"Młodzież zapobiega pożarom"

sobota, 18 marca 2017 r., godz. 13:25  |  Wersja do druku

W siedzibie Urzędu Gminy Brodnica przy ulicy Mazurskiej 13 przeprowadzono eliminacje Miejsko-Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W turnieju uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych.

W nowej siedzibie Urzędu Gminy Brodnica przy ul. Mazurskiej 13 przeprowadzono eliminacje Miejsko-Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Jego organizatorem był Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Brodnicy, wójt Gminy Brodnica i Urząd Gminy oraz burmistrz Miasta Brodnica i Urząd Miejski.

W turnieju uczestniczyła młodzież podzielona na dwie grupy wiekowe: uczniowie szkół podstawowych i uczniowie szkół gimnazjalnych.
Celem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom" (OTWP) jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

W szczególności ma on służyć popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Zakres tematyczny turnieju:
  • Tradycja i historia straży pożarnych
  • Umiejętności i przepisy z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa
  • Organizacja i zadania ochrony przeciwpożarowej
  • Organizacja i zdania OSP oraz ich Związku
  • Przyczyny oraz okoliczności powstania i rozprzestrzeniania się pożarów
  • Organizacja i prowadzenie akcji ratowniczej
  • Sprzęt ratowniczo - gaśniczy
  • Instalacja i urządzenia przeciwpożarowe
  • Zabezpieczenie przeciwpożarowe:
    - budynków, lasów,
    - zbiorów, transportu i składowania polnych płodów rolnych,
    - substancji niebezpiecznych
  • Zasady ewakuacji ludzi i mienia z pomieszczeń na wypadek pożaru
  • Zasady udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej

Eliminacje środowiskowe na szczeblu szkół odbywały się w terminie do 15 lutego i przeprowadzono je z podziałem na uczestników z terenu miasta Brodnica oraz z terenu gminy Brodnica. Wiedzę uczestników oceniało jury eliminacji miejsko-gminnych w Brodnicy w składzie:
  • Zygmunt Krzemiński, przewodniczący, wiceprezes ZO M-Gm. ZOPSP RP
  • Paweł Wiśniewski, sekretarz Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP
  • Wojciech Sobieszyński, komendant m-GM ZOSP RP
  • Sławomir Czubiel, członek

Zwycięzcy, którzy zakwalifikowali się do eliminacji na szczeblu powiatowym:

grupa I gimnazja

z terenu gminy Brodnica
1. Marika Ninierza Gimnazjum w Szczuce
2. Marek Dembek Gimnazjum w Szczuce

z terenu miasta Brodnicy
1. Bartosz Piątek Gimnazjum Nr 1 w Brodnicy
2. Tymoteusz Moskal Gimnazjum Nr 1 w Brodnicy

grupa II szkoły podstawowe
1. Kamil Rutkowski Szkoła Podstawowa w Szabdzie
2. Julia Łęgowska Szkoła Podstawowa w Gortatowie

Nagrody dla zdobywców czołowych pięciu miejsc ufundowali organizatorzy turnieju. Finaliści otrzymali medale, dyplomy, nagrody rzeczowe oraz puchary.

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica

"Młodzież zapobiega pożarom"/fot. nadesłane :