Zaloguj się | Rejestracja

Strażackie OSCARY po raz drugi

czwartek, 07 grudnia 2017 r., godz. 11:00  |  Wersja do druku

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz redakcja miesięcznika "Strażak" informują, że ruszyła II Edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY 2018.



Ochotnicze Straże Pożarne poza działalnością typowo ratowniczą podejmują mnóstwo społecznych inicjatyw niemal we wszystkich dziedzinach życia swoich lokalnych społeczności. Celem konkursu jest inspirowanie, prezentowanie oraz nagradzanie działań OSP na rzecz: szeroko pojętego bezpieczeństwa, edukacji w dziedzinie niesienia pomocy i eliminowania zagrożeń, podnoszenia jakości życia mieszkańców w naszych małych Ojczyznach, integracji i przeciwdziałania wykluczeniu, wspierania rozwoju i aktywizacji lokalnych środowisk.

Podczas konkursu nagradzane są projekty w dwóch grupach – realizowane przez Ochotnicze Straże Pożarne samodzielnie oraz wspólnie z partnerami (samorządami, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi instytucjami, pracodawcami oraz innymi podmiotami). Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 lutego 2018 roku.

Spośród nadesłanych inicjatyw Kapituła Konkursowa wskaże nominowanych do nagrody FLORIANA (Strażackiego OSCARA), a podczas Gali wręczenia statuetek ogłosi zwycięzców. Z dumą informujemy, że w tegorocznej edycji FLORIANÓW do grona członków Kapituły Konkursowej dołączył prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak. Nadesłane projekty oceniać będą wybitni przedstawiciele dziedzin i środowisk nawiązujących do poszczególnych kategorii konkursowych. Wśród członków kapituły są m.in. Waldemar Pawlak – prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Czesław Lang – wybitny kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata i organizator Tour de Pologne.

Dwanaście kategorii konkursowych odzwierciedla szerokie spectrum społecznej działalności Ochotniczych Straży Pożarnych – od poprawy bezpieczeństwa lokalnej społeczności, kultywowanie tradycji, rozwój turystyki, ochronę środowiska, edukację po aktywizowanie seniorów, czy dbanie o estetykę przestrzeni publicznej. Utworzona została również kategoria specjalna "Ratujemy i Uczymy Ratować" skierowana do strażaków ochotników, która jest częścią programu edukacyjnego o tej samej nazwie realizowanego przez Fundację WOŚP i Związek OSP RP jako partnera.

Szczegóły dotyczące przystąpienia do Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" oraz stosowne formularze znajdują się na stronach internetowych: www.zosprp.pl i www.wosp.org.pl.
Jednostki OSP najaktywniej działające w ramach Programu "RUR" zostaną nagrodzone przez Jurka Owsiaka i Fundację WOŚP podczas Gali wręczenia FLORIANÓW.

W pierwszej edycji FLORIANÓW wpłynęło 375 projektów ze wszystkich województw. Spośród nich Kapituła Konkursu nominowała do nagrody FLORIANY 2017 w poszczególnych kategoriach aż 57 inicjatyw i wyłoniła spośród nich zwycięzców. Do publicznej wiadomości podana została jedynie lista nominowanych. Zwycięzców utrzymywano w najgłębszej tajemnicy aż do momentu wręczenia statuetek 4 maja w dniu Św. Floriana – patrona strażaków. Podczas Gali Finałowej Kapituła Konkursu przyznała 21 statuetek. Zdobywcami FLORIANÓW 2017 zostało 19 Ochotniczych Straży Pożarnych, dwie statuetki ex aequo wręczono w kategorii "Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca", do której kandydatów zgłaszają OSP. Są to pracodawcy i przedsiębiorcy, którzy angażują się społecznie i wspierają inicjatywy realizowane przez strażaków.
W pierwszej Gali Finałowej FLORIANÓW udział wzięli wszyscy nominowani – OSP i partnerzy zrealizowanych projektów, przedstawiciele firm, wojewódzkich władz samorządowych, krajowych struktur Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkowie Kapituły. Emocje zarówno na scenie jak i widowni były ogromne.

- Strażacy ochotnicy niosą pomoc, ratują ludzi, zwierzęta i dobytek, narażając przy tym swoje zdrowie, a nierzadko życie. Nieustannie się szkolą i ćwiczą. Ale znakomita część ich aktywności to także rozmaite działania społeczne, które sprawiają, że życie w małych miejscowościach jest bezpieczniejsze i po prostu ciekawsze. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, bo tak było zawsze. Jednak w dzisiejszym świecie nie są to wcale postawy oczywiste. To wymaga poświęcenia swojego wolnego czasu dla innych, konsekwencji, organizacji, rozumienia potrzeb innych ludzi. Co więcej, strażacy ochotnicy to ludzie skromni, którzy rzadko chwalą się swoimi dokonaniami. Chcemy promować i nagradzać projekty realizowane przez OSP i lokalne środowiska oraz zachęcać innych do współdziałania z ochotniczymi strażami i jednoczenia się wokół wspólnego celu, który przynosi pożyteczne społecznie efekty. Chcemy, by Konkurs FLORIANY rozwijał się i łączył środowiska. – mówiła Dorota Pardecka, redaktor naczelna "Strażaka" podczas pierwszej edycji konkursu.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest wypełnienie przez Ochotniczą Straż Pożarną lub zespół projektowy formularza zgłoszeniowego i opisu zrealizowanego projektu zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie www.floriany.pl. Kolejnym krokiem jest przesłanie dokumentacji konkursowej w terminie do końca lutego 2018 r. na adres: Miesięcznik "Strażak", ul. Oboźna 1, 00-340 Warszawa z dopiskiem: "FLORIANY".
Wszelkie szczegóły, bieżące informacje, regulamin konkursu oraz stosowne formularze do pobrania znajdują się na stronie www.floriany.pl w zakładce KONKURS.



reklama

Źródło: Nina Mirgos-Kilanowska rzecznik prasowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi


WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej