Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Świedziebnia

niedziela, 07 stycznia 2018 r., godz. 11:00  |  Wersja do druku

Gmina Świedziebnia leży poza zasięgiem obszarów uprzemysłowionych i ma charakter typowo rolniczy. Na jej terenie znajduje się 150 ha plantacji i sadów, a ponad 17% jej powierzchni zajmują lasy, co stwarza doskonałe warunki do wypoczynku dla miłośników świeżego powietrza. Jak każda z gmin, ma swoje problemy, ale i sukcesy. O tym, co udało zrobić się w gminie w roku 2017 zapytaliśmy Wójta Gminy Świedziebnia Szymona Zalewskiego.



Wójt Gminy Świedziebnia Szymon Zalewski opowiedział nam o tym, co udało się zrobić w gminie w roku 2017, a także o planach na rok 2018.

Modernizacja dróg

- W ubiegłym roku wykonaliśmy łącznie ponad 4 km dróg o nawierzchni bitumicznej, z tego kilometr zupełnie nowej drogi, a pozostałe kilometry to drogi, które wcześniej były wysypane kruszywem i przygotowane do pokrycia emulsją. W minionym roku emulsją bitumiczną zostały pokryte drogi w Janowie, Księtem i Zdunach. Zrobiliśmy to z własnych środków i częściowo ze środków dawnego FOGR-u. Podsumowując rok 2017 wykonaliśmy drogi: Księte 321 mb, Janowo 459 mb, Brodniczka 488 mb, Chlebowo 418 mb, Kłuśno 415 mb, Zduny 1785 mb. Odcinek drogi w Księtem wypadł nam dość niespodziewanie, bo panujące warunki atmosferyczne spowodowały, że droga gruntowa zniknęła i trzeba było ją odtworzyć.

Jeżeli chodzi o drogi w roku 2018, to plany zakładają wykonanie z udziałem środków unijnych prawie 1,5 km nowej drogi w Zasadkach. Ze środków pochodzących z zakresu ochrony, rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych wykonamy drogę będącą kontynuacją drogi w Zdunach, dzięki czemu uzyskamy połączenie dwóch dróg powiatowych Świedziebnia - Sadłowo i Świedziebnia - Rypin. Odcinek o długości prawie 2,5 km o nawierzchni bitumicznej, łączący dwie drogi powiatowe, z pewnością ułatwi życie mieszkańcom Grząb i Zdun. Wydawałoby się, że takie dwa kilometry drogi to niewiele, ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ceny są bardzo wysokie i zaczynają się od kilkuset tysięcy złotych za kilometr i to w najtańszym standardzie, do rzędu miliona złotych za kilometr. Ceny niestety poszły w górę i trudno jest przewidzieć, jakie będą funkcjonowały w najbliższym czasie. Ważnym elementem przy remontach dróg jest współpraca mieszkańców polegająca na pozyskaniu różnego rodzaju surowców jak kamienie, beton, cegły, które ciągniki urzędu zwożą do nas na plac, a jak się tego trochę uzbiera, zamawiamy kruszarkę, kruszymy i ten materiał drogowy wraca na drogi gminne. To przykład, jak dzięki współpracy mieszkańców, pracowników urzędu i dobrym pomysłom, można wykorzystać surowiec, który zalega na terenie gminy. Są to ilości rzędu tysięcy ton rocznie.


Gospodarka wodno-kanalizacyjna

- Mieliśmy w ubiegłym roku bardzo ważny cel - budowanie 45 oczyszczalni ścieków i stacji utrzymującej ciśnienie wody w sieci w miejscowości Zduny. Od paru lat nęka nas problem z wodą w miesiącach, w których zwiększa się zużycie wody. W niektórych miejscach naszej gminy, w godzinach popołudniowych spada ciśnienie wody w sieci. Stąd po przeanalizowaniu problemu podjęliśmy decyzję o wybudowaniu automatycznej stacji utrzymującej ciśnienie wody w sieci. Na początek zamontujemy trzy zbiorniki o pojemności 50 m3 każdy, komputer sterujący pompami i kiedy ciśnienie wody spadnie, komputer włączy pompy i będzie to ciśnienie uzupełniał. Największe kłopoty mieliśmy w Zdunach i stąd decyzja, że właśnie tam stacja w roku 2018 zostanie wybudowana. Stacja miała zostać wybudowana w roku 2017, niestety z przyczyn zupełnie od nas niezależnych nie udało się tego zrealizować. Dlatego inwestycja przesunęła się na rok 2018. Właśnie podpisałem umowę z wykonawcą na budowę oczyszczalni ścieków i jak tylko pogoda pozwoli, to zaczniemy inwestycję. Chciałbym tu dodać, że chętnych na budowę przydomowych oczyszczalni było trzy razy więcej niż możliwości pozyskania środków. W związku z tym w Urzędzie Gminy stawili się wszyscy zainteresowani, spośród których wybrano komisję i przeprowadzono losowanie. Wybrano 45 chętnych i 10 osób rezerwowych. Niestety drastycznie wzrosły koszty wykonania oczyszczalni, jednak pomimo tego będziemy się starać o dodatkowe środki na następne.

Oświata

- Z podobnych przyczyn zupełnie od nas niezależnych, termomodernizacja budynków szkół filialnych w Zasadach i Michałkach została z ubiegłego roku przesunięta na ten rok. W szkole podstawowej w Janowie, która w związku z reformą oświatową została przekształcona w szkołę ośmioklasową, czeka nas zapewnienie bazy dydaktyczno-sportowej dla zwiększonej ilości uczniów. Dzięki pomocy środków unijnych, które zamierzamy uzyskać za pomocą lokalnej grupy działania, wybudujemy boisko wielofunkcyjne. Będzie to boisko o nawierzchni sztucznej, pełnowymiarowe do piłki ręcznej, boiska do koszykówki, do tenisa, bieżnia i skocznia w dal. Mam nadzieję, że ten kompleks uda nam się wybudować do końca wakacji. W szkole w Janowie to boisko wielofunkcyjne, to pierwszy etap przystosowania szkoły do wymagań XXI wieku. Zamówiłem koncepcję zagospodarowania szkolnego terenu, tak, aby w przyszłości wybudować salę gimnastyczną z niezbędnym zapleczem. Istnieje tam również potrzeba dobudowania co najmniej dwóch klas lekcyjnych i zaplecza socjalnego dla uczniów. Zdaję sobie sprawę, że będą to naprawdę duże koszty, ale tę inwestycję należy wykonać. Będzie to na pewno inwestycja dla przyszłej rady, bo mamy przecież wybory, ale robimy swoje. Trzeba przystosować nasze obiekty i sieć dowożenia do szkół, żeby spełniały swoje zadania również po wygaśnięciu gimnazjum.

Świetlice wiejskie

- Na pewno wszyscy pamiętają, jak kilka lat temu wyglądały remizy - świetlice wiejskie. Teraz są to budynki wyremontowane, wyposażone, tętniące życiem. Takie świetlice mamy w Księtem, Janowie, Okalewku, Zasadach, Rokitnicy. Służą one nie tylko do zabaw tanecznych, ale do spotkań towarzyskich, spotkań z ciekawymi ludźmi, różnych uroczystości Wykorzystanie ich pokazuje, że wydanie pieniędzy budżetowych na te cele miało sens i przynosi konkretne efekty. Została nam do wyremontowania ostatnia świetlica w Zasadkach. W ubiegłym roku wykonaliśmy tam stolarkę okienną, nowy dach, drzwi, na ten rok mamy przeznaczone kolejne środki w budżecie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jesienią budynek będzie w całości wyremontowany.

Wydarzenia kulturalno-sportowe

- Rok 2017, to także rok wielu imprez. Organizowaliśmy Dożynki Gminne, które na trwałe wpisały się w tradycję naszej gminy. Wspomnę tu o bardzo dużym zaangażowanie Kół Gospodyń Wiejskich, pracowników Urzędu Gminy, strażaków i wielu innych osób, które zechciały nam pomóc w organizacji dożynek. Oczywiście w tym roku dożynki będą także zorganizowane, a w dniu 28 lipca odbędzie się w parku Festyn Historyczny. Tradycyjnie na początku lipca organizujemy turniej piłkarski połączony z festynem rodzinnym, poświęcony pamięci mojego poprzednika Zbigniewa Gontarskiego. Jak co roku przy szkołach w Zasadach, Michałkach i w Janowie odbędą się na zakończenie roku szkolnego festyny rodzinne.

- Rok 2018 przebiegnie pod kontem inwestycji wodno-kanalizacyjnej, mam na myśli stację retencyjną i oczyszczalnie ekologiczne. Czeka nas termomodernizacja budynków szkolnych w Michałkach i Zasadach, również z wykorzystaniem środków unijnych. Przed nami spora inwestycja przy szkole podstawowej w Janowie. Myślimy także o inwestycjach w seniorów, to niewątpliwie ważne zadanie na przyszłe lata. Planujemy wykonanie prawie 1,5 km nowej drogi w Zasadkach i prawie 2,5 km w Zdunach. Potrzeby są duże, na szczęście dzięki systematycznej pracy wykonywania corocznie kilkukilometrowych odcinków, sieć dróg się powiększa i wzrasta komfort życia mieszkańców. Czeka nas wiele pracy przy naszym niewielkim budżecie. Jestem pełen optymizmu, jeżeli chodzi o budżet roku 2018, bo te zadania, które przyjęliśmy są zadaniami realnymi. Środki na nie są zabezpieczone i jeżeli tylko nie będzie jakiś drastycznych skoków inflacyjnych, to myślę, że z pożytkiem dla nas wszystkich zostaną wykonane.

Wójt Gminy Świedziebnia Szymon Zalewski:


Źródło: Wójt Gminy Świedziebnia Szymon Zalewski

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi


WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej