Zaloguj się | Rejestracja

Uroczystości w Górznie

sobota, 12 listopada 2016 r., godz. 10:52  |  Wersja do druku

Narodowe Święto Niepodległości mieszkańcy Górzna uhonorowali wzorem wielu miast na sportowo. Były marsze Nordic Walking, rajd rowerowy, ale także uroczysta msza św., po której złożono kwiaty przy pomniku pamięci pomordowanych. A wieczorem wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne.



Poranek Patriotyczny na Sportowo rozpoczął się o godzinie 9:00 rano na górznieńskim Rynku. Stąd też wyruszyły dwie grupy Nordic Walking, które miały do pokonania trasy o różnym stopniu trudności. Łatwiejsza z nich na dystansie 7300 metrów przebiegała wokół Jeziora Górznieńskiego, a druga trudniejsza, na dystansie 11 km przebiegała również wokół Jeziora Górznieńskiego, z dodatkowym odcinkiem w kierunku na Fiałki. Na trasę Fiałki-Czarny Bryńsk wyruszył również rajd rowerowy.

O godzinie 11:00, po uroczystej mszy św., przy pomniku pamięci pomordowanych spotkała się społeczność Górzna, by wraz z władzami świeckimi i kościelnymi złożyć hołd i kwiaty. Pod pomnikiem przemawiał ksiądz kanonik Stefan Maliszewski i Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki, który w swoim przemówieniu powiedział:

- Jedenastego listopada, to dzień niezwykle radosny w kalendarzu rocznic naszej Ojczyzny. Zwłaszcza od kiedy Sejm w 1989 roku przywrócił narodowi to święto. W tym dniu uroczyście świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę. Pierwsza wojna światowa, która miała miejsce w latach 1914-1918 nie ominęła naszej miejscowości. Do Górzna wkroczyły wojska rosyjskie, a po ich wyparciu miasto przez cały okres pozostawało na zapleczu frontu rosyjsko-niemieckiego. Górzno pozostawało w rękach niemieckich. Kasa miejska była pusta, miastu groziło bankructwo. Burmistrz Leon Jakubowski ustanowił okresowo miejskie środki płatnicze. Miasto było pod nieustanną kontrolą nękane patrolami, rewizjami lub zwykłymi kradzieżami. 11 listopada 1918 roku to symboliczna data, która nie dotyczy takich miejscowości jak Górzno. Dopiero podpisanie traktatu wersalskiego jednoznacznie potwierdziło przynależność powiatu brodnickiego do Polski. Tak naprawdę niepodległość do Górzna zawitała dopiero 18 stycznia 1920 roku. Wtedy miasto wróciło do Macierzy, będąc w województwie pomorskim. Niech historia będzie chwilą zadumy i refleksji nad skomplikowanymi wydarzeniami, jakie były udziałem naszej miejscowości. Proszę wszystkich o uczczenie minutą ciszy pamięci poległych w czasie pierwszej wojny światowej Polaków oraz bojowników, którzy polegli, aby rodacy mogli znów cieszyć się niepodległością.

Na zakończenie odbyło się ognisko integracyjne przy Zespole Szkół w Górznie. Organizatorami Poranka Patriotycznego na Sportowo byli Urząd Miasta i Gminy Górzno, Zespół Szkół w Górznie i Fundacja Rozwoju i Edukacji w Górznie.

Wieczorem o godzinie 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Górznie wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Organizatorami była społeczność Liceum Katolickiego w Górznie i Zespół Szkół w Górznie. Pomysł zrodził się z potrzeby wspólnego przeżywania polskiej historii, opisanej w piosence niepodległościowej. Był to też doskonały sposób na uświadomienie młodemu pokoleniu kim są i za jaką cenę zyskali wolność.

reklama

Uroczystości w Górznie:























Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej