CKZiU w Brodnicy

środa, 07 lutego 2018 r., godz. 08:51  |  Wersja do druku

W dniu 31 stycznia br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego gościli gimnazjaliści z powiatu brodnickiego. Ponieważ uczniowie gimnazjum wkrótce staną przed wyborem dalszej drogi życiowej, CKZiU zaprezentowało im swoją ofertę dalszego kształcenia. Tego dnia również odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych mundurowych Technikum Logistycznego.

W trzech budynkach placówki odbywały się prezentacje licznych zawodów. Na ulicy Mazurskiej gimnazjaliści zapoznali się z zawodami: technika mechatronika, informatyka, ekonomisty, logistyka, technika organizacji reklamy oraz technika cyfrowych procesów graficznych.

Na ulicy Karbowskiej uczniowie CKZiU zaprezentowali młodszym koleżankom i kolegom zawody technika hotelarstwa, architektury krajobrazu, rolnictwa, mechanizacji rolnictwa oraz technika żywienia i usług gastronomicznych, a także zawody zdobywane w szkole branżowej I stopnia, np. sprzedawcy. Na Alei Leśnej natomiast młodzież zapoznała się z zawodem technika budownictwa oraz z zawodem fryzjera i mechanika pojazdów samochodowych.

W formie prezentacji multimedialnych przedstawiono gimnazjalistom specyfikę poszczególnych zawodów, przedmioty zawodowe nauczane w szkole, a także możliwości zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Gimnazjaliści mogli też przekonać się, na czym polega praca w różnych zawodach. I tak na przykład w pracowni hotelarskiej obejrzeli scenkę zameldowania gościa, pokaz parzenia herbaty po angielsku oraz pokaz baristyczny, uczennice szkoły branżowej zademonstrowały im obsługę kasy fiskalnej.

Uczniowie zapoznali się również z ważnym atutem CKZiU, czyli stażami zagranicznymi w ramach programu Erasmus. Zwiedzali też pracownie, rozmawiali z uczniami CKZiU, w doskonale wyposażonej pracowni gastronomicznej czekał na nich poczęstunek: sałatka, rogaliki i pieczone na bieżąco kruche ciastka.

Swoją wizytę w CKZiU gimnazjaliści zakończyli udziałem w ceremonii ślubowania uczniów klas pierwszych mundurowych Technikum Logistycznego.

Tego samego dnia w hali sportowej CKZiU (ul. Karbowska) odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych mundurowych Technikum Logistycznego. Uroczystość odbywała według ceremonii typowej dla służb mundurowych. Prowadził ją koordynator klas mundurowych w CKZiU Krzysztof Suchorab.

Wśród gości obecni byli między innymi: wicestarosta brodnicki Mariusz Klonowski, Barbara Kaźmierczyk reprezentująca biuro posła na Sejm Pawła Szramki powiatowy komendant Państwowej Straży Pożarnej brygadier Waldemar Szrull, powiatowy komendant Policji w Brodnicy inspektor Jarosław Nowatkowski, komendant Straży Miejskiej w Brodnicy Marian Chwiałkowski, przedstawiciele dowództwa Jednostki Wojskowej w Brodnicy oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Stanisław Czajkowski, komendant OHP w Brodnicy, Magdalena Golubska, dyrektorzy szkół, dyrekcja i nauczyciele CKZiU, rodzice uczniów, a także liczna grupa gimnazjalistów ze szkół powiatu brodnickiego.

Uroczystość rozpoczęło podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy dyrektorem CKZiU Jackiem Gniadkowskim a powiatowym komendantem Państwowej Straży Pożarnej brygadierem Waldemarem Szrullem.
Ślubowanie na sztandar szkoły złożyli uczniowie trzech klas:
  • I a TL – wychowawca Joanna Olszewska
  • I b TL – wychowawca Antoni Dogoński
  • I c TL- wychowawca Joanna Laskowska
Po ślubowaniu uczniowie otrzymali tytuł kadeta, mają też prawo noszenia na mundurach logo szkoły, które podczas uroczystości odebrali z rąk wicestarosty brodnickiego, dyrektora szkoły Jacka Gniadkowskiego, komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz swoich wychowawców.

Po części oficjalnej, podczas której można było podziwiać elementy musztry w wykonaniu klas mundurowych (pierwszych i drugich), zebrani obejrzeli krótki występ artystyczny - scenkę prezentującą służbę wojskową z przymrużeniem oka oraz pokaz tańca w wykonaniu nauczycieli wychowania fizycznego (Magdaleny Szymańskiej, Anity Głodowskiej, Mateusza Gutfelda) i uczniów CKZiU.

Uroczystość zakończył pokaz samoobrony w wykonaniu kadetów i ich instruktora Pawła Jagusza, po którym wszyscy kadeci zostali zaproszeni na żołnierski poczęstunek, czyli grochówkę.

Źródło: Barbara Stefańska

Dni Otwarte w CKZiU i ślubowanie uczniów klas pierwszych mundurowych Technikum Logistycznego/fot. nadesłane: