Zaloguj się | Rejestracja

Dzień Edukacji Narodowej w Gorczenicy

czwartek, 20 października 2016 r., godz. 17:36  |  Wersja do druku

Tegoroczne Obchody Gminnego Dnia Edukacji Narodowej odbyły się 17 października w gminnej sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Gorczenicy. Gospodarzami uroczystości byli wójt gminy Brodnica Edward Łukaszewski i dyrektorzy szkół z ternu gminy Brodnica.



Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów sztandarowych szkół gminy Brodnica oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie Elżbieta Krajnik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gorczenicy przywitała wszystkich gości. Głos zabrał Edward Łukaszewski, wójt gminy Brodnica, który podziękował wszystkim zebranym, a w szczególności kadrze nauczycielskiej i całemu personelowi za trud i poświęcenie wkładane w edukację i wychowanie uczniów szkół. Podziękowania przekazał także radnym Rady Gminy Brodnica, którzy wspierają gminną edukację, organizacjom i instytucjom współpracującym ze szkołami i rodzicom uczniów za zaangażowanie na rzecz edukacji swoich dzieci.

Na ręce dyrektorów przekazano pisemne podziękowania oraz symboliczne wiązanki kwiatów przeznaczone dla wszystkich nauczycieli szkół gminnych i niepublicznych przedszkoli dotowanych przez Gminę Brodnica. W swoim wystąpieniu wójt omówił między innymi wyniki sprawdzianów i egzaminu gimnazjalnego. Najlepszy tegoroczny wynik ze sprawdzianu spośród szkół podstawowych uzyskała Szkoła Podstawowa w Gortatowie, której uczniowie osiągnęli wszystkie wyniki powyżej średniej krajowej. Wójt w swoim przemówieniu odniósł się także do obecnej sytuacji w oświacie i tego co być może nastąpi w niedalekiej przyszłości, w związku z zapowiadaną reformą.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie Nagród Wójta Gminy Brodnica dla wyróżnionych nauczycieli za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, opiekuńczej oraz w zakresie działalności pozaszkolnej.

Nagrody otrzymali:

- Elżbieta Krajnik, dyrektor SP Gorczenica
- Justyna Krauza, nauczyciel SP Gortatowo
- Zenon Piotr Matuszewski, dyrektor SP Gortatowo

Podczas uroczystości wręczono także Nagrody Dyrektora Szkoły, którą otrzymali następujący nauczyciele:

z Gimnazjum w Szczuce:
- Zofia Matuszewska, nauczyciel języka polskiego
- Agata Bejrach, nauczyciel języka angielskiego
- Katarzyna Dąbrowska, nauczyciel języka rosyjskiego

ze Szkoły Podstawowej w Gortatowie:
- Barbara Zagórska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
- Aleksandra Przeczewska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
- Stanisława Siedlikowska, nauczyciel wychowania przedszkolnego

ze Szkoły Podstawowej w Szabdzie:
- Emilia Brdak, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i oligofrenopedagogiki
- Grzegorz Urbański, nauczyciel języka polskiego, zajęć technicznych i biblioteki
- Ewa Prussakowska, nauczyciel przyrody i języka angielskiego

ze Szkoły Podstawowej w Gorczenicy:
- Wioletta Szwarc, nauczyciela matematyki, zajęć technicznych i komputerowych
- Katarzyna Bednarczyk, nauczyciel przyrody

Na zakończenie części oficjalnej wójt Edward Łukaszewski i wiceprzewodniczący Rady Gminy Brodnica Wiesław Szydło złożyli podziękowania i gratulacje wszystkim pracownikom oświaty. Po części oficjalnej wyprowadzono sztandary szkolne. Uroczystość uświetnili swoim programem artystycznym uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorczenicy, którzy w sposób humorystyczny przedstawili kilka scenek z życia szkoły. Chór zaprezentował kilka utworów o tematyce szkolnej. Występy uczniów nagrodzono brawami.

Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w gminie Brodnica są dowodem na to, że zawód nauczyciela jest szczególnie doceniany i szanowany, a wysoka jakość oświaty na terenie gminy jest jednym z priorytetów jej rozwoju.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: przedstawiciele samorządu Gminy Brodnica, duchowieństwo, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, nauczyciele oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkół z terenu gminy.


reklama

Uzasadnienie przyznania Nagród Wójta Gminy Brodnica

Pani Elżbieta Krajnik jest dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Królewny Anny Wazówny od 1.09.1997 roku. Posiada wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, staż pracy - 36 lat. Jest nauczycielem plastyki, prowadzi zajęcia rewalidacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze z upośledzeniem głębokim oraz świetlicę. Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany – uzyskała w roku 2003.

1.W zakresie pracy dydaktyczno wychowawczej:
Pani Elżbieta Krajnik w swojej pracy dydaktyczno - wychowawczej wprowadza nowe rozwiązania organizując warsztaty bożonarodzeniowe i wielkanocne, konkursy, pokazy oraz prowadzi nieodpłatnie kółko plastyczne w klasach IV- VI. Jej uczniowie osiągnęli wysokie wyniki w konkursach plastycznych - powiatowych „Zapobiegajmy pożarom” oraz historycznych „Polacy zmienili bieg historii świata”. Kierowana przez nią szkoła osiągnęła dobre wyniki w sprawdzianie szóstoklasisty - powyżej średniej krajowej (2014 r.- 25,60). Kierowana przez p. E. Krajnik szkoła bierze udział w projektach: „Mamo, tato wolę wodę”, „Akademia aguafresh”, „Mini olimpiady sportowe”, „Kubusiowi przyjaciele natury”, „Edukacja poprzez szachy”. Przygotowuje i wzorowo organizuje uroczystości szkolne i środowiskowe, między innymi Wigilia szkolna i lokalna oraz wiele uroczystości ujętych w rocznych programach wychowawczych. Na podkreślenie zasługuje działalność kulturalna i wychowawcza na terenie szkoły i w środowisku lokalnym (podtrzymywanie tradycji związanych z ważnymi dla narodu i regionu rocznicami, świętami religijnymi, czy okolicznościowymi, np. Dzień Papieski, Wieczór poetycki, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, Święto Niepodległości, Święto Konstytucji 3 Maja i inne). Dba o wystrój i wyposażenie szkoły, sal dydaktycznych, korytarzy szkolnych. Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie w poprawienie estetyki pomieszczeń przedszkolnych. Przestrzegane są w szkole warunki do bezpiecznej nauki. Jest inicjatorem wielu konkursów i projektów: „Noc u królewny Anny Wazówny”, „Hałas niszczy zdrowie”, „Ruszajmy po zdrowie”. Organizuje spotkania z artystami. Jest inicjatorem spotkań niedzielnych z rodzicami i dziećmi przedszkolnymi „Niedziela z mamą i tatą”.
2. W zakresie pracy opiekuńczej:
Poprzez organizację akcji „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” pomogła innym osobom wymagających wsparcia socjalnego. W swojej pracy wychowawczo - opiekuńczej czynnie współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Brodnicy, z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Brodnicy, Poradnią Rodzinną w Brodnicy, Powiatową Komendą Policji w Brodnicy, Caritas, PCK. Realizuje gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz dba o edukację w zakresie promocji zdrowia. Istotną rolę w życiu szkoły odgrywa współpraca ze środowiskiem lokalnym (samorząd gminy, radni, sołtysi, OSP w Gorczenicy, Koło Gospodyń Wiejskich). Dzięki stworzeniu przez dyrektora szkoły odpowiedniego klimatu dobrze układa się współpraca z innymi placówkami pozaszkolnymi (BDK, poradnie specjalistyczne, muzeum, biblioteki, zakłady pracy, Starostwo Powiatowe). Na podkreślenie zasługuje współdziałanie z Radą Rodziców (organizacja uroczystości okolicznościowych, festynów, Biesiady Kulturalnej Seniorów – jako współorganizatora imprezy oraz zorganizowanie gminnej uroczystości „Święta Niepodległości”).
3. W zakresie działalności pozaszkolnej:
Dyrektor tworzy odpowiednie warunki do prawidłowego przebiegu wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli. Pani Elżbieta Krajnik systematycznie bierze udział w kursach, warsztatach i konferencjach doskonalących. Ponadto dyrektor współpracuje z Brodnickim Stowarzyszeniem Oświatowym i Towarzystwem Miłośników Ziemi Michałowskiej. Dzięki tej współpracy uczniowie biorą udział w konkursach fotograficznych, artystycznych, osiągając wyróżnienia oraz zrealizowane zostały następujące projekty: „Rowerem z folderem po Ziemi Michałowskiej”, „Z dziadkiem przy maneżu, z babcią w alkierzu”. Udziela systematycznej pomocy młodszym nauczycielom Przygotowuje i przeprowadza szkoleniowe rady pedagogiczne.

Wniosek o przyznanie nagrody uzyskał pozytywną opinię Rady Pedagogicznej w dniu 07.10.2016
roku.

Pani Justyna Krauza jest nauczycielem Szkoły Podstawowej im. Ziemi Michałowskiej w Gortatowie. Posiada wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, staż pracy - 18 lat. Jest nauczycielem mianowanym języka polskiego, muzyki, plastyki, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, koordynatorem pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

1.W zakresie pracy dydaktyczno wychowawczej:
Uczniowie, których uczyła w klasie czwartej i piątej, osiągnęli bardzo dobre wyniki podczas zewnętrznego sprawdzianu szóstoklasisty. Średnia klasy w 2015r. wyniosła 76%, a w 2016r. 82% . W obu przypadkach była wyższa od średniej wojewódzkiej i krajowej. Pani J. Krauza Zachęca swoich wychowanków do udziału w różnych konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Od kilku lat przygotowuje Pani przedstawienia na Gminny Konkurs „Spotkania Teatralne u Królewny Anny Wazówny”. W 2012r. i 2013r. spektakle te zostały uznane przez jury za najlepsze. W 2016r. zajęła drugie miejsce. W 2013r. uczennica klasy IV zajęła 3 miejsce w międzyszkolnym konkursie ortograficznym w Nowych Świerczynach, a w 2016r. 1 miejsce w kategorii kl. III – IV oraz 2 i 3 miejsce w kategorii kl. V-VI. W 2014r. jej uczennica zajęła 1 miejsce w kategorii kl. IV – VI w Gminnym Konkursie Plastycznym “Zapobiegamy pożarom”. Poświęcała uczniom bardzo dużo wolnego czasu, sprawując opiekę podczas wycieczek, biwaków, wyjazdów do kina, do planetarium, do parku rozrywki, na lodowisko. Była organizatorem lub opiekunem wycieczek do: Torunia, Warszawy, Bydgoszczy, Malborka, Tropical Island, Gdyni z rejsem po Morzu Bałtyckim. Wyjeżdżała wraz z uczniami nie tylko w czasie roku szkolnego, ale także w weekendy i podczas wakacji. Przygotowywała uroczystości z udziałem władz gminnych i mieszkańców z okazji Dnia Niepodległości.
2. W zakresie pracy opiekuńczej:
Na wyróżnienie zasługuje jej zaangażowanie w pracy wychowawcy klasowego.
3. W zakresie działalności pozaszkolnej:
Systematycznie uczestniczyła Pani w konferencjach metodycznych oraz doskonali swoje umiejętności pedagogiczne na warsztatach metodycznych. Ukończyła wiele form dających kwalifikacje. Od kilku lat pełni funkcję opiekuna samorządu szkolnego. Jest organizatorem Dnia Pluszowego Misia. Co roku organizuje akcję charytatywną. W 2014r. otrzymała podziękowanie od organizatorów „Szlachetnej paczki”.

Wniosek o przyznanie nagrody uzyskał pozytywną opinię Rady Pedagogicznej w dniu 19.09.2016 r.


Pan Zenon Piotr Matuszewski jest dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Ziemi Michałowskiej w Gortatowie od 1.09.1998 roku. Posiada wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, staż pracy - 33 lata. Jest nauczycielem języka polskiego. Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany – uzyskał w roku 2003.

1.W zakresie pracy dydaktyczno wychowawczej:
Pan Zenon Piotr Matuszewski osiąga dobre wyniki w nauczaniu języka polskiego potwierdzone wynikami sprawdzianów. Od trzech lat uczniowie klasy szóstej mają na sprawdzianie zewnętrznym wyniki powyżej średniej powiatowej, wojewódzkiej i krajowej. Od wielu lat prowadzi dwa razy w tygodniu dodatkowe zajęcia z uczniami uzdolnionymi oraz potrzebującymi wsparcia. Od 2013 roku jest pomysłodawcą organizowania na terenie placówki uroczystości patriotycznych z udziałem władz samorządowych i społeczności lokalnej. Od kilkunastu lat współorganizuje spotkania opłatkowe dla seniorów. Dba o wystrój i wyposażenie szkół: sal lekcyjnych, korytarzy szkolnych oraz otoczenia wokół placówek oświatowych w Gortatowie i w Cielętach. W szkole stworzone są warunki do bezpiecznej nauki. W roku szkolnym 2015/2016 szkoła, którą zarządza uczestniczyła w konkursie: "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń" zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego, uzyskując certyfikat „Bezpieczna Szkoła”. Pan Zenon Piotr Matuszewski angażuje się w działalność wychowawczą szkoły. Zachęca uczniów do udziału w wycieczkach, spektaklach, wystawach, koncertach. W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie szkoły, którą kieruje wzięli udział w 21 wyjazdach. Współpracuje z Brodnickim Domem Kultury, Muzeum w Brodnicy, Miejsko – Powiatową Biblioteką Publiczną w Brodnicy, Gminną Biblioteką Publiczną w Szczuce, Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej „Wilga” oraz Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej „Miętowy Gaj” w celu wzbogacenia oferty edukacyjnej szkoły. Wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Michałowskiej zorganizował dla uczniów szkół podstawowych w 2014r. i 2015r. konkursy fotograficzne „Gmina Brodnica – dawniej i dziś”, a w 2016 r. Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ziemi Michałowskiej. Od lat szkoła, którą kieruje Pan Zenon P. Matuszewski jest pomysłodawcą i organizatorem: Gminnego Festiwalu Twórczości Przedszkolaków, Gminnego Konkursu Ortograficznego „O pióro Wójta Gminy Brodnica”, Gminnej Spartakiady Lekkoatletycznej, Gminnego Czwórboju Lekkoatletycznego, a od 2013 Gminnego Trójboju Lekkoatletycznego.
2. W zakresie pracy opiekuńczej:
W swojej pracy wychowawczej Pan Zenon P. Matuszewski czynnie współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Brodnicy, z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Brodnicy, Poradnią Rodzinną w Brodnicy, Powiatową Komendą Policji w Brodnicy. W ramach współpracy z PCK szkoła rozprowadza paczki żywnościowe przed Wigilią oraz buty w ramach akcji ,,Stop bosym stopom”. Uczniowie zbierają nakrętki na rzecz chorych dzieci. Co roku inauguruje akcje o charakterze charytatywnym. Pan Zenon P. Matuszewski współpracuje z organizacjami, instytucjami oraz rodzicami w zakresie zapobiegania i usuwania przejawów niedostosowania społecznego uczniów.
3. W zakresie działalności pozaszkolnej:
Wielokrotnie uczestniczył w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego. Od kilku lat uczestniczy w kursie „Akademia Zarządzania” zorganizowanym przez KPCN. Udziela systematycznej pomocy młodszym nauczycielom, pomaga im w adaptacji zawodowej, kieruje ich awansem zawodowym.

Wniosek o przyznanie nagrody uzyskał pozytywną opinię Rady Pedagogicznej w dniu 29.09.2016 r.

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica, Jolanta Tomella

Dzień Edukacji Narodowej w Gorczenicy/fot. Magdalena Budzich:























Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi


WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej