Pasje Ryszarda Bobera

czwartek, 18 października 2018 r., godz. 12:21  |  Wersja do druku

Przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober to znany i ceniony samorządowiec, który wiele czasu poświęca aktywności w województwie, reprezentując je w kraju i za granicą. Ale Ryszard Bober to także hodowca bydła, a hodowla bydła mlecznego stała się też jego pasją. Ma również najlepiej wycenioną jałówkę w Polsce.

Jak się okazuje hodowla bydła mlecznego to pasja przewodniczącego sejmiku. Ryszard Bober użytkuje 247 ha, na których utrzymuje stado liczące 270 sztuk, z czego 130 krów mlecznych. Ich średnia roczna wydajność jest rzędu 10 300 l mleka. A początki nie były łatwe. Po ukończeniu studiów - Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie w roku 1982, prowadził wspólnie z rodzicami 24-hektarowe gospodarstwo. Stado krów liczyło wtedy 17 krów. Dzięki systematycznemu rozwojowi hodowli w roku 1996 stado powiększyło się do 48 krów. Powiększaniu stada towarzyszyło sukcesywne zwiększanie areału. Obecnie areał własnych gruntów to około 147 ha z 247 użytkowanych.

Ryszard Bober jako jeden z pierwszych hodowców w Polsce zaczął poddawać swoje buhajki i jałówki ocenie genomowej, która jest stosowana od roku 2014. Nowa technologia zrewolucjonizowała hodowlę bydła mlecznego, ponieważ genomowa ocena wartości hodowlanej bardzo młodych zwierząt pozwoliła na skrócenie odstępu między pokoleniami, obniżyła koszty hodowli i prawie dwukrotnie przyspieszyła postęp hodowlany. Genomika jest pomocna również wtedy, gdy hodowca chce wytypować ze swojego stada najlepsze samice jako dawczynie zarodków. Tę metodę – embriotransferów stosuje też Ryszard Bober. Ma również najlepiej wycenioną jałówkę w Polsce.

Niecały kilometr od siedziby gospodarstwa Ryszard Bober dzierżawi starą chlewnię, w której produkuje tuczniki w cyklu zamkniętym, na głębokiej ściółce – ma 50 macior, od których uzyskuje ok. 1000 tuczników rocznie. Ich sprzedaż stanowi 25 proc. przychodów gospodarstwa. Znaczna część produkcji polowej w gospodarstwie przeznaczona jest na pasze dla bydła i trzody. Ale uprawiane są tu też rośliny towarowe: buraki cukrowe i rzepak ozimy oraz część zbóż.

Oprócz hodowlanej pasji Ryszard Bober był radnym Jabłonowa Pomorskiego w latach 1984-1994, był przewodniczącym rady i członkiem Zarządu Miasta i Gminy, Zasiadał także w Radzie Powiatu. W 1996 r. został wybrany przez plantatorów na członka Rady Nadzorczej Cukrowni Mełno, a w 1997 r. do Rady Nadzorczej Mazowiecko-Kujawskiej Spółki Cukrowej. W 2002 r. pełnił obowiązki prezesa Kujawsko-Pomorskiej Spółki Cukrowej. Od 2003 r. jest wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy. W 2005 r. został radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a następnie jego wiceprzewodniczącym. Mandat radnego utrzymywał w kolejnych wyborach w 2006 i w 2010 r., ponownie obejmując funkcję wiceprzewodniczącego. Od 2014 r. jest przewodniczącym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. A także członkiem Rady Naczelnej PSL oraz wiceprezesem ZP PSL w Brodnicy, członkiem zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Zasiada w radzie hodowlanej SHiUZ w Bydgoszczy.

Źródło: Ryszard Bober