Zaloguj się | Rejestracja

Patrol Historyczny w Karbowie

poniedziałek, 04 czerwca 2018 r., godz. 14:52  |  Wersja do druku

Patrol Historyczny ruszył na szlak. Projekt zakłada organizację 38 spotkań, po 1 w każdej z gmin wchodzących w skład partnerskich LGD. W okresie od maja do października 2018 r. na obszarach LGD partnerów projektu odbędą się spotkania, podczas których odtwórcy historyczni prezentować będą wybrane wątki historii odwiedzanych miejscowości. W niedzielę, 3 czerwca patrol zawitał do Karbowa.Patrol Historyczny to niezwykle interesująca prezentacja dziejów pogranicza ziem dobrzyńskiej, chełmińskiej i michałowskiej w czasach Pierwszych Piastów. W jego trakcie można było obejrzeć z bliska XIII-wiecznych rycerzy zakonnych i ich pokazy umiejętności jeździeckich. Razem z wojskiem przyciągnęli rzemieślnicy - kowal, garncarz i papiernik, był też warsztat garncarski. Pokazy, warsztaty, gry i zabawy wszystko to w barwnej i dynamicznej odsłonie Patrolu Historycznego, imprezy realizowanej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich projektu współpracy sześciu lokalnych grup działania: LGD Doliny Drwęcy, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ, LGD Pojezierze Brodnickie., LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ, LGD Podgrodzie Toruńskie, LGD Wieczno.

W niedzielę, 3 czerwca na boisku w Karbowie powiało średniowiecznym klimatem. Atrakcji było mnóstwo, a całość poprowadził Andrzej Szalkowski - dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Można było podpatrzeć pracę średniowiecznych rzemieślników i spróbować swoich sił w pisaniu gęsim piórem. Wykuwano podkowy, czerpano papier i lepiono gliniane naczynia. Mężczyźni mogli postrzelać z łuku czy stanąć w szranki na ubitej ziemi z mieczem w ręku, a płeć piękna próbowała swoich sił w malowaniu figurek. Sporej dawki adrenaliny dostarczyły także pokazy sprawności rycerskiej na koniach.

Andrzej Szalkowski, prowadzący imprezę, opowiedział nam o idei patrolu:
- Dzisiejsza impreza w Karbowie wpisuje się w cały cykl imprez pod jedną wspólną nazwą "Patrol Historyczny - pogranicze chrześcijaństwa". Ten projekt jest projektem współpracy sześciu lokalnych grup działania. Bazując na historii i archeologii postanowiono pokazać mieszkańcom walory ich gmin, bawiąc, ucząc i edukując. Patrol Historyczny jest żywą karawaną historyczną, która jedzie od gminy do gminy, dając możliwość mieszkańcom tych gmin bezpośredniego kontaktu z historią i przeniesienia ich z roli widza do roli aktora. Mogą pojeździć konno, walczyć mieczem, jeździć bryczką, wykonać samodzielnie sztyleciki, podkówki czy inne wytwory sztuki kowalskiej. Można też produkować naczynia ceramiczne, czerpać papier, pisać gęsim piórem, czy malować pamiątkowe figurki. Mieszkańcom wręczamy upominki w trakcie zabaw i konkursów. Dzieje się dużo.


reklama

Patrol Historyczny w Karbowie:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama