Autocasco - czy jest ci potrzebne?

sobota, 17 września 2016 r., godz. 13:50  |  Wersja do druku

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu? Czym ono właściwie jest i jakie zdarzenia obejmuje? Poznaj kluczowe informacje o autocasco i podejmij przemyślaną decyzję.

Na temat polisy OC wiesz zapewne całkiem sporo. Nic dziwnego: jest obowiązkowa, w przeciwieństwie do AC, które dla niektórych kierowców pozostaje ubezpieczeniem dość tajemniczym. I rzeczywiście - zakres ochrony czy sposób rekompensowania strat w jego ramach mogą się znacznie różnić.

Co to jest autocasco?

Autocasco to dobrowolna polisa ubezpieczeniowa, która - w przeciwieństwie do OC - chroni kierowcę także od zdarzeń losowych, jak również wtedy, gdy to on jest sprawcą wypadku. Przez zdarzenia losowe można rozumieć kradzież samochodu, jego przypadkowe zniszczenie czy uszkodzenie.

Cechą charakterystyczną AC jest możliwość wybrania różnych wariantów ochrony. Możesz na przykład zdecydować się na wypłacenie kwoty potrzebnej do naprawienia pojazdu. Alternatywą jest sfinansowanie przez towarzystwo naprawy samochodu w warsztacie - z wykorzystaniem części oryginalnych lub zamienników.

Opcji jest mnóstwo, co pozwoli ci wykupić ochronę dostosowaną do twoich potrzeb. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o AC, możesz to zrobić, nie ruszając się z miejsca. Podobnie, jak w przypadku OC samochodu, w Internecie możesz sprawdzić i przeanalizować oferty wielu ubezpieczeń komunikacyjnych - i co najważniejsze w różnych cenach.

Autocasco a minicasco - jakie są różnice?

Jeżeli jesteś zainteresowany ochroną, możesz rozważyć także zakup minicasco. Jest to skromniejszy wariant autocasco, najczęściej obejmujący tylko kradzież i poważne uszkodzenia - np. w wyniku pożaru oraz takie, na naprawę których trzeba przeznaczyć ponad 70% wartości samochodu.

Minicasco to zabezpieczenie przed najgorszymi zdarzeniami, które nie pozwoli jednak uniknąć drobnych strat. Jego największą zaletą jest fakt, że jest to ubezpieczenie tańsze od AC, a zatem stanowi dobry wybór dla kierowców z ograniczonym budżetem.

Kiedy warto wykupić AC?

Tak jak w przypadku każdego ubezpieczenia, autocasco warto kupić wtedy, gdy istnieje ryzyko, że będziesz musiał z niego skorzystać.

Jeżeli jesteś młodym kierowcą lub dużo jeździsz, prawdopodobieństwo wzięcia udziału w stłuczce jest wysokie. Jeśli parkujesz na ulicy, a nie w garażu, twoje auto może zostać skradzione. Wreszcie - jeżeli kupujesz samochód na raty, zapewne zechcesz się zabezpieczyć przed jego zniszczeniem. Nie ma niczego przyjemnego w spłacaniu pojazdu, który dawno temu został poddany złomowaniu.

Wciąż nie jesteś pewny, czy AC warte jest twoich pieniędzy? W takim razie sprawdź oferty na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-autocasco/ i przekonaj się, czy spełniają twoje oczekiwania. Im więcej się dowiesz, tym mniejsze będziesz mieć wątpliwości.

Artykuł promocyjny