Zaloguj się | Rejestracja

Festyn Archeologiczny w Biskupinie

piątek, 22 września 2017 r., godz. 12:02  |  Wersja do druku

Jeszcze do niedzieli 24 września, pod hasłem "Bogowie wojny", trwa Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Głównym tematem tegorocznej imprezy są wojownicy i ich boscy opiekunowie.- Program tegorocznego Festynu Archeologicznego jest jeszcze bogatszy i jeszcze ciekawszy niż zwykle – pewnie za sprawą tematyki, bo wojowie i potyczki zawsze wywołują emocje i znakomicie wyglądają w inscenizacjach. Ale przede wszystkim za sprawą człowieka, który wiele lat temu te festyny wymyślił i przez te wszystkie lata rozwijał i udoskonalał ich koncepcję i realizację – dyrektora Muzeum Archeologicznego w Biskupinie Wiesława Zajączkowskiego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który wraz z wicemarszałkiem Dariuszem Kurzawą w sobotę, 16 września uczestniczył w otwarciu wydarzenia.

Dyrektor Zajączkowski, który przygotowuje się do przejścia na zasłużoną emeryturę, umocnił pozycję naukową placówki (m. in. w dziedzinie archeologii doświadczalnej), także w międzynarodowym środowisku muzealników, rozwinął jej przestrzeń ekspozycyjną oraz infrastrukturę, czyniąc muzeum ważnym punktem na kulturalnej i turystycznej mapie regionu i kraju. Jest laureatem Nagrody Marszałka Województwa w dziedzinie kultury (za 2013 rok).

Podczas Festynu Archeologicznego można zobaczyć, jak wyglądało dawne uzbrojenie, sposoby walki oraz czym wyróżniała się strefa duchowa i światopoglądowa dawnych wojowników. Codziennie przez dziewięć dni (16-24 września) są inscenizowane bitwy, pokazy oraz przedstawienia teatralne, w których przeplatają się mityczne opowieści i obrzędy. Taktyki walk przedstawiają zarówno wojowie piastowscy, wikińscy i madziarscy, jak i rzymskie legiony. Wyjątkową atrakcją jest bitwa pomiędzy załogami dwóch zrekonstruowanych łodzi.

Nie brakuje również specjalnych stoisk poświęconych archeologii wojny oraz wykładów popularno-naukowych. Całość dopełnia wystawa "Miecze Europy" ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat, od jego powstania w opoce brązu po wiek XVII. Jak co roku w grodzie pokazywane jest życie codzienne dawnych mieszkańców obecnego Biskupina.

reklama

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 500 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama