Wybory samorządowe 2018

czwartek, 27 września 2018 r., godz. 11:09  |  Wersja do druku

Do środy, 26 września do północy można było zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wszystko więc stało się jasne. Wybrani przez nas tej jesieni nowi samorządowcy będą działać na nieco innych zasadach niż ich poprzednicy. Głosujemy w niedzielę, 21 października.

Prawo startu w wyborach mają tylko obywatele polscy wpisani do stałego rejestru wyborców na terenie jednej z gmin na obszarze Polski (w rejestrze wyborców znajdują się osoby zameldowane na danym terenie i te, które udokumentowały swój pobyt na terenie danej gminy). Każdy kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi ponadto złożyć oświadczenie lustracyjne.

Kadencja organów samorządu terytorialnego została wydłużona z 4 do 5 lat. Wprowadzono też dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jednomandatowe okręgi wyborcze zostały ograniczone tylko do wyborów rad gmin, które mają nie więcej niż 20 tysięcy mieszkańców. Swoich kandydatów mogą zgłaszać tylko te komitety, które zarejestrowały listy w wyborach do rad w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie.

Każdy komitet mógł zgłosić w danej gminie tylko jednego kandydata. Także kandydat na wójta (burmistrza czy prezydenta) mógł startować na tę funkcję tylko w jednej gminie. Prawo nie zakazuje natomiast kandydatowi na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jednoczesnego startu na radnego gminy, ale tylko tej, w której kandyduje na wójta. Jeśli kandydat wygra wybory na wójta i zdobędzie także mandat radnego, wówczas mandat radnego automatycznie wygasa.
Jeśli w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta zgłoszono co najmniej dwóch kandydatów, za wybranego uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.

Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie (tzw. II turę). W ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Za wybranego w II turze uważa się tego kandydata, który otrzyma więcej ważnie oddanych głosów.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura głosowania odbędzie się dwa tygodnie później, 4 listopada. W jesiennych wyborach wybierzemy: 1548 wójtów, 822 burmistrzów i 107 prezydentów miast.

A jak wygląda lista kandydatów w powiecie brodnickim - można dowiedzieć się poniżej. Prawdziwy wysyp chętnych na stanowisko burmistrza i wójta zanotowano w Górznie (4) i w gminie Brodnica (4). Nieco spokojniej wygląda sytuacja w gminach Bobrowo (3), Brzozie (3), Osiek (3) i w mieście Brodnica (3). Urzędujący obecnie będą mieli po jednym przeciwniku w gminach Bartniczka, Świedziebnia, Zbiczno i w Jabłonowie Pomorskim.

W wyborach startuje 7 kobiet i 21 mężczyzn. W walce o gminę Brzozie dominują panie, bowiem urzędujący wójt będzie miał aż dwie przeciwniczki płci pięknej.

Kandydaci na wójtów i burmistrzów w powiecie brodnickim

GMINA BARTNICZKA - startuje 2 kandydatów

Tyburski Jacek Aleksander KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

MIASTO I GMINA GÓRZNO - startuje 4 kandydatów