WiadomośćGmina Zbiczno
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek, 29 kwietnia 2019 r., godz. 07:24

Sterylizacja? Jestem na tak!
W gminie Zbiczno w ramach realizacji "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie gminy Zbiczno w 2019 roku" istnieje możliwość dofinansowania zabiegów sterylizacji psów i kotów. Gmina Zbiczno w oparciu o powyższy program zapewnia właścicielom psów i kotów dofinansowanie w wysokości do 50% kosztów zabiegu do dwóch sztuk zwierząt rocznie.Na gminnej stronie internetowej czytamy:

Gmina Zbiczno w ramach działań zapisanych w "Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Zbiczno w 2019 roku" dofinansowuje właścicielom psów i kotów 50% kosztów zabiegów sterylizacji i kastracji (nie więcej niż 100 zł brutto na jedno zwierzę) do dwóch sztuk zwierząt rocznie. Dofinansowanie przysługuje właścicielom zwierząt zamieszkującym na stałe na terenie gminy Zbiczno.

Zabiegi można wykonać wyłącznie w Przychodni Weterynaryjnej "4 Łapy s.c’" z siedzibą przy ul. Waryńskiego 27, 87-300 Brodnica, z którą Gmina ma podpisaną stosowną umowę na świadczenie usług weterynaryjnych związanych z ww. programem. Aby skorzystać z dofinansowania należy zgłosić się do Referatu Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Rolnictwa pokój nr 9, aby wypełnić stosowny wniosek.

Warunkiem dofinansowania zabiegów dla psów jest wcześniejsze poddanie ich szczepieniu przeciwko wściekliźnie, co musi być udokumentowane stosownym zaświadczeniem. Ilość środków przeznaczonych na ten cel jest ograniczona w związku z tym decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Rolnictwa Urzędu Gminy Zbiczno, tel.: 56 49 393 23.


Dla tych nieprzekonanych o słuszności zabiegu cytujemy fachowców:

Sterylizacja chirurgiczna to zabieg usunięcia macicy i jajników. Wykonywany jest najczęściej jako metoda trwałego uniemożliwienia zajścia w ciążę, jednak również ze względów zdrowotnych jako metoda leczenia ropomacicza, usuwania niechcianej ciąży, cyst jajnikowych czy zapobiegania nowotworom. Na szerszą skalę sterylizacja ma również bardzo duże znaczenie w walce z bezdomnością zwierząt.

Coraz większa grupa właścicieli suczek decyduje się poddać je zabiegowi, jednak razem z podjęciem tej decyzji pojawia się zazwyczaj wiele pytań.

- Suka powinna choć raz mieć szczenięta ze względów zdrowotnych.

Pies jest gatunkiem stworzonym i wyhodowanym przez człowieka, jest nadal zwierzęciem, a więc działa instynktownie, ale to człowiek jest jednostką odpowiedzialną za podejmowanie świadomych i dobrych decyzji. Zwierzęta nie mające wartości hodowlanej nie powinny być rozmnażane ze względu na ogromny stopień bezdomności, przepełnienie schronisk i ilość zwierząt usypianych z tego powodu. Ciąża i poród to niepotrzebne narażanie suki na niebezpieczeństwo i zdecydowanie lepiej jest wysterylizować zwierzę.

- Lepiej hormonalnie blokować cieczkę, bo jest to bezpieczniejsze rozwiązanie.

Każdy lekarz weterynarii ma obowiązek poinformować właściciela suki o niebezpieczeństwach związanych ze stosowaniem preparatów hormonalnych. To, co wydaje się nieszkodliwy zastrzykiem, całkowicie zmienia gospodarkę hormonalną organizmu suki, który jest na to bardzo wrażliwy. Stosowanie tych preparatów hormonalnych, szczególnie przez dłuższy okres czasu, drastycznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu gruczołu sutkowego oraz ropomacicza, a są to sytuacje zagrażające życiu zwierzęcia. Warto też wspomnieć, że stosowanie blokady hormonalnej nie wyklucza całkowicie ryzyka zajścia w ciążę.


reklama

Źródło: UG Zbiczno, codlapsa.pl
Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.10017 )