Gmina Brodnica

środa, 12 września 2018 r., godz. 15:39  |  Wersja do druku

W dniu 12 września w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia umów o dofinansowanie 71 projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wśród nich znalazł się projekt z gminy Brodnica.

Samorząd województwa zakontraktował dotąd ponad połowę środków z puli, którą dysponuje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od początku jego realizacji podpisano już ponad 1320 umów o dofinansowanie projektów (702 z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 619 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego trafiło też na realizację ponad 600 przedsięwzięć w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Wśród wręczonych dziś umów są chociażby projekty dotyczące budowy, rozbudowy i wyposażenia świetlic i domów kultury na terenach wiejskich. To obiekty, z których będą korzystać także seniorzy, stąd wśród dofinansowanych przez nas przedsięwzięć znalazły się też projekty dotyczące tworzenia klubów seniora i finansowania usług opiekuńczych. Dostrzegamy ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi. Dlatego wspieramy tworzenie instytucjonalnych rozwiązań, takich jak domy dziennego pobytu czy kluby seniora oraz kierujemy środki na świadczenie usług domowych, czyli pomocy rodzinom osób, które wymagają całodobowej opieki – tłumaczył marszałek Piotr Całbecki.

Dofinansowanie trafiło między innymi na budowę ścieżek rowerowych w Grudziądzu oraz wzdłuż dróg gminnych i wojewódzkich w gminach Brodnica, Kęsowo i Waganiec. Wójt Gminy Brodnica Edward Łukaszewski odebrał umowę na dofinansowanie projektu "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 560 poprzez budowę ścieżki pieszo-rowerowej z miejscowości Osiek przez wieś Gorczenica (gm. Brodnica) do miasta Brodnicy". Wartość całkowita projektu to 5 633 306,73 zł, a kwota dofinansowania to 1 983 982, 27 zł.

Projekt obejmuje budowę ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 560 na odcinku od miejscowości Osiek, przez miejscowość Gorczenica do Ronda Warszawskiego w Brodnicy. Początek ścieżki pieszo-rowerowej zlokalizowano w Brodnicy, około km 3+050 drogi wojewódzkiej, na skrzyżowaniu ulic Podgórnej – Długiej – Al. Józefa Piłsudskiego (Rondo Warszawskie), na wlocie ulicy Podgórnej. Ścieżka łączy się w tym miejscu z istniejącymi ciągami pieszym i rowerowym. Na początkowym odcinku (około 300 m) planuje się ścieżkę bezpośrednio przy krawędzi jezdni drogi wojewódzkiej, po jej prawej stronie.

Na dalszym odcinku przebieg ścieżki planuje się w odsunięciu od jezdni, za rowami i skarpami drogi wojewódzkiej. W niektórych miejscach, ze względu na niekorzystne ukształtowanie lub zagospodarowaniem terenu, ścieżkę planuje się zbliżyć do jezdni drogi wojewódzkiej w odległości minimum 0,5 m od krawędzi jezdni. Koniec odcinka projektuje się około km 9+680 drogi wojewódzkiej, w miejscowości Osiek, z dowiązaniem do istniejącego chodnika. W rejonach przejść dla pieszych ułożone będą płyty typu „FOCUS” z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych korzystających z przejścia. Przewiduje się częściową rozbiórkę nawierzchni drogowych w miejscach dowiązań planowanej ścieżki pieszo-rowerowej do istniejącego układu drogowego.

Podstawowe parametry ścieżki pieszo-rowerowej - szerokość ścieżki pieszo-rowerowej: 2,5 m, długość ścieżki 6 630 m. Inwestycja swoim zakresem obejmie: budowę ścieżki pieszo-rowerowej, przebudowę zjazdów, budowę i przebudowę przepustów, budowę ściany oporowej, budowę i przebudowę elementów odwodnienia - rozbiórkę istniejących elementów zagospodarowania terenu, kolidujących z robotami budowlanymi - wycinkę drzew i krzewów - regulację i zabezpieczenie istniejących elementów sieci uzbrojenia terenu - montaż oznakowania i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego - budowę oświetlenia
drogowego.

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego