Stypendyści z powiatu brodnickiego

piątek, 25 stycznia 2019 r., godz. 10:24  |  Wersja do druku

Blisko 1,9 tysiąca pracowitych uczniów z regionu otrzyma w tym roku szkolnym wsparcie finansowe w ramach trzech marszałkowskich programów stypendialnych – dla uzdolnionych w dziedzinie przedmiotów ścisłych, dla prymusów zawodu oraz dla utalentowanych humanistów. Znamy listy stypendystów z powiatu brodnickiego.

Marszałkowskie stypendia edukacyjne przyznawane są na 10 miesięcy danego roku szkolnego. Maksymalna łączna kwota wsparcia to 5 tysięcy złotych, czyli 500 złotych miesięcznie (wysokość stypendium uzależniona jest od ocen i osiągnięć ucznia oraz rodzaju szkoły, do jakiej dana osoba uczęszcza). Wsparcie można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym – m.in. zakup książek, komputera, udział w dodatkowych zajęciach i konkursach, opłacenie dostępu do internetu, dojazdów do szkoły oraz zakwaterowania. Stypendia finansowane są ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

HUMANIŚCI NA START

W tym roku szkolnym po raz pierwszy przyznano stypendia młodym mieszkańcom regionu, którzy osiągają dobre wyniki z przedmiotów humanistycznych. Chodzi o uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz liceów ogólnokształcących, którzy z historii i języka polskiego uzyskali średnią co najmniej 4,5 oraz są laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad albo konkursów. Stypendia otrzyma 366 uczniów.

Wiktoria Błaszkiewicz Gimnazjum nr 2 w Brodnicy
Dominika Gutowska III LO im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy
Macy Paradowska III LO im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy
Natalia Przybyłowska III LO im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy
Natalia Wrońska LO im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy
Kamil Dobies Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Brodnicy

PRYMUS POMORZA I KUJAW

To projekt realizowany z myślą o uczniach, którzy uzyskują dobre wyniki w nauce z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości. Marszałkowskie stypendia otrzymują uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz branżowych, liceów i techników. W ciągu dwóch pierwszych edycji programu z tej pomocy skorzystało już 3,2 tysiąca najzdolniejszych młodych ludzi. W roku szkolnym 2018/19 otrzyma ją 998 uczniów - wśród nich jest 520 chłopców i 478 dziewcząt, najmłodsi mają 12 a najstarsi 19 lat.

Karol Bartnicki I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
Hubert Sikorski I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
Karolina Ziętara I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
Kamil Dobies Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. 700-lecia Brodnicy w Brodnicy
Wiktoria Bielawa ZS nr 1 im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy (Gimnazjum nr 2)
Hubert Malinowski ZS nr 1 im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy (Gimnazjum nr 2)
Dominik Cieszyński ZS nr 1 im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy (III LO)
Piotr Filipski ZS nr 1 im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy (III LO)
Sebastian Górski ZS nr 1 im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy (III LO)
Michał Jaworski ZS nr 1 im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy (III LO)
Jakub Kucharski ZS nr 1 im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy (III LO)
Konrad Siemiątkowski ZS nr 1 im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy (III LO)
Miłosz Szmidt ZS nr 1 im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy (III LO)
Wiktoria Brzozowska ZS nr 1 im. Karola Wojtyły - Jana Pawła II w Brodnicy (SP nr 7)

PRYMUSI ZAWODU POMORZA I KUJAW

Środki z projektu adresowanego do utalentowanych uczniów techników i szkół branżowych pomagają w kształceniu potrzebnych na rynku pracy specjalistów. W tym roku szkolnym pomoc przyznano po raz drugi. Skorzysta z niej 500 uczniów z 82 szkół w regionie – 250 uczniów techników oraz 150 uczniów szkół branżowych I stopnia.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy

Adam Cieszyński