Jabłonowo Pomorskie

poniedziałek, 12 czerwca 2017 r., godz. 12:59  |  Wersja do druku

W niedzielę, 11 czerwca w Jabłonowie Pomorskim odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka oraz Zawody Sportowo-Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu brodnickiego.

W dniu 11 czerwca 2017 w Jabłonowie Pomorskim odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka oraz Zawody Sportowo-Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu brodnickiego. Obchody swą obecnością zaszczycił Zbigniew Sosnowski, poseł na Sejm RP i zarazem prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Brodnicy, Paweł Szramka, poseł na Sejm RP, nadbryg. Janusz Halak, kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP, Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dh Leszek Szmyt, członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz władze samorządowe starostwa, miast i gmin powiatu brodnickiego.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 12:15 uroczystym apelem podczas którego wręczono strażakom zarówno Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej odznaczenia, medale, awanse oraz wyróżnienia które otrzymali:

ODZNACZENIA I MEDALE

st.ogn. Robert Marciniak
st.ogn. Jacek Zdunowski
st.sekc. Jacek Wiśniewski

Po zakończeniu apelu Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze rozpoczęły rywalizację sportową w konkurencjach rozwinięcie bojowe oraz bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami, natomiast drużyny seniorów walczyły o zwycięstwo podczas musztry zespołowej, sztafety pożarniczej 7x50 m oraz pożarniczego ćwiczenia bojowego.

W zawodach wzięło udział 25 drużyn w tym 5 kobiecych oraz 10 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w których składzie było łącznie ponad 200 strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu brodnickiego.

Sędzią głównym zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg regulaminu CTIF była dh Ewa Szmyt natomiast sędzią głównym zawodów seniorów był bryg. Piotr Rutkowski. Sportowe zmagania druhów obserwowali mieszkańcy oraz włodarze poszczególnych gmin powiatu brodnickiego.

Kolejność zajętych miejsc w klasyfikacji generalnej przedstawia się następująco:

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze wg regulaminu CTIF – dziewczęta

1 miejsce MDP Brzozie
2 miejsce MDP Gorczenica

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze wg regulaminu CTIF – chłopcy

1 miejsce MDP Nieżywięć
2 miejsce MDP Gorczenica
3 miejsce MDP Brzozie
4 miejsce MDP Bobrowo
5 miejsce MDP Konojady
6 miejsce MDP Jabłonowo
7 miejsce MDP Bukowiec
8 miejsce MDP Świedziebnia
Seniorzy Grupa C (kobiece drużyny pożarnicze)

1 miejsce OSP BRZOZIE
2 miejsce OSP ZEMBRZE
3 miejsce OSP GORCZENICA
4 miejsce OSP POKRZYDOWO
5 miejsce OSP KŁUŚNO

Seniorzy Grupa A (męskie drużyny pożarnicze)

1 miejsce OSP NIEŻYWIĘĆ
2 miejsce OSP STRZYGI
3 miejsce OSP BOBROWO
4 miejsce OSP BRZOZIE
5 miejsce OSP GORCZENICA
6 miejsce OSP ZBICZNO
7 miejsce OSP KŁUŚNO
8 miejsce OSP GÓRZNO
9 miejsce OSP KONOJADY
10 miejsce OSP NOWE ŚWIERCZYNY

W konkurencji musztry zespołowej, którą przeprowadzono jako dodatkową, wśród drużyn kobiecych zwyciężyła drużyna z OSP w Brzoziu, natomiast w kategorii drużyn męskich wygrała OSP w Bobrowie.

Na zakończenie zawodów startujące w zmaganiach dzieci oraz młodzież otrzymali nagrody indywidualne, a zwycięskie drużyny oprócz pucharów i dyplomów - wartościowe nagrody rzeczowe w postaci m.in. zbiornika wodnego, hełmów, latarek, ubrań koszarowych, prądownic oraz węży pożarniczych.

Organizatorami Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Brodnicy, Komenda Powiatowa PSP w Brodnicy oraz Urząd Miasta i Gminy Jabłonowie Pomorskim wraz z miejscowym Zarządem Gminnym OSP.

Zawody współfinansowane były ze środków:
Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Powiatu Brodnickiego
Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo
Urzędu Gminy Brzozie
Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Brodnicy
Komendy Powiatowej PSP w Brodnicy
Ochotniczej Straży Pożarnej DRWĘCA

W czasie powiatowych uroczystości z okazji Dnia Strażaka starosta Piotr Boiński i wicestarosta Mariusz Klonowski przekazali szefowi PPSP w Brodnicy symboliczny czek na 100 tysięcy złotych. Taka kwota przeznaczona została w budżecie Powiatu Brodnickiego na remont budynku straży w Brodnicy.

W powiatowym budżecie są też środki dla strażaków ochotników. Zarząd Powiatu w Brodnicy przyznał Zarządowi Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Brodnicy dotację w wysokości 30.000 zł na zakup sprzętu służącego do ochrony środowiska i przyrody, zapobiegającego nadzwyczajnym zagrożeniom.

Źródło: KP PSP w Brodnicy, Maria Oryszczak rzecznik prasowy Starostwo Powiatowe

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka: