Zaloguj się | Rejestracja

20-lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Brodnicy

wtorek, 09 października 2018 r., godz. 08:47  |  Wersja do druku

Warsztat Terapii Zajęciowej w Brodnicy świętuje w tym roku swoje dwudziestolecie. Z tej okazji w Brodnickim Domu Kultury odbyła się gala jubileuszowa, podczas której gospodarze uroczystości podziękowali przedstawicielom instytucji, gmin oraz powiatu za wspieranie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.Trochę historii...

Na przełomie lat 80 i 90 ub. wieku rodziny wychowujące osoby niepełnosprawne w Brodnicy postanowiły się zorganizować, by korzystając z wymiany doświadczeń, wzajemnie pomagać sobie i swoim bliskim wymagającym szczególnej pieczy. W listopadzie 1989 roku powstało Towarzystwo Rodziców Dzieci Specjalnej Troski, którego prezesem została Barbara Tuptyńska. Kilkuletnia aktywna działalność stowarzyszenia oraz wyjątkowa determinacja jego liderki w dążeniu do celu, doprowadziły do zorganizowania w 1998 roku w Brodnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, do którego na początku uczęszczało około 20 osób.

Realizowana przez twórców WTZ misja wspierania rozwoju osób niepełnosprawnych intelektualnie zaowocowała zmianą świadomości w lokalnej społeczności. Dziś mało kto z mieszkańców potrafi sobie wyobrazić Brodnicę i powiat bez Warsztatu Terapii Zajęciowej. W pracowniach placówki odbywa się proces rehabilitacji społecznej, zawodowej i kulturowej, w którym codziennie uczestniczy kilkadziesiąt osób. Uczestnicy realizują swoje twórcze pasje, a terapia poprzez sztukę pozwala im funkcjonować w społeczeństwie.

W wielu miejscach Polski znane są wytwory rękodzieła brodnickich niepełnosprawnych. Swoje artystyczne pasje realizują też na scenie. Wśród około 70 różnego rodzaju imprez organizowanych przez brodnicki WTZ wyjątkową popularnością cieszy się Ogólnopolski Festiwal Artystyczny Osób Niepełnosprawnych, na który przyjeżdżają rokrocznie setki uczestników z całego kraju. Warsztatowicze jeżdżą też na wycieczki po Polsce i za granicę. Spotykają się ze sławnymi ludźmi i uczestniczą programach popularyzujących sztukę niepełnosprawnych, takich jak "Świat Nikiforów".

Tego wszystkiego oraz wielu innych informacji o działalności WTZ mogli dowiedzieć się goście gali z okazji 20-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Brodnicy, zorganizowanej w środę, 3 października w Brodnickim Domu Kultury. Gospodarze uroczystości podziękowali przedstawicielom instytucji, gmin oraz powiatu za wspieranie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Były też listy gratulacyjne, życzenia od uczestników gali, wśród nich od Powiatu Brodnickiego. Złożył je osobiście pracownikom i uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej starosta Piotr Boiński, który wręczył Barbarze Tuptyńskiej pamiątkowy grawerton przygotowywany na wyjątkowe okazje.


reklama

Źródło: Przemysław Majchrzak rzecznik prasowy Starostwo Powiatowe

20-lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej/brodnica.com.pl :

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama