Turniej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Brodnicy

wtorek, 13 marca 2018 r., godz. 09:11  |  Wersja do druku

W niedzielę, 11 marca w hali sportowej OSiR Brodnica oraz hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy odbył się VIII Wojewódzki Turniej Halowej Piłki Nożnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego Młody Strażak CUP 2018. W turnieju wzięło udział 31 drużyn z całego województwa.

Uczestnicy rywalizowali w kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne) oraz z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców.

Wójt Gminy Brodnica Edward Łukaszewski powiedział nam: - Jako Gmina dostrzegamy ogromną wagę sportu i chcemy tego typu imprezy wspierać. Z naszej gminy występuje spora grupa młodzieży, bo przy Ochotniczej Staży Pożarnej w Gorczenicy mamy kilka zespołów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, ale również takie drużyny występują przy OSP w Szabdzie i OSP w Szczuce. My jako Gmina chętnie takie inicjatywy wspieramy i współfinansujemy, motywujemy także młodzież do brania w nich udziału, bo uważamy, że dzięki takim imprezom mogą się rozwijać.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober powiedział nam: - Urząd Marszałkowski wspiera sport w szeroko pojętym wymiarze, w zeszłym tygodniu wręczyliśmy stypendia sportowe dla wybitnych sportowców, ale od czegoś trzeba zacząć. Te talenty, które są w naszym województwie wśród dzieci i młodzieży, trzeba zauważyć i pielęgnować, rozwijać. I między innymi ten turniej rozgrywany w Brodnicy ma też temu celowi służyć. To dobra zabawa i sportowa rywalizacja, a z drugiej strony można już te talenty wychwycić i prowadzić je w sport wyczynowy w klubach sportowych. To znakomita idea i impreza, która będzie temu służyć. Dziewczyny również garną się do tego sportu i pokazują siłę. Ta impreza znajdzie się także w naszym przyszłorocznym kalendarzu i będziemy ją wspierać. Chcę serdecznie pogratulować organizatorom dzisiejszego turnieju za przygotowanie i znakomitą organizację.

Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Zbigniew Sosnowski powiedział nam: - To już nasze ósme spotkanie. Udział w tych zawodach biorą Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z różnych części naszego województwa. Cieszymy się z tego ogromnie. Celem głównym zawodów jest zainteresowanie dzieci i młodzieży działalnością OSP. My wszyscy wyobrażamy sobie, że strażacy to tylko ratują życie i mienie drugiego człowieka. Strażacy oprócz tego prowadzą szeroką działalność kulturalną, oświatową, biorą udział w różnych uroczystościach patriotycznych. Ten rok jest rokiem szczególnym i my strażacy chcemy w ten sposób zaznaczyć, że strażacy całe 100 lat są wśród ludzi i biorą aktywny udział w życiu lokalnych społeczności. To fenomen, ale do OSP ciągle wstępują młodzi i nowi ludzie. I właśnie dlatego organizujemy konkursy, turnieje, bo w ten sposób chcemy młodzież przybliżyć do Ochotniczych Straży Pożarnych. Żeby te zawody miały nie tylko charakter sportowy, ale wymiar integracji i zainteresowania funkcjonowaniem OSP. W ten sposób właśnie budujemy wspólnotę ludzi działających w OSP.

Prezes OSP Gorczenica Wojciech Szulc powiedział nam: - Przerosły nas trochę oczekiwania, 31 drużyn bierze udział, a zawsze grało ich dwadzieścia kilka drużyn. Duże zainteresowanie dziewcząt, widać jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Brodnica jest przyjazna sportowcom, a szczególnie sportowi młodzieżowemu, więc mamy duży budżet. Nikt tu nie wyjedzie bez nagrody, każdy dostanie pamiątkowe koszulki. Bardzo dziękujemy licznym i hojnym sponsorom z naszego regionu, w tym szczególnie Starostwu Powiatowemu, Urzędowi Miasta, Gminie Brodnica. Mamy duży problem z ogarnięciem takiej imprezy, ale jesteśmy strażakami i damy radę, a jeśli jest potrzeba, to trzeba działać. Stąd mam nadzieję na kolejne imprezy. Dzieci i młodzież chcą się integrować, nam to też daje dużą satysfakcję.

Rozgrywki swoją obecnością zaszczycili między innymi: poseł na Sejm RP i zarazem prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP Zbigniew Sosnowski, poseł na Sejm RP Paweł Szramka, przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, dyrektor Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP Piotr Tomaszewski, sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP Leszek Szmyt, komendant powiatowy PSP w Brodnicy bryg. Waldemar Szrull, wicestarosta brodnicki Mariusz Klonowski, radny powiatowy Maciej Rżeński, burmistrz Jabłonowa Pomorskiego Przemysław Górski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP i wójt gminy Brodnica Edward Łukaszewski, członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP Wojciech Szulc, członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP Piotr Zacharski.

Rozgrywki przebiegały w sportowej atmosferze rywalizacji, zgodnie z zasadami fair-play. Podczas zawodów prowadzono również klasyfikacje indywidualne na najlepszego strzelca oraz najlepszego bramkarza.

Wyniki w poszczególnych grupach przedstawiają się następująco:

Dziewczęta SP:

5. MDP Osówka
Król strzelców: Martyn Kugaczewski
Najlepszy bramkarz: Miłosz Jaranowski

W szczególny sposób wyróżniono maskotkami misia-strażaka najmłodszych zawodników rozgrywek.

Organizatorami turnieju byli Zarząd Wojewódzki ZOSP RP, Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Brodnicy, Zarząd Odziału Miejsko-Gminnego ZOSP w Brodnicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Gorczenicy.

VIII Wojewódzki Turniej Halowej Piłki Nożnej MDP: