Festyn Ludowy w Świedziebni

piątek, 25 sierpnia 2017 r., godz. 10:11  |  Wersja do druku

W czwartek, 24 sierpnia w Świedziebni tradycyjnie odbył się się Festyn Ludowy, którego organizatorami byli poseł na Sejm Zbigniew Sosnowski, wicestarosta Mariusz Klonowski i radny powiatowy Piotr Burkwicz. Wszyscy bawili się świetnie, a gwiazdą wieczoru był zespół "Maxel".

Wesołe miasteczko, stoiska, stoły biesiadne i okazała scena, wszystko to znalazło miejsce w parku w Świedziebni. Pogoda dopisała, a mieszkańcy powiatu i turyści licznie przybyli na imprezę, która jak każdego roku udała się znakomicie.

Gościem specjalnym festynu był prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i poseł na Sejm VIII kadencji Władysław Kosiniak-Kamysz, który bawił się razem ze wszystkimi.

W programie było wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci, o których również nie zapomniano. Były liczne konkursy z nagrodami i występy, a gwiazdą wieczoru był zespół "Maxel".

Gorąco oklaskiwano występ Piotra Pręgowskiego - słynnego Pietrka z serialu "Ranczo". Artysta rozbawił publiczność do łez, a do występu na scenie zaprosił osoby z publiczności, prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza i posła Zbigniewa Sosnowskiego. Z serialowym Pietrkiem tańczono i śpiewano, a oklaskom nie było końca.

Gwiazdą wieczoru był zespół "Maxel", który zaprezentował swoje przeboje z oprawą choreograficzną. Po jego koncercie rozpoczęła się zabawa ludowa z zespołem "EX-clusive", która trwała do późnych godzin nocnych.

Poseł Zbigniew Sosnowski tak mówił o organizacji festynu:

- Nawet sobie nie zdawałem sprawy, ale dzisiejszy festyn jest jubileuszowym - 20 z kolei. Hasłem przewodnim dzisiejszego festynu jest łączenie wszystkich, a nie dzielenie. My tu dzisiaj nikogo nie będziemy obrażać, nikomu nie będziemy ubliżać, jeśli już, to będziemy chcieli pokazać to, co chce zaproponować Polskie Stronnictwo Ludowe. Chcemy łączyć się z ludźmi, chcemy budować wspólnotę, bo wierzymy, że tylko wtedy uda się zbudować silne państwo, jeżeli będziemy szukać tego co nas łączy, a nie co dzieli. Bardzo łatwo jest podzielić ludzi, trudniej jest ich połączyć. My ludzie PSL za każdym razem będziemy przekonywać mieszkańców nie tylko Świedziebni, ale całego powiatu, województwa i kraju, że warto być razem. Jest taka piękna piosenka zespołu Bayer Full "Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina". My nawołujemy do tego, żebyśmy siadali do stołu jak jedna rodzina, mówili sobie to, co złe, ale przede wszystkim, żebyśmy wzajemnie się szanowali i proponowali dobre rozwiązania dla kraju. Dwadzieścia lat temu, kiedy zaczynałem te festyny, były one znacznie skromniejsze, ale już wtedy zapowiadałem, że tak długo jak będę czuł wsparcie ludzi, to będą te festyny. Słowa więc dotrzymuję, a jak długo to potrwa zadecydują mieszkańcy.

Współorganizatorami przedsięwzięcia byli wicestarosta Mariusz Klonowski, radny powiatowy Piotr Burkwicz, przy wydatnej pomocy gospodarzy gminy z wójtem Szymonem Zalewskim. Na zaproszenie organizatorów na festynie obecni byli także przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, starosta brodnicki Piotr Boiński, a także władze gmin i powiatu.

Festyn Ludowy w Świedziebni: