Zaloguj się | Rejestracja

Kleszcze atakują

piątek, 20 kwietnia 2018 r., godz. 11:23  |  Wersja do druku

Rozpoczął sie sezon na kleszcze. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy przesyła informacje dotyczące zachorowań na boreliozę, chorobę wywołaną wskutek ukąszenia przez kleszcze oraz zasady profilaktyki.



Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy:

Kleszcze występują powszechnie na terenie całego kraju. Żyją w miejscach lekko wilgotnych i obfitujących w roślinność (w lasach i na ich obrzeżach, na obszarach porośniętych wysoką trawą, na łąkach, pastwiskach, nad brzegami rzek i jezior, w parkach i na działkach). Dawniej miejscem ich występowania był przede wszystkim las, ale ostatnio coraz częściej można je spotkać także w miejscach wypoczynku rekreacyjnego (działkach, ogródkach przydomowych, parkach miejskich). Według danych z 2016 -2017 r. w 34 % przypadków kleszcze znajdowano w lesie, ale już w 23 % na działce.

Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi. Atakując, znieczulają miejsce wkłucia, by spokojnie żerować nawet przez kilka dni. W czasie ukłucia i wyssania krwi, kleszcze zakażone bakteriami lub wirusami, przenoszą groźne choroby zakaźne – boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu.

W porównaniu do innych terenów Polski np. woj. podlaskiego czy okolic Mazur na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mamy mniej zachorowań na boreliozę. Wprawdzie liczba ta rośnie, ale dzieje się tak na skutek lepszej zgłaszalności tej jednostki chorobowej oraz rosnącej świadomości społeczeństwa zagrożenia boreliozą.

I tak w ubiegłym roku w całym województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 549 przypadków boreliozy, 50 osób trafiło do szpitala. Na terenie powiatu brodnickiego od wielu lat utrzymuje się wysoki poziom zachorowań na boreliozę z Lyme. W roku 2017 odnotowano 22 zachorowania na tę chorobę. Hospitalizowano 2 osoby, pozostali leczeni byli ambulatoryjnie na podstawie objawów klinicznych (rumień wędrujący). Osoby hospitalizowane miały postać neurologiczną boreliozy - u 26-letniego mężczyzny stwierdzono porażenie nerwu VII twarzowego obustronne, osłabienie ruchowe; u 45-letniego mężczyzny wystąpiło porażenie nerwu VII twarzowego jednostronne oraz porażenie nerwu I wzrokowego. Od 01.01.2018 r. zarejestrowano 4 zachorowania na boreliozę. Chorzy leczeni byli ambulatoryjnie na podstawie objawów klinicznych (rumień wędrujący).

Boreliozę przenoszoną przez kleszcze charakteryzuje występowanie objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych. Objawem charakterystycznym choroby są zmiany skórne pod postacią rumienia wędrującego.

Chorobę wywołują bakterie krętki z grupy Borrelia, wśród których jest znanych kilka podgatunków. Szacuje się, że co piąty kleszcz jest ich nosicielem. Rezerwuarem zarazków jest około 300 gatunków ssaków (głównie gryzonie z rodziny nornikowatych i myszowatych, a także wolno żyjące jelenie, sarny, wilki, zwierzęta domowe: psy, konie, owce, krowy oraz niektóre gatunki ptaków).

Objawy kliniczne są różne w zależności od czasu trwania choroby.

Często po ukąszeniu nie ma żadnych objawów. Jeśli objawy wystąpią, a najbardziej znanym jest w I fazie choroby rumień wędrujący, należy się zgłosić do swojego lekarza rodzinnego. Jeśli rumień pojawia się dwa dni po ukąszeniu i ma charakterystyczny wygląd i jest dużym rumieniem – takim, który zwykle sięga 5 cm lub go przekracza i ma charakterystyczne przejaśnienie w środku – to mamy rozpoznanie boreliozy gotowe.

UWAGA!

Każda osoba z objawami rumienia wędrującego powinna zasięgnąć porady lekarza. Lekarz przepisuje wtedy kurację antybiotykową. Leczenie trwa kilka tygodni.

Druga faza choroby (neuroborelioza) trwa od jednego do czterech miesięcy, a nawet ponad rok. Mogą jej towarzyszyć stany zapalne w stawach, sercu, ośrodkowym układzie nerwowym, zdarzają się napadowe bóle stawowo-mięśniowe, porażenia nerwów rdzeniowych, czaszkowych. Występuje przewlekłe, zanikowe zapalenie skóry, mogą pojawiać się objawy zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, zmiany neurologiczne w postaci zaburzeń czucia, mowy, pamięci, stany depresyjne.

Leczenie antybiotykami trwa parę miesięcy. Nie ma szczepionki przeciw boreliozie.

Aby stwierdzić, że przyczyną zachorowania jest borelioza, trzeba wykonać badanie diagnostyczne w kierunku oznaczenia przeciwciał w klasie IgM i IgG lub klasy IgG dwukrotnie w odstępie 2-3 tygodni.

Nierozpoznana i nieleczona borelioza zagraża licznymi powikłaniami. Kobietom w ciąży grozi nawet poronienie i uszkodzenie płodu. W III etapie choroby oznacza się przeciwciała IgG, utrzymują się one przez wiele lat na stałym poziomie.

Przechorowanie boreliozy nie chroni przed ponownym zachorowaniem.

Jak się zabezpieczyć przed ukłuciem przez kleszcza

Przed udaniem się do lasu, czy miejsc wypoczynku rekreacyjnego (działkę, ogródka przydomowego, parku miejskiego należy zakryć jak największą powierzchnię ciała. A zatem założyć ubranie z długimi rękawami, długie spodnie, zakryte obuwie, nakrycie głowy, najlepiej ubranie w jasnych kolorach, bo na takim kleszcze najłatwiej zauważyć.

Odzież po powrocie do domu należy porządnie wytrzepać na powietrzu lub nad wanną, a samemu - korzystając z pomocy drugiej osoby - uważnie się obejrzeć (zwłaszcza za uszami, pod kolanami, pachami, w okolicach intymnych, w pachwinach, pod biustem). Dobrze też po spacerze wziąć intensywny prysznic i umyć ciało szorstką gąbką, dzięki czemu mamy szansę pozbyć się kleszczy zanim opiją się naszą krwią. To istotne, ponieważ jeśli kleszcz będzie miał kontakt z naszą skórą powyżej 24 godzin, a jest zakażony prątkiem wywołującym boreliozę, to nam ją zapewne przekaże. Jeśli kleszcza nie usuniemy z naszej skóry w ciągu 3 dni, to ryzyko zachorowania na boreliozę wynosi już 100%. Jeśli zaś pozbędziemy się go w miarę szybko, do zakażenia może nie dojść, choć zaobserwowano rozwinięcie się choroby nawet po kilkuminutowym ukąszeniu.

Warto stosować odstraszające kleszcze repelenty. Uwaga! Stosuje się je na odzież, nie na skórę (a zwłaszcza nie na skórę dzieci), środek odstraszający kleszcze może bowiem podrażniać, uczulać. Kupując repelent warto dokładnie sprawdzić, by był to preparat ukierunkowany wyłącznie na kleszcze, a nie na komary, kleszcze, osy. Dobrym środkiem w walce z kleszczami jest DEET w stężeniu powyżej 20% oraz permetryna, którą impregnuje się odzież. To substancja biobójcza. Jeśli kleszcz wejdzie na takie ubranie, ucieka lub ginie.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza

Trzeba to zrobić jak najprędzej. Na pewno nie należy smarować go w tym celu masłem czy polewać spirytusem salicylowym, benzyną bo to go podrażnia, powodując wymioty i intensywne wydzielanie śliny, przez które to wydzieliny człowiek zostaje zakażony. Najlepiej użyć pęsety, najlepiej dentystycznej, tzw. kleszcz-karty, przesuwając ją po skórze, albo gotowych zestawów, które można nabyć w aptece.

Kleszcza należy złapać np. pęsetą blisko przy skórze i wyciągnąć w całości energicznym ruchem do góry, nie wykręcać. Po usunięciu kleszcza trzeba zdezynfekować miejsce ukłucia.

Można też sprawdzić, czy kleszcz nie był zakażony boreliozą

Po wyciągnięciu kleszcza trzeba włożyć go do zamykanego, strunowego woreczka, fiolki albo słoiczka i dostarczyć do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy ( tel. 56 6974974), która przekazuje próbki do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. Najlepiej by kleszcz był w całości, ale można też przekazać tylko jego fragment. Jeżeli nie mamy czasu odwieźć go od razu, można przechować materiał przez dwa dni w lodówce albo zamrażarce.

Czas oczekiwania na wynik badania wynosi ok. 7 dni. Pozwala ono wykluczyć zakażenie krętkami boreliozy. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy wykonała ok. 400 takich badań. W efekcie okazało się, że zakażonych było ok. 15 % kleszczy. Koszt badania 186 zł.

Drugą chorobą niezwykle niebezpieczną, również przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu. To choroba typowa dla obszarów Europy Centralnej oraz Wschodniej i Północnej Azji.

Jest to choroba znacznie rzadziej występująca niż borelioza. Na terenie powiatu w latach 2016 - 2017 PSSE w Brodnicy nie zarejestrowała zachorowań. Kleszczowe zapalenie mózgu najczęściej występuje na Podlasiu, w Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej, Mazurach, Suwalszczyźnie. Ale to nie znaczy, że my jesteśmy bezpieczni. Liczba przypadków w Polsce ostatnio się podwoiła. Sprzyjają temu zmiany klimatyczne, wiadomo, że wirus krąży w przyrodzie. W naturalnych warunkach gospodarzami wirusa są drobne ssaki, a kleszcze są wektorem (przenosicielem), w którym również ma miejsce namnażanie się wirusa.

Tu przyczyną zachorowań jest wirus. Leczenia przyczynowego brak, pozostaje jedynie leczenie objawowe. Brak leczenia przyczynowego i zjadliwość wirusa powodują, że choroba może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. W odróżnieniu od boreliozy każde ukąszenie przez zakażonego kleszcza wprowadza wirusa natychmiast do organizmu, ponieważ wirusy są obecne w gruczołach ślinowych kleszcza, zaś w przypadku boreliozy zakażony kleszcz musi najpierw napełnić się krwią żywiciela i później odwrotnie wprowadza swoją zakażoną treść pokarmową człowiekowi. Początek choroby przypomina grypę, ale druga faza jest znacznie cięższa. Wirusy mogą atakować mózg, i wywołać jego stan zapalny. Skutkiem tego może być gorączka do 40 stopni C, silne bóle głowy, zaburzenia świadomości, śpiączka. Dość często (38-58 %) dochodzi do uszkodzenia móżdżku, porażenia nerwów czaszkowych, szczególnie twarzowego, także splotu barkowego. Zdarzają się chorzy z długotrwałymi niedowładami, zanikami mięśniowymi, a także z upośledzeniem ruchów precyzyjnych rąk.

Do zakażeń wirusem kleszczowego zapalenia mózgu może również dojść podczas spożycia niepasteryzowanych produktów mlecznych od zainfekowanych zwierząt.

Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest skuteczna szczepionka.

reklama

Źródło: brodnica.com.pl

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi


WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej