Zaloguj się | Rejestracja

Ćwiczenia w Jabłonowie Pomorskim

wtorek, 24 października 2017 r., godz. 09:00  |  Wersja do druku

W poniedziałek, 23 października na stacji kolejowej w Jabłonowie Pomorskim odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe jednostek ochrony przeciwpożarowej Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego powiatu brodnickiego. Ćwiczono podczas symulowanego rozszczelnienia cysterny z amoniakiem na terenie stacji kolejowej.W dniu 23 października 2017 roku na stacji kolejowej w Jabłonowie Pomorskim, w wyniku uszkodzenia torowiska, doszło do wykolejenia się pociągu przewożącego niebezpieczne materiały. O godzinie 11:00 dyżurny stanowiska kierowania KP PSP w Brodnicy otrzymał informację że z przewróconej cysterny wycieka pod ciśnieniem jakiś gaz. Zgłaszający ustalił na podstawie tablicy identyfikującej, że rodzaj przewożonego materiału, to amoniak. Rodzaj obiektu, specyfika zdarzenia jego dynamika (uwalniający się amoniak pod ciśnieniem) zadecydowały o wystąpieniu znacznego zapotrzebowania na siły i środki.

Zgłoszenie to rozpoczęło ćwiczenia taktyczno-bojowe będące epizodem praktycznym przeprowadzanego w dniach 23-25 października br. Wojewódzkiego Ćwiczenia Obronnego WISŁA-17. Z uwagi na dynamikę rozwoju i rozmiar założonego zdarzenia do akcji zadysponowano 10 zastępów OSP Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Powiatu Brodnickiego oraz 3 zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Brodnicy. Działania w pierwszej kolejności skupiły się na wyznaczeniu strefy niebezpiecznej, która swym zasięgiem objęła osiedle domków jednorodzinnych i gimnazjum w Jabłonowie. Rozmiar zdarzenia i zagrażająca mieszkańcom toksyczna chmura spowodowały konieczność uruchomienia struktur zarządzania kryzysowego miasta Jabłonowo Pomorskie oraz powiatu brodnickiego, za pośrednictwem których do akcji ratowniczej skierowano wydzielone siły IV Brodnickiego Pułku Chemicznego.

W trakcie akcji prowadzono ewakuację poszkodowanych, których po wykonaniu dekontaminacji przekazywano medycznym formacjom obrony cywilnej z Bydgoszczy, prowadzącym w wyznaczonym punkcie segregację medyczną. Następnie rozpoczęto proces neutralizowania toksycznej chmury amoniaku za pomocą kurtyn wodnych, przy jednoczesnym uszczelnianiu uszkodzonych cystern specjalistycznymi poduszkami nadciśnieniowymi oraz hydraulicznym zaciskaczem do rur. Dekontaminację cystern oraz terenu akcji przeprowadzili żołnierze IV Brodnickiego Pułku Chemicznego. Równolegle działały służby zarządzania kryzysowego powiatu oraz gminy Jabłonowo Pomorskie, organizując cysternę z wodą o pojemności 26 tys. l oraz prowadząc wspólnie z Policą i Strażą Gminną ostrzeganie mieszkańców osiedla oraz ewakuację uczniów gimnazjum. Koordynacja pracy jednostek ochrony przeciwpożarowej była prowadzona z wykorzystaniem obecnego na miejscu akcji specjalistycznego samochodu dowodzenia i łączności Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Przeprowadzone na tak szeroką skalę ćwiczenia miały przede wszystkim na celu doskonalenie systemu współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej z innymi służbami i instytucjami, a w szczególności z wydzielonymi siłami Jednostki Wojskowej w Brodnicy. Założenie to udało się zrealizować dzięki właściwej koordynacji ze strony zarządzania kryzysowego gminy i powiatu, oraz profesjonalnej pracy służb Straży Pożarnej, Wojska, Policji i formacji medycznych.

Manewry obserwowali przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu oraz Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

bryg. Piotr Rutkowski
Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Brodnicyreklama

Źródło: bryg. Piotr Rutkowski

Ćwiczenia w Jabłonowie Pomorskim:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 1000 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama