Zaloguj się | Rejestracja

21. lecie OEE WILGA

piątek, 20 października 2017 r., godz. 16:24  |  Wersja do druku

W roku 2017 mija 21 lat działalności Ośrodka Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie. Ośrodek kojarzony jest głównie z edukacją dzieci i młodzieży, jednak od lat czynnie angażuje się również w życie lokalnej społeczności. Niedawno złożył wniosek o utworzenie Dziennego Domu Pobytu dla seniorów.W niedzielę, 15 października Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie obchodził swoje 21. urodziny. Z tej okazji zorganizowano Piknik Edukacyjny dla mieszkańców Górzna i okolic. Uroczystość została połączona ze Świętem Ziemniaka, który królował w różnych postaciach na pikniku.

Dla przybyłych przygotowano bezpłatny poczęstunek, a było w czym wybierać. Smakowite przekąski z ziemniaków, kiełbasa z grilla, kawa, herbata i różne słodkości, czekały na gości i wabiły swoim zapachem.

Ale to nie koniec atrakcji. Przygotowano punkt medyczny, w którym można było zbadać sobie ciśnienie. Na dzieci czekał plac zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami i animatorzy, którzy zabawiali najmłodszych. Zachwyt dzieciaków wzbudziły ogromne bańki mydlane, które można było gonić po całym terenie. Na ciut starszych czekały szczudła i nauka chodzenia na nich.

Przygotowano konkursy ekologiczne i quizy dla dzieci i młodzieży, w których można było wygrać nagrody. Ważnym punktem imprezy był konkurs dla mieszkańców, w którym należało wymyślić hasło promujące OEE WILGA. Główną nagrodą była wycieczka do Rzymu dla dwóch osób. Za zajęcie drugiego miejsca ufundowano kolację z gęsiny dla 6 osób, a za trzecie miejsce kolację z gęsiny dla 4 osób.

Prezes ośrodka Paweł Wiśniewski powiedział nam:
- W tym miesiącu mija 21 lat od powstania naszego ośrodka. Pragnę przypomnieć, że WILGA została wybudowana w 1996 roku ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ówczesnego województwa toruńskiego. Obecnie WILGA wchodzi w skład spółki samorządowej ze 100% udziałem Województwa o nazwie Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Przysieku. Naszą misją i głównym celem jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, co też tutaj czynimy. Pracuję tu dziewiąty rok, bardzo zżyłem się z tym miejscem i staramy się ten ośrodek rozwijać.

Chciałbym tu powiedzieć o dwóch bardzo ambitnych planach, które zamierzamy zrealizować w przyszłym roku. Napisaliśmy i złożyliśmy bardzo skomplikowany wniosek unijny i jesteśmy dobrej myśli. Chcemy, żeby powstał tu Dzienny Dom Pobytu dla seniorów z miasta i gminy Górzno. Będzie on czynny od poniedziałku do piątku, zapewnimy transport dla osób starszych, wyżywienie i zajęcia, konsultacje medyczne i pielęgniarskie. Jednym zdaniem chcemy zagospodarować czas osobom starszym. Poszerzenie zasad działania ośrodka będzie dużym wyzwaniem, staramy się inwestować w młodych ludzi, a teraz będziemy też inwestować w ludzi starszych. Pamiętajmy, że od osób starszych mamy się czego uczyć. Tu w jednym miejscu będzie możliwość kontaktów wielopokoleniowych. Coraz więcej jest w naszym społeczeństwie osób starszych i należy te osoby wspomóc.

Złożyliśmy również wniosek na ośrodek EKO-CZAR w Czarnym Bryńsku, który do niedawna był siedzibą Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Obecnie my, z ramienia pana marszałka tym zarządzamy. Budynek jest ponad stuletni, a więc już wpisany z mocy prawa w ewidencję zabytków. Wszelkie projekty budowlane musieliśmy więc konsultować z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Otrzymaliśmy pozytywną opinię i jeżeli wniosek wypali, będziemy budynek kompleksowo remontować pod kątem młodzieży i dzieci. Będzie to również całoroczne zaplecze techniczne dla mieszkańców, mam tu na myśli siłownie zewnętrzne, stoły do tenisa stołowego. Czeka nas więc sporo wyzwań.


Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, które również był obecny na uroczystości powiedział:
- Samorząd Województwa jest organem prowadzącym ten ośrodek. A jak państwo wiecie dobrym gospodarzem ośrodka jest Paweł Wiśniewski. To on tu zawiaduje, ma też Czarny Bryński i większy ośrodek DAGLEZJA pod Toruniem. Jesteśmy wdzięczni prezesowi, że zaprosił tu państwa, bo chce się integrować. Bo jest taka potrzeba, żeby być razem i żeby te wspólne przemyślenia można było realizować. My jako Samorząd Województwa, dysponując środkami unijnymi, wspieramy rozwój takich małych ojczyzn jak wasze Górzno, ale wspieramy również całą politykę społeczną. Jestem przekonany, że projekt, który został złożony, będzie pozytywnie rozstrzygnięty i będziecie mogli tu państwo przez długie miesiące przebywać. Jest taka potrzeba, żeby zadbać o osoby starsze, których jest coraz więcej. Taki projekt pozwala osobom starszym, często samotnym, integrować się, a takie osoby są często bardzo kreatywne i są w stanie pozytywnie zaskoczyć nawet prowadzących takie ośrodki. Jestem mile zaskoczony, że tak wiele mieszkańców do nas przybyło. Jest tu dużo dzieci, które się bawią, a to nasza przyszłość, przyszłość Górzna i przyszłość naszego województwa. Bawcie się więc dalej, przywiozłem wam dobrą pogodę i życzę dobrej zabawy.

21. lecie OEE WILGA:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 1000 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama