Zaloguj się | Rejestracja

OEE WILGA zaprasza

czwartek, 01 czerwca 2017 r., godz. 09:10  |  Wersja do druku

Sercem każdej Zielonej Szkoły jest starannie opracowany program, a tematyka i rodzaj zajęć powinna być ściśle związana z miejscem, w którym się odbywają. Zielone Szkoły to szereg powiązanych ze sobą elementów, których realizacja gwarantuje zadowolenie nauczycieli i uczniów. Wszystko to można znaleźć w Ośrodku Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie.Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, we wschodniej części Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego, nieopodal Brodnicy, znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA.

Jest to nie tylko miejsce, gdzie można wspaniale wypoczywać, odetchnąć od miejskiego zgiełku i pośpiechu. Baza dydaktyczno-hotelowa oraz usytuowania ośrodka na obszarze parku krajobrazowego stwarzają doskonałe możliwości prowadzenia różnych form edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży i aktywnego poznawania przyrody.

Ośrodek jest malowniczo położony na wzgórzu Bocieniec, kilkadziesiąt metrów powyżej pobliskiego jeziora Młyńskiego, na skraju małego miasteczka Górzno. Z tarasu widokowego obok ośrodka można podziwiać wspaniałą panoramę Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, jezior polodowcowych (Młyńskie i Górzno), krajobraz polodowcowy okolic Fiałek, rzekę Górzankę oraz piękny leśny rezerwat przyrody "Szumny Zdrój".

Ośrodek WILGA ma 50 miejsc noclegowych w pokojach 1,2, i 3 osobowych z łazienkami. W ośrodku mieści się sala dydaktyczno-konferencyjna na 80 miejsc. Została ona wyposażona w urządzenia audio-wizualne:
 • rzutnik multimedialny
 • nagłośnienie
 • ekran
 • laptop oraz pomoce dydaktyczne

Na sali prowadzi się zajęcia kameralne z zakresu edukacji ekologicznej, podczas których uczestnicy mogą m.in.: obejrzeć film o Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym, zapoznać się z ekspozycją fauny zgromadzoną w Ośrodku WILGA, poznać różne zbiorowiska roślinne (grady, olsy, łęgi, bory, torfowiska, murawy), a także brać udział w grach integracyjnych i dydaktycznych.

Park Krajobrazowy, na którego obszarze znajduje się ośrodek, posiada wysokie walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe. Występuje w nim bogata i urozmaicona rzeźba terenu, różnorodna szata roślinna i bogata w gatunki fauna. Często spotkać tu można: łosie, jelenie, bobry, dziki, wydry, sarny, a wśród ptaków: bielika, orlika krzykliwego, bociana białego, bociana czarnego, bąka, derkacza, kanie czarną, błotniaka stawowego i wiele innych.

Na obszarze Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego wytyczono przyrodnicze ścieżki dydaktyczne, na których umieszczono tablice informacyjne oraz udostępniono punkty widokowe ułatwiające poznawanie najciekawszych przyrodniczo obiektów.

Ośrodek WILGA we współpracy z pracownikami G-LPK oraz przewodnikami prowadzi zajęcia terenowe stwarzające dzieciom i młodzieży możliwość aktywnego poznawania przyrody.

Zapytany o zajęcia terenowe z dziećmi uczestniczącymi w Zielonych Szkołach instruktor Łukasz Kaniecki powiedział nam: - Dzisiejsza grupa, z którą będę szedł na zajęcia w terenie, idzie do rezerwatu Szumny Zdrój, gdzie przede wszystkim uczniowie będą mieli okazję poznać wybrane gatunki flory występujące na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Przy odrobinie szczęścia możemy spotkać jakieś gatunki fauny. Po powrocie zaplanowane są zajęcia w Ośrodku WILGA, w naszej sali dydaktycznej, gdzie tematyka związana będzie z naszym parkiem krajobrazowym. Jutro mamy zaplanowany spacer ścieżką przyrodniczą dookoła jeziora Górzno, gdzie uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z charakterystycznymi formami polodowcowymi występującymi na tym terenie. Będziemy spacerować przez wieś Fijałki i tam ten krajobraz polodowcowy jest najbardziej widoczny.

Proponowane jest następująca tematyka stałych zajęć edukacyjnych:
 1. Wartości kulturowe Górzna (zwiedzanie Górzna).
 2. Walory Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego - projekcja filmu przyrodniczego o G-LPK, przedstawienie położenia geograficznego, ukształtowania terenu, wód powierzchniowych, flory, fauny, rezerwatów przyrody, pomników przyrody parku.
 3. Formy ochrony przyrody w Polsce.
 4. Fauna Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego - przedstawienie podstawowych gatunków zwierząt zamieszkujących park, opis charakterystycznych cech wybranych grup zwierząt, zapoznanie z problematyka prawnej ochrony fauny.
 5. Flora Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego - zaprezentowanie różnych typów środowisk z charakterystycznymi dla nich roślinami, podanie przykładów roślin chronionych występujących w parku.
 6. "Życiodajna woda" - podanie przykładów wykorzystania wody w gospodarce człowieka i przyrodzie, charakterystyka zasobów wody na świecie, opis klas czystości wody i problematyki zanieczyszczenia wód, przeprowadzenie badań (oznaczenie podstawowych parametrów jakości wody) wody pochodzącej z pobliskich jezior.
 7. Drzewa - przeprowadzanie zajęć terenowych, podczas których prezentowane są różne typy zbiorowisk leśnych oraz realizowane ćwiczenia w rozpoznawaniu gatunków drzew i określaniu ich wieku i wysokości.
 8. "Spacer po niebie" - opis i wskazanie położenie Gwiazdy Polarnej, zaprezentowanie sposobów odnajdywania głównych gwiazdozbiorów na nocnym niebie.
W ofercie edukacyjnej ośrodka są także zajęcia warsztatowe obejmujące tematy:
 • Woda źródłem życia
 • Las - ekosystem przyjazny człowiekowi
 • Bioróżnorodność bogactwem środowiska naturalnego
 • Formy ochrony przyrody
 • Gospodarka na terenach chronionych
 • Oszczędzanie zasobów przyrody i energii jako forma ochrony środowiska człowieka
 • Torfowiska - obszary wyjątkowe i zagrożone
 • Płazy i gady różnorodność i ochrona
 • Rok z życia drobnych ssaków
 • Ptaki lęgowe Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego
 • Ostatnie zlodowacenie a współczesna flora i fauna G-LPK
 • Fauna i flora G-LPK
 • Walory przyrodnicze rezerwatu "Szumny Zdrój"
 • Walory kulturowe i historyczne Górzna
 • Walory przyrodnicze rezerwatu "Czarny Bryńsk"
 • Walory przyrodnicze rezerwatu "Jar Brynicy"

Nadrzędnym celem Zielonych Szkół jest przekazanie dzieciom umiejętności, które zostaną z nimi na całe życie, czyniąc je bogatszym i ciekawszym. W przeciwieństwie do rzeczy materialnych, zdobyta własnym wysiłkiem wiedza i zawarte przyjaźnie to wartości, których żadne koleje losu nie będą im w stanie odebrać.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699.
www.wilga.turystyka.pl

Zielone Szkoły w OEE WILGA:

Źródło: Artykuł promocyjny

Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA.:Źródło: Artykuł promocyjny

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

reklama

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 1000 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama