Zaloguj się | Rejestracja

Koncert w Górznie

sobota, 08 kwietnia 2017 r., godz. 13:07  |  Wersja do druku

W piątek, 7 kwietnia w kościele parafialnym w Górznie odbył się koncert tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych w wykonaniu Kai i Janusza Prusinowskich. Koncert pod tytułem BIBLIA PAUPERUM zgromadził wielu mieszkańców Górzna i okolic.Kaja i Janusz Prusinowscy koncertują nie tylko w Polsce. Ona pedagog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, wokalistka, autorka programu dla klas I - IV "Kultura i tradycje Polski" - prowadzi zajęcia ze śpiewu tradycyjnego, a dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jak inspiracje dla koncerto-spektakli Słuchaj Uchem.

On skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Prekursor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Gry na skrzypcach uczył się u wiejskich mistrzów, od których przejął indywidualne cechy mazurków, oberków, kujawiaków i polek. Śpiewa ballady i pieśni religijne, komponuje muzykę teatralną, pieśni i kołysanki. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata". Razem tworzą niebanalną parę, która koncertuje w Polsce i Europie.

Koncert tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych zgromadził grono mieszkańców Górzna i okolic, w tym zarówno starszych, jak i młodszych.

Współorganizator koncertu dyrektor Gminnego Domu Kultury w Górznie Krzysztof Magdziak powiedział nam:

- Na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie oraz tutejszej parafii przyjechała do nas para - pani Kaja i pan Janusz Prusinowscy, pasjonaci muzyki ludowej, folkloru polskiego, głównie wiejskiego. Oboje są z wykształcenia muzykami, współorganizują wiele projektów muzycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, mają muzykę we krwi. Pan Janusz jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu ogólnopolskiego "Wszystkie Mazurki Świata". Wspólnie jeżdżą z koncertami po Polsce i po Europie, również po świecie. Koncertują czerpiąc z muzyki ludowej polskiej, jak również poznając wszelkie muzyki ludowe na świecie. O nim można powiedzieć, że jest to multiinstrumentalista, bo to i skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Ona jest pedagogiem, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, wokalistką. Prowadzą zajęcia śpiewu tradycyjnego współpracują z Teatrem Polskiego Radia, z Teatrem Narodowym. Pan Janusz otrzymał w roku 2015 Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dziedzinie "kultura ludowa". Myślę, że ten dzisiejszy koncert w pewnym stopniu jest to kontynuacją "Muzycznych opowieści". Chcemy kontynuować takie spotkania na poziomie, na wysokim poziomie, bo państwo Prusinowscy, to klasa światowa. Dzisiejszy koncert, to koncert religijny, pieśni wielkopostnych, tradycyjnych polskich, śpiewanych z dużą dbałością o autentyzm.

Organizatorami koncertu byli Gminny Ośrodek Kultury w Górznie wraz z górznieńską parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.


reklama

Koncert w Górznie :Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 500 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama