Zaloguj się | Rejestracja

Uroczystość niepodległościowa w Radoszkach

sobota, 12 listopada 2016 r., godz. 12:56  |  Wersja do druku

W świetlicy wiejskiej w Radoszkach odbyła się uroczystość patriotyczna z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Były przemówienia, podniosła atmosfera i występ aktorki Teatru Ludowego w Krakowie.



Narodowe Święto Niepodległości w gminie Bartniczka jest zawsze obchodzone bardzo uroczyście. W tym roku Wójt Gminy Bartniczka Wiesław Biegański zaprosił mieszkańców gminy na uroczystość patriotyczną, która odbyła się 10 listopada, w świetlicy wiejskiej w Radoszkach.

Uroczystość rozpoczęło przemówieniem wójta, w którym dziękował mieszkańcom za przybycie. W krótkich słowach scharakteryzował cel spotkania i przypomniał trudną drogę do uzyskania niepodległości. Powiedział też między innymi:

- Dzisiaj spotykamy się w gościnnej wsi Radoszki. Chciałbym już na początku podziękować za przygotowanie świetlicy Szkole Podstawowej w Radoszkach i pocztom sztandarowym z terenu naszej gminy. Szanowni państwo dziękuję wam, że znaleźliście czas i macie ochotę spotkać się, żebyśmy wspólnie mogli uczcić ten jutrzejszy dzień. Organizujemy tę uroczystość zawsze w przededniu Święta Niepodległości, żeby nie komplikować naszym mieszkańcom innych planów rodzinnych. Spotykamy się, aby wspólnie powspominać te czasy historii i po to, żeby oddać hołd naszym przodkom, którzy w czasach, kiedy Polska na mapie nie istniała, walczyli o nią, zabiegali i doprowadzili wspólnie do tego, że nasza Ojczyzna wróciła na mapę świata. Przez 123 lata niestety trwała uporczywa i zajadła walka, o to, żeby nasza Ojczyzna istniała na terenie Europy. Nasze spotkanie ma też na celu wyciągnięcie wniosków z tego, co w przeszłości się działo. Bo to jest również lekcja dla nas na przyszłość.

W roku 1918 nasza Ojczyzna wróciła w szeregi innych krajów, ale jak wiemy z historii, losy jej były różne, również po odzyskaniu niepodległości. Dopiero rok 1989 dał nam prawdziwą wolność. Ale czy wolność przychodzi na zawsze? To daje nam do myślenia. Powinniśmy się zastanowić jak żyć, jak budować, jak zachowywać się w naszym kraju, ażeby do takiej sytuacji, jak w przeszłości, nigdy nie doszło. Mamy różne opinie, mamy różne zdania, ale chciałbym żebyśmy w zgodzie próbowali budować, przynajmniej tu, na naszym terenie tę naszą małą Ojczyznę, jaką jest nasza gmina Bartniczka. Mamy prawo się spierać, mamy prawo wypowiedzieć swoje zdanie, ale powinniśmy dochodzić do wspólnego celu. Każdemu z mieszkańców naszej gminy chodzi przecież o wspólne dobro. Chciałbym, aby ten dzień 11 listopada był dniem refleksji nad tym, do czego dążymy jako jednostki i jako naród. Doceńmy to, że mamy to, co dla obywateli najważniejsze - własne, suwerenne państwo. Doceńmy to i budujmy naszą małą, gminną Ojczyznę, budujmy nasz piękny kraj wolny od wewnętrznych sporów, silny gospodarczo i piękny kulturowo. Z okazji tego pięknego święta życzę wszystkim satysfakcji z rozwoju naszego państwa, mądrego korzystania z daru wolności i jednoczenia się w osiąganiu wspólnych celów na poziomie całego kraju, a także na poziomie naszej małej, gminnej Ojczyzny. Poczujmy się dumni z tego, że jesteśmy Polakami.


Wzorem ubiegłych lat roku wręczono Laur Zasługi dla najbardziej zasłużonych dla gminy mieszkańców. W tym roku zaszczyt ten przypadł Ambrożemu Marchlewskiemu - za zaangażowanie w rozwój gminy, za wieloletnią pracę na rzecz samorządu gminnego, powiatowego oraz samorządu województwa. Laur Zasługi otrzymał także Stefan Kiczyński - za krzewienie wartości patriotycznych, kształtowanie właściwych postaw obywatelskich oraz zaangażowanie w proces kultywowania wartości historycznych regionu.

Przewodniczący Rady Gminy Leszek Walczak przedstawił patriotyczne przesłanie - wiersz przygotowany przez siebie, a całą uroczystość poprowadziła kierownik Wydziału Kultury, Oświaty i Sportu Teresa Rulko.

W części artystycznej wystąpiła aktorka Teatru Ludowego w Krakowie Małgorzata Krzysica. Aktorka zaprezentowała się w utworach Anny German, które nagrała w roku 2009 na płycie "Eurydyki". Małgorzata Krzysica sięgnęła po przepiękne i bardzo trudne piosenki, składając ukłon artystki w stronę jej zdaniem niedocenianej polskiej artystki. Nowe i bardzo bogate aranżacje przygotował Michał Jurkiewicz, współpracujący na stałe z Grzegorzem Turnauem, Ewą Bem, Maciejem Maleńczukiem i wieloma innymi artystami.

Aktorka w 1988 została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W 2002 r. ukończyła klasę wokalną w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Karierę teatralną zaczynała na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie pracując tam w latach 1988-1991. W latach 1991-1993 grała w Teatrze Bagatela, a od 1993 r. występuje w krakowskim Teatrze Ludowym. Piosenki Anny German, które zaprezentowała, nadały uroczystości niepowtarzalnego charakteru i zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Każdego roku w gminie Bartniczka, przy okazji Narodowego Święta Niepodległości władze samorządowe spotykają się z mieszkańcami. Są wspólne rozmowy, dyskusje i integracyjne spotkanie w uroczystym nastroju, a słodkiego akcentu dodają tej uroczystości pyszne ciasta domowego wypieku.


reklama

Uroczystość niepodległościowa w Radoszkach:





























Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi


WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej