Zaloguj się | Rejestracja

Konferencja w brodnickim szpitalu

sobota, 16 września 2017 r., godz. 16:01  |  Wersja do druku

Od października 2017 szpitale w Polsce będą "ryczałtowane". Brodnicki szpital jest w sieci, ale ryczałt przyznany przez NFZ może wymusić ograniczenia usług medycznych i spowodować zahamowanie dotychczasowego dynamicznego rozwoju udzielania świadczeń medycznych.Od 1 października 2017 roku zacznie funkcjonować ustawa wprowadzająca sieć szpitali. Placówki, które znajda się w sieci będą inaczej niż dotychczas finansowane. Nie będą jak do tej pory brały udziału w konkursach, tylko będą miały zapewnione finansowanie na zasadzie ryczałtu, zabezpieczonego na 4 lata. Co do zasady kontrakt jest na 4 lata, ale jeżeli w tym okresie w szpitalu coś się zmieni i przestanie spełniać kryteria, to może być z tej sieci usunięty.

Szpitale funkcjonować mają na trzech szczeblach podstawowych oraz w ramach szpitali specjalistycznych. Szpitale I stopnia oferują świadczenia z co najmniej dwóch profili podstawowych: chirurgii ogólnej, interny, położnictwa i neonatologii, pediatrię. II stopień – to placówki w których jest anestezjologia i intensywna terapia i udzielane są świadczenia na co najmniej sześciu oddziałach. Szpitale III stopnia, to szpitale, które oferują największy zakres lecznictwa. Do osobnej kategorii zakwalifikowano szpitale onkologiczne i pulmonologiczne.

Finansowanie zależeć będzie od tego, do jakiego poziomu w sieci szpital został zakwalifikowany. W przypadku szpitali I stopnia (do takich należeć będzie szpital w Brodnicy) ryczałt będzie obejmował jedynie podstawową opiekę: chirurgię ogólną, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologię, neonatologię oraz pediatrię. Funkcjonowanie oddziałów specjalistycznych będzie tam uzależnione od wyników postępowania konkursowego na zawarcie umów NFZ.

W piątek, 15 września w czasie konferencji prasowej starosta Piotr Boiński i Dariusz Szczepański, dyrektor szpitala informowali o kondycji brodnickiego szpitala wobec zmian, jakie wprowadzane są w systemie opieki medycznej w Polsce.

- Szpital w Brodnicy stale się rozwija i zwiększa ilość usług i przyjmowanych pacjentów. Działania szpitala bilansują się. Powiat nie musi też dopłacać do systematycznie spłacanego przez szpital kredytu, co jest zasługą i dyrekcji i załogi szpitala - mówił starosta Piotr Boiński.

Od października br. zmieniają się zasady finansowania polskich szpitali, które mogą zahamować rozwój brodnickiej placówki.

- Jesteśmy w sieci szpitali, których działalność będzie ryczałtowana przez budżet państwa, jednak wysokość tego finansowania zapowiada się tak źle, że trudno będzie zbilansować bieżącą działalność, bez ograniczania usług - informował dyrektor Dariusz Szczepański.

Finansom szpitala zagrażają także niezapłacone przez NFZ tzw. "nadwykonania". W ostatnich ośmiu miesiącach w szpitalu wykonano więcej usług medycznych o ok. 2,5 mln. złotych, niż zakontraktowan0. Były to głównie procedury ratujące życie, a mimo tego NFZ ociąga się z zapłatą za wykonane usługi.

Dyrekcja ZOZ zapowiada, że w przypadku braku płatności, będzie zmuszona dochodzić swoich roszczeń w sądzie, tymczasem żeby nie wpaść w spiralę zadłużenia, planuje ograniczenie działalności trzech poradni specjalistycznych.

- Do 1 października pacjenci mogą mieć utrudniony dostęp do poradni urologicznej, chirurgicznej i pulmonologicznej. To trudna decyzja tym bardziej, że liczba pacjentów w tych poradniach systematycznie wzrastała. Cały czas zabiegamy o zwiększanie kontraktów z NFZ. Będziemy oczywiście walczyć dalej, żeby zbliżyć wielkość finansowania do realnych potrzeb mieszkańców powiatu brodnickiego. Ryczałt dla naszego szpitala obliczany jest wg danych z 2015 roku, czyli z okresu najmniejszego obłożenia placówki związanego z prowadzoną modernizacją.

- Liczymy na szczególne potraktowanie szpitala, wg obietnic ministra Radziwiłła, który zapewniał, że szpitale, które dostosowywały się do wymagań sanitarnych, będą traktowane specjalnie - mówił starosta Piotr Boiński i zapowiada, że jeśli szpital będzie w stanie dalej sam spłacać kredyt, to Powiat w IV kwartale zakupi nowy mammograf, tak potrzebny paniom z powiatu brodnickiego.

Według ministerstwa: - "nowe rozwiązanie poprawią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawią dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Pozwolą one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Ułatwią także zarządzanie szpitalami".

Jak będzie to wyglądało w praktyce - niebawem się przekonamy.


reklama

Źródło: Maria Oryszczak, rzecznik prasowy Starostwo Powiatowe w Brodnicy

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

reklama

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 1000 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama