Zaloguj się | Rejestracja

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca

wtorek, 29 maja 2018 r., godz. 14:19  |  Wersja do druku

Byliny to rośliny wieloletnie. Mogą przeżyć ponad dwa sezony wegetacyjne, nieraz wiele lat, przy tym wielokrotnie wydają pędy kwiatowe. Byliny ozdobne cenione są przede wszystkim za piękno kwiatów, liści, pokroju, a niejednokrotnie też za długość kwitnienia, które może trwać nawet kilka miesięcy w roku.Bogactwo form roślin i kształtów oraz barw kwiatów bylin jest praktycznie niewyczerpane. Uprawa rabaty bylinowej jest zwykle nieco mniej pracochłonna niż rabaty z kwiatami jednorocznymi - nie trzeba co roku odnawiać wszystkich nasadzeń bylinowych - prowadzić wysiewów, przygotowywać rozsady. Dlatego byliny są szczególnie chętnie i często uprawiane w ogrodach.

Z trwałością poszczególnych gatunków bywa różne. Są też gatunki o praktycznie wiecznym wzroście. Są też takie które po kilku latach zamierają. Co pewien potrzebna jest mniejsza lub większa interwencja dla poprawienia formy roślin lub odmłodzenia nasadzeń. Projektując rozmieszczenie bylin w ogrodzie należy wziąć pod uwagę wiele czynników np.: wielkość, ogólny pokrój, czy też zmianę wyglądu w przeciągu przebiegu sezonu.

Podstawowe wymagania danego gatunku byliny, to przede wszystkim jej potrzeby świetlne - światło to „pokarm roślin”. Dlatego te byliny, które wymagają pełnego słońca, w gorszym oświetleniu będą słabiej rosły i mniej kwitły. Wymagania wodne są równie istotne. Wiele atrakcyjnych bylin pochodzi z terenów suchych, uprawiane np. na zatrzymującym wodę podłożu, zwłaszcza w okresie zimowym, mogą ginąć. Gdy spróbujemy uprawiać byliny z terenów bagiennych na umiarkowanie wilgotnym podłożu lub wymagających cienia w pełnym słońcu nie osiągniemy dobrych efektów.

Większość oferowanych w szkółkach i sklepach bylin jest mrozoodporna (i zimoodporna), niektóre warunkowo - tzn. wymagają dodatkowego okrycia lub zapewnienia w miarę suchego podłoża podczas zimowania. Wiele bylin ogrodowych to rośliny o bardzo małych wymaganiach, które nie potrzebują wiele uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych, a odwdzięczają się dużą ozdobnością, pięknymi kwiatami i liśćmi. Zachwycające barwy bylin sprawiają, że dzięki nim ogród nabiera wyrazu i blasku, dlatego byliny ogrodowe powinny być głównym elementem rabat, kwietników, wykończenia ogrodowych ścieżek oraz wejść i podjazdów w ogrodach frontowych. Wiele gatunków bylin potrafi nadać specyficzny charakter i styl ogrodowi.

Byliny ogrodowe tworzą bardzo zróżnicowaną grupę. Dostępne są okazy wysokie i niskie, o rozmaitych kształtach i kolorach. Między innymi, dlatego są tak popularne. Kolejną zaletą jest fakt, że można z nich stworzyć piękne kompozycje. Te kwitnące rośliny ozdobne zachwycają swym wyglądem od wiosny do późnej jesieni. Wystarczy tylko posadzić na rabaty kwiatowe dobrze dobrane gatunki.

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ w Brodnicy, ul Sikorskiego 8 zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-18:00. W soboty od 8:00-16:00.


reklama

Okazja! Przy zakupie dużego opakowania Roundupa - małe opakowanie gratis!


Źródło: Artykuł promocyjny

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama