



Informacja dotycząca wód opadowych i drenażowych

Szanowni Mieszkańcy oraz Właściciele nieruchomości położonych na terenie gminy Brodnica!

W związku z powtarzającymi się w ostatnim czasie zgłoszeniami złego stanu gminnych dróg gruntowych po gwałtownych i intensywnych opadach deszczu, mając na uwadze porządek i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników naszych dróg oraz terenów przyległych do nich, a także w trosce o interes wszystkich odbiorców naszych usług zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, przypominam o konieczności zagospodarowywania wód deszczowych w obrębie własnej działki.

Zgodnie z art. 234 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne właściciel gruntu nie może zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowych, ani kierunku odpływu wód ze źródeł - ze szkodą dla gruntów sąsiednich oraz odprowadzać wód i wprowadzać ścieków na grunty sąsiednie. Również w art. 39 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych określony jest zakaz dotyczący odprowadzania wody i ścieków z urządzeń melioracyjnych, gospodarskich lub zakładowych do rowów przydrożnych lub na jezdnię drogi. Rowy przydrożne są przeznaczone tylko i wyłącznie do odprowadzania wód opadowych z pasa drogowego, a podłączanie się do rowów przydrożnych jest bezprawne.

Kwestia odprowadzania wód opadowych z działki budowlanej uregulowana jest w także w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Działki budowlane, na których sytuowane są budynki, powinny być wyposażone w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. W razie jej braku dopuszczalne jest odprowadzanie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych. Konsekwencją tego zapisu jest zakaz zawarty w § 29 warunków technicznych, który wyraźnie wskazuje, że dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości jest zabronione.

Zakaz wprowadzania ścieków opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej określa art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z tą ustawą wprowadzanie wód opadowych i drenażowych do kanalizacji sanitarnej stanowi przestępstwo i podlega karze ograniczenia wolności, albo grzywny. Pragnę przypomnieć, że kanalizacja sanitarna w gminie Brodnica jest siecią do której nie wolno wprowadzać wód opadowych ani drenażowych. Wody opadowe przedostające się do kanalizacji zakłócają proces odprowadzania i oczyszczania ścieków. Podczas intensywnych opadów deszczu w dłuższym okresie czasu, powodują podtopienia urządzeń i prowadzą do poważnych awarii. Ścieki z wodami opadowymi mogą wylewać się na ulice i zatapiać sąsiednie nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe, apeluję o sprawdzenie swoich instalacji i przyłączy. W wypadku odprowadzenia wód z własnej działki na drogę gminną, rowów przydrożnych kanalizacji sanitarnej lub na grunty sąsiednie, należy trwale zlikwidować takie przyłączenie, a wody opadowe i roztopowe zagospodarować na własnych posesjach.

Wójt Gminy Brodnica
Adam Zalewski


reklama

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica




Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.10452 )