Biegi Napoleoński w Szabdzie

poniedziałek, 18 czerwca 2018 r., godz. 11:02  |  Wersja do druku

Bieg to zdrowie, chętnych było więc wielu i jak pokazuje zdjęcie, w każdym wieku. Pogoda jak zwykle dopisała znakomicie, a wszystko było perfekcyjnie przygotowane. W Szabdzie, w niedzielę 17 czerwca odbył się IX Bieg Napoleoński, który jest włączony do akcji "Polska Biega".

Kolejny Bieg Napoleoński w Szabdzie za nami. O tym, że biegać można w każdym wieku, można było przekonać się na własne oczy, obserwując osoby startujące w biegach. Nigdy więc nie jest za późno na rozpoczęcie treningów. Oprócz upowszechniania aktywnego wypoczynku, impreza miała na celu także promocję pięknych okolic gminy Brodnica. Organizatorami biegu byli jak zwykle Wójt Gminy Brodnica Edward Łukaszewski i Szkoła Podstawowa w Szabdzie. Biegano na dystansach 5 i 10 kilometrów. Trasa biegu prowadziła przez Szabdę - Belfort - Mszano i kończyła się metą przy Szkole Podstawowej w Szabdzie. Fundatorem nagród była Gmina Brodnica.

O godzinie 14:45 Wójt Gminy Brodnica Edward Łukaszewski uroczyście otworzył IX Bieg Napoleoński w Szabdzie, a przypominamy, że pierwszy bieg odbył się w 2010 roku. Każdego roku przybywa chętnych do udziału w biegach, co niezmiernie cieszy organizatorów. Na tegoroczny bieg zapisało się 116 osób, a wystartowało 90. O godzinie 15:00 ruszył bieg na dystansie 10 km, w którym wzięło udział 36 osób, w tym 10 kobiet, zaś o 15:10 - drugi na dystansie 5 km, w którym wzięły udział 54 osoby, w tym 15 kobiet. Profesjonalną obsługą elektronicznego pomiaru czasu biegaczy zajęła się firma CHIPTIMING.PL Arkadiusza Popławskiego z Brodnicy. Sędzią głównym biegów dla dorosłych był Bogumił Kupczyk – dyrektor SP Nr 2 w Brodnicy.

Na dzieci czekały biegi na krótkich dystansach i dodatkowe atrakcje, których żadne z nich nie przepuściło. Sędzią głównym w biegach dla dzieci była Marta Wiśniewska – nauczyciel wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej w Szabdzie. W biegach wzięło udział 116 dzieci i młodzieży szkolnej, w tym 52 dziewczynki. Uczestnicy biegu byli w wieku od 3 do 16 lat.

Wójt Gminy Brodnica Edward Łukaszewski zapytany o historię sportowego wydarzenia powiedział nam:

- Impreza osiągnęła charakter gminny dzięki Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Szabdzie, ponieważ to dyrektor szkoły pani Dorota Katarzyńska wraz z gronem pedagogicznym, rodzicami i uczniami wymyślili taką imprezę sportową. Nam bardzo się ta impreza spodobała i objęliśmy ja patronatem Gminy i tak stała się cykliczną, gminną imprezą już po raz dziewiąty. Nazwa wzięła się trochę z legendy, bo prawdy nigdy nie badałem, podobno Napoleon z wojskami przemieszczał się przez Szabdę idąc na Moskwę i stanął tu z częścią wojska - stąd też nazwa Belfort. Mimo tego, że marsz Napoleona zakończył się klęską, to ta impreza jest niewątpliwie naszym sukcesem. Mamy pewne możliwości organizacyjne i one pozwalają nam na przyjęcie około 130-140 zawodników. Impreza ma charakter rodzinny i to jest bardzo ważne, bo biegać mogą całe rodziny, niezależnie od wieku. Zwycięzcy dostaną nagrody ufundowane przez Gminę.

Zwycięzcy w każdej grupie wiekowej, z podziałem na mężczyzn i kobiety, otrzymali dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe. Nagrody wręczał osobiście wójt gminy Brodnica w obecności przewodniczącej Rady Gminy Brodnica Violetty Sternickiej-Twarowskiej oraz Doroty Katarzyńskiej, dyrektora SP w Szabdzie. Najlepsi zawodnicy wyróżnieni zostali medalami i pucharami. Dla startujących dzieci przygotowano słodycze, a wszyscy biegacze otrzymali napoje i posiłek. Wśród wszystkich biegaczy rozlosowano dodatkowo cztery nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Brodnica.

Cała uroczystość odbyła się na terenie przy szkole w Szabdzie. Tam też trwał festyn, na którym można było skorzystać z różnych atrakcji i skosztować wielu smakołyków. W trakcie imprezy przybyli na festyn goście obejrzeli występy dzieci i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szabdzie. Niezwykłą atrakcją był pokaz w wykonaniu młodzieży z Międzyszkolnego Klubu Sportowego Karate SHOTOKAN z Brodnicy, w którym ćwiczy wielu stypendystów sportowych pochodzących z Gminy Brodnica, którzy w tym roku otrzymali nagrody i stypendia sportowe. Impreza zakończyła się o godz. 19:00.

Bieg zabezpieczali: policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy, strażacy OSP z Gorczenicy, Szabdy i Szczuki, karetka pogotowia ze szpitala w Brodnicy, Jolanta Zembrzycka - Prywatna Praktyka Pielęgniarska z Brodnicy. Od strony logistycznej za całą organizację biegów odpowiadali pracownicy Urzędu Gminy Brodnica. Do pomocy w organizacji imprezy oraz festynu przyczynili się pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brodnicy, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz Rada Rodziców SP w Szabdzie, nauczyciele wychowania fizycznego szkół gminnych, sponsorzy oraz wielu działaczy sportowych.

O tym jak było wesoło, można przekonać się oglądając galerię zdjęć, a tych, co nie byli - zapraszamy za rok.

Wyniki biegów dzieci i młodzieży

KATEGORIA od 3 do 4 LAT (2015 - 2014) – DZIEWCZĘTA 50 m

5 km mężczyźni OPEN
5 km kobiety kat. wiekowe