Zaloguj się | Rejestracja

Wystawa w Jabłonowie Pomorskim

środa, 21 marca 2018 r., godz. 13:40  |  Wersja do druku

Projekt "Nasze Wielkie Historie" realizowany jest równolegle na terenie 14 miast i gmin z ośmiu województw. Uczestnicy będą odkrywać i gromadzić historie swoich małych ojczyzn, powiązanych jednocześnie z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości.W dniu 16 marca w Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim otworzono ogólnopolską wystawę "Nasze Wielkie Historie", którą można oglądać do 24 marca br. w godzinach od 9:00 do 21:00.

Projekt "Nasze Wielkie Historie" rozpoczął się w październiku 2017 roku. W 14 gminach Polski młodzi ludzie wraz z opiekunami z lokalnych ośrodków kultury, postanowili odszukać historie sprzed 100 lat i pokazać, jakie drogi do niepodległości przeszła ludność w ich miejscowościach. Koordynatorem projektu w Jabłonowie Pomorskim została Justyna Prajs, a grupą projektową zajęła się Ewa Rzepka, która poprowadziła warsztaty i pomogła młodym pasjonatom zbierać lokalne historie.

Grupa projektowa w składzie: Magdalena Żebrowska, Aleksandra Wrońska, Weronika Rzepka, Patrycja Nowakowska, Zuzanna Dembek i Karolina Goryńska, na początku projektu wzięła udział w warsztatach dotyczących zbierania i archiwizowania historii. Przez kolejne tygodnie młode poszukiwaczki lokalnych historii przeprowadziły długie godziny rozmów z rodzinami państwa Kiedrowskich i Konkol, ale też przejrzały księgi parafialne, archiwa, pamiętniki, domowe albumy i zasoby Internetu, aby odnaleźć jak najwięcej informacji na temat ks. Juliana Dzionary oraz bł. Marii Karłowskiej.

Na podstawie zebranych historii o Janie Kiedrowskim, Alfonsie Kiedrowskim i księdzu Witoldzie Kiedrowskim, Benedykcie Konkolu, księdzu Julianie Dzionarze oraz bł. Marii Karłowskiej, przygotowano dodatkowe plansze, które przez cały 2018 rok będą eksponowane na terenie gminy.

Spotkanie uświetniła swoim występem Alicja Monczkowska, a uczestnicy wystawy z zaciekawieniem wysłuchali historii, o tym, w jaki sposób powstała wystawa.

Ksiądz Julian Dzionara z parafii pw. św. Wojciecha w Jabłonowie Zamku mężem opatrznościowym sprawy odzyskania niepodległości przez Polskę


reklama

Źródło: jablonowopomorskie.pl

Wystawa w Jabłonowie Pomorskim/fot. Iga Czepkowska jablonowopomorskie.pl :
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama