Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z Ryszardem Boberem

piątek, 02 lutego 2018 r., godz. 11:06  |  Wersja do druku

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 Urząd Marszałkowski ogłosił już ponad 200 naborów wniosków. Zawarto też blisko 850 umów na realizację przedsięwzięć o wartości dofinansowania 3,5 miliarda złotych. Zakontraktowano w ten sposób 44 procent wszystkich środków. O kontraktacje programów unijnych w roku ubiegłym i plany na rok 2018 zapytaliśmy przewodniczącego Sejmiku Województwa Ryszarda Bobera.PowiatBrodnicki.pl: - Z zestawienia przygotowanego przez "Dziennik Gazetę Prawną" na podstawie źródeł rządowych wynika, że województwo kujawsko-pomorskie jest wśród liderów wykorzystania funduszy unijnych.

Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku: - Jako województwo jesteśmy na 10 miejscu, jeżeli chodzi o kontraktacje programów unijnych. Zakończyliśmy kontraktacje na poziomie 43,7% i choć wydawało się, że ten wskaźnik jest nie do osiągnięcia, to dzięki mobilizacji pracowników i partnerów w terenie udało się przyspieszyć kontraktacje. Certyfikacja - czyli wskaźnik środków, które zostały rozliczone i wypłacone beneficjentom, jest na poziomie 6,08 na koniec 2017 roku, a więc choć nie jest wysoki, to jednak powyżej średniej krajowej. Ten rok jest bardzo ambitny i zakłada ponad 50 konkursów, które będą realizowane w różnych osiach priorytetowych i do tego dojdą działania, które będą realizowane w osi 7,10 i 11 przez RLKS. Szacujemy, że będzie złożonych około 300 wniosków do końca bieżącego roku.

Patrząc pod kontem przyjęcia budżetu przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, to jest to budżet zrównoważony, który zabezpiecza i rozwój i podstawową działalność zarówno wewnętrzną Urzędu Marszałkowskiego, jak i naszych jednostek, które działają w terenie. Opozycja krytykuje, że w tym budżecie jest mało środków na rozwój, ale jeżeli popatrzymy na środki, które są poza budżetem, a z których będziemy korzystać jako samorząd województwa w różnych osiach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, to tam są w głównej mierze środki przeznaczone na rozwój, na budowę infrastruktury drogowej, kolejowej, na budowę szpitali. W tej perspektywie finansowej postawiliśmy mocno na zdrowie, na rozwój człowieka od żłobka poprzez przedszkole, dofinansowanie szkolnictwa podstawowego, mam tu na myśli urządzenia informatyczne i rozbudowę sieci informatycznej, która pozwoli szkołom korzystać z nowych metod nauczania, ale także rozwój szkolnictwa zawodowego i wyższego. Ta perspektywa jest mocno ukierunkowana na innowacyjność, na badania na rozwój, bo nie da się rozwijać gospodarki bez badań i bez wdrożeń, bez przenoszenia tych badań i osiągnięć nauki do praktyki, do bieżącej działalności przedsiębiorstw, które będą na rynku nowoczesnych technologii bardziej konkurencyjne i będą mogły odnaleźć się na globalnym rynku światowym.

PowiatBrodnicki.pl: - A jak wygląda sytuacja wniosków o wsparcie ze środków unijnych, które składane były w ramach konkursów ogłaszanych przez Lokalne Grupy Działania?

Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku: - Lokalne Grupy Działania ogłosiły różne konkursy. W tej chwili konkursy dotyczące przedsiębiorczości zostały już w większości przez LGD rozstrzygnięte i są w tej chwili weryfikowane przez Departament PROW-u. Widzimy pewne uchybienia w rozpatrywaniu tych wniosków, są złożone protesty przez beneficjentów i departament musi się z tym zmierzyć. W tej chwili wchodzą już konkursy z zakresu rewitalizacji, one są przeznaczone dla gmin i jest to bardzo trudny projekt, który wejdzie z dużym opóźnieniem. Gminy do tej pory postrzegały rewitalizację jako poprawienie bazy dla funkcjonowania mieszkańców. Ta rewitalizacja jest inna. Tych problemów jest dużo i samorządy nie do końca zrozumiały ideę i istotę, w jaki sposób ta rewitalizacja ma przebiegać. Dzięki RLKS do dyspozycji Lokalnych Grup Działania trafiło około pół miliarda złotych i narzędzia na wykorzystanie tej kwoty. Jesteśmy jedynym polskim regionem, który zastosował ten instrument w tak dużej skali.

PowiatBrodnicki.pl: - Dziękuję za rozmowę.


reklama

Źródło: Ryszard Bober, przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 1000 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama