Konkurs ortograficzny w Osieku

sobota, 20 maja 2017 r., godz. 11:34  |  Wersja do druku

W dniu 12 maja w Osieku odbył sie IX Powiatowy Konkurs Ortograficzny "Gżegżółka". Na konkurs do Osieka przybyło 64 młodych miłośników ortografii z 17 szkół podstawowych powiatu brodnickiego, by powalczyć o tytuł "Mistrza Ortografii".

"Hultaj Józek ciągnął niby-wózek, a w nim minirowerek, supersiodełko i ekstragajerek.” - tak brzmiało jedno z zadań konkursowych, którego poprawność pisowni mieli rozstrzygnąć uczestnicy IX Powiatowego Konkursu Ortograficznego dla szkół podstawowych "Gżegżółka", którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Osieku.

Zadanie było dofinansowane przez Powiat Brodnicki, a patronowali mu starosta Brodnicki Piotr Boiński i wójt gminy Osiek Kazimierz Wolfram. Honorowy Patronat nad konkursem objął kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik, zaś patronat medialny sprawowała Regionalna Gazeta Internetowa CBR MEDIA.

Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszy stanowiły test oraz dyktando, po których wyłoniono 10 półfinalistów. Zmierzyli się oni w wyszukiwaniu na czas wyrazów w słowniku ortograficznym. Na koniec 5 finalistów przystąpiło do zapisu zdań z homonimami i pułapkami ortograficznymi.

Ich prace oceniała komisja składająca się z opiekunek uczestników konkursu, którym przewodniczyły Marzena Wiśniewska (SP Płowęż) oraz Hanna Łęgowska (SP nr 7 Brodnica). Wszyscy uczestnicy wykazali się wielką determinacją oraz niezłą znajomością reguł pisowni, przez co zasłużyli na ogromne uznanie.

Wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych przedstawiają się następująco:

kategoria: kl. III-IV
1. Oskar Kaliszer - "Mistrz Ortografii" (SP nr 7 Brodnica)
2. Karolina Goryńska (SP Jabłonowo)
3. Kacper Buńka (SP nr 4 Brodnica)
4. Patrycja Grabowska (SP Płowęż)
5. Martyna Grzybowska (SP nr 2 Brodnica)
Wyróżnienie: Maksymilian Gmach (SP nr 7 Brodnica)

kategoria: kl. V-VI
1. Kamil Dobies - "Mistrz Ortografii" (SP nr 4 Brodnica)
2. Zuzanna Chojnacka (SP Osiek)
3. Karolina Wysocka (SP Osiek)
4. Klaudia Kazaniecka (SP nr 4 Brodnica)
5. Julia Kleczka (SP nr 2 Brodnica)
Wyróżnienie: Daria Domagalska (SP Gortatowo)

Tytuł "Najlepszej Szkoły" wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. 700-lecia Brodnicy.
Tytuł "Najlepszy Trzecioklasista" zdobył Paweł Gutkowski (SP Świedziebnia).

Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli: Katarzynę Sadowską, Jolantę Rutkowską, Anetę Piwowarczyk, Jolantę Teodorską, Przemysława Frydryszaka i Tomasza Sadowskiego. W organizację konkursu włączyli się też wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice.

Zmaganiom uczniów towarzyszyli zaproszeni goście: reprezentujący Starostę Powiatowego Maciej Rżeński, wójt gminy Osiek Kazimierz Wolfram, radni powiatowi - Mariusz Wojdyło i Zenon Matuszewski, przewodniczący Rady Gminy w Osieku Jerzy Michałowski, dyrektorzy szkół i placówek kulturalnych: Anna Berent, Justyna Prajs, Elżbieta Gmińska, Zbigniew Gutowski, Jan Sadowski, specjalista ds. oświaty Grażyna Rychlik, przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Neumann-Suer, Beata Gmińska i Roman Czachowski oraz przyjaciele szkoły.

Organizatorom udało się pozyskać wsparcie sponsorów, by uhonorować cennymi nagrodami laureatów i pamiątkowymi upominkami wszystkich uczestników. Wśród darczyńców znaleźli się: Powiat Brodnicki, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Justyna i Paweł Chudy Galeria "Chudini" z Brodnicy, firma "Multi" z Brodnicy Beata Grzybowska i Tomasz Siekierski, Anna Dziak, Beata i Sławomir Gmińscy, Bożena i Mariusz Hein, Daniel Zdziarski Serwis Tir Strzygi, Firma Handlowo-Produkcyjno-Usługowa Piotr Rakoczy oraz wydawnictwo "Nowa Era". Indywidualne nagrody ufundowali też: Jerzy Michałowski, Jan Sadowski, Mariusz Wojdyło, Zenon Matuszewski, Urszula Majkowska, Justyna Prajs, Anna Berent i Tomasz Sadowski.

Przybyli goście mogli obejrzeć też piękne taneczne występy uczniów, które zostały przygotowane przez panie: Renatę Kopcewicz, Marię Stawską i Marylę Lejpamer.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, dzięki którym konkurs się odbywa: uczniom - za udział, ich opiekunkom - za wkład pracy w przygotowanie uczniów oraz prace w komisji konkursowej, darczyńcom - za ogromne poparcie działań szkoły, nauczycielom, uczniom i pracownikom SP w Osieku oraz przedstawicielom rodziców - za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia.

Źródło: Maria Oryszczak rzecznik prasowy Starostwo Powiatowe