Zaloguj się | Rejestracja

98. rocznica bitwy polsko-bolszewickiej pod Brodnicą

piątek, 17 sierpnia 2018 r., godz. 16:33  |  Wersja do druku

W sobotę, 18 sierpnia w Brodnicy odbędą się uroczystości religijno-patriotyczne z okazji 98. rocznicy bitwy polsko-bolszewickiej pod Brodnicą. Na uroczystości zapraszają: starosta brodnicki, burmistrz Brodnicy, dowódca 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego i kapelan 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego.



Wojna w 1920 roku sprawiła, że Polska uratowała swoją niepodległość. Bolszewicy zostali zatrzymani u wrót Warszawy. 15 sierpnia 1920r. po klęsce wojsk gen. Michała Tuchaczewskiego, w wyniku natarcia bolszewicy zajęli Rypin i Brodnicę. Ok. godz. 14:00 bolszewicy nacierali od strony Cieląt i Michałowa. Oddziały polskie wraz ze Strażą Obywatelską uległy ponad czterotysięcznej sile sowietów z 12 Dywizji Strzelców Pieszych. Bolszewicy zajęli Brodnicę, a także Kruszyny Szlacheckie i Mszano. Następnego dnia w Brodnicy zaczęto tworzyć instytucje bolszewickiej władzy. Komendantem miasta został komisarz Bielejew.

Już 18 sierpnia 1920r. do walki o Brodnicę ruszyła polska grupa operacyjna pod dowództwem płk Witolda Aleksandrowicza. Z Jabłonowa na stację kolejową Najmowo wysłano pociąg rozpoznawczy Wilczek. 215 Pułk Ułanów pozorować miał atak na szosie Golub-Dobrzyń - Brodnica. Walki toczyły się na południe od wsi Wichulec (dziś gmina Bobrowo), w okolicach Grzybna, Bobrowa i Kruszyn Szlacheckich. Decydujący atak nastąpił w okolicach Szabdy. Zaskoczeni bolszewicy zaczęli uciekać w stronę Szczuki, Michałowa, Cieląt. Wieczorem o godz. 18.00 do Brodnicy wkroczyli pierwsi polscy żołnierze. Ostatecznie o godzinie 22.00 miasto znalazło się pod pełną kontrolą Wojska Polskiego.

W czasie walk o Brodnicę Polacy stracili 50 żołnierzy, a 120 zostało rannych. Po stronie bolszewickiej straty były znacznie większe, bo wynosiły około 400 zabitych, a także wielu rannych i wziętych do niewoli. Mieszkańcy Brodnicy wdzięczni swoim wyzwolicielom z honorami pochowali poległych na cmentarzu wojskowym. Pamięć o tym wydarzeniu historycznym co roku skupia mieszkańców Brodnicy i powiatu brodnickiego, przedstawicieli instytucji i lokalnej przedsiębiorczości, środowiska kombatanckie, przedstawicieli Wojska Polskiego, również spoza Brodnicy i powiatu.

Program uroczystości w dniu 18 sierpnia w Brodnicy:

godz. 9:45 - zbiórka uczestników uroczystości na Dużym Rynku w Brodnicy i przejście do kościoła pw. św. Katarzyny (Fara) przy ul. Farnej 1 w Brodnicy

godz. 10:00 - msza św. w kościele pw. św. Katarzyny (Fara) przy ul. Farnej1 w Brodnicy z udziałem pocztów sztandarowych

godz. 11:00 - przemarsz uczestników uroczystości na Cmentarz Wojskowy w Lasku Miejskim przy ul. Świerkowej w Brodnicy. Mieszkańcy, osoby starsze będą mogły skorzystać z autobusu, podstawionego na ul. Farnej w Brodnicy

godz. 11:30 - rozpoczęcie uroczystości na Cmentarzu Wojskowym w Lasku Miejskim w Brodnicy z udziałem pocztów sztandarowych

godz. 17:00 - koncert plenerowy Orkiestry Muzyki Polskiej na Dużym Rynku w Brodnicy

Utrudnienia w ruchu drogowym

W związku z uroczystymi obchodami 98. rocznicy bitwy polsko-bolszewickiej pod Brodnicą w dniu 18 sierpnia w Brodnicy wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu drogowym:

od godz. 09:15. do godz. 09:45 utrudnienia wystąpią na ulicach: Czwartaków, 3 Maja, Mazurska, Mostowa, Kościuszki, Duży Rynek - przemarsz żołnierzy IV Brodnickiego Pułku Chemicznego oraz orkiestry wojskowej, zbiórka uczestników uroczystości na Dużym Rynku i przemarsz do kościoła pw. św. Katarzyny (Fara) na ul. Farnej.

od godz. 11:00 do godz. 11:30 utrudnienia wystąpią na ulicach: Farna, Kopernika, Jatki, Hallera, Mały Rynek, Kamionka, Kolejowa, Dworcowa, Gajdy, Świerkowa - (zakończenie przemarszu).


reklama

Źródło: brodnica.com.pl

98. rocznica bitwy polsko-bolszewickiej pod Brodnicą - plakat:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej