Dożynki Powiatowo-Gminne w Jabłonowie

poniedziałek, 05 września 2016 r., godz. 06:11  |  Wersja do druku

W niedzielę, 4 września na jabłonowskim stadionie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Tegoroczne tradycyjne święto plonów zgromadziło wielu wystawców, a organizatorzy i licznie przybyli mieszkańcy oraz zaproszeni goście zadbali o to, by w sposób szczególnie uroczysty obchodzić rolnicze święto.

Choć pogoda mogłaby się bardziej postarać, to pomimo tego dożynkowa uroczystość zgromadziła wielu gości i mieszkańców, którzy przybyli liczną grupą.

Po dożynkowym korowodzie, który poprzedziła msza św. celebrowana przez dziekana ks. dr. Grzegorza Tworzewskiego, gospodarze uroczystości - starosta Piotr Boiński, burmistrz Jabłonowa Przemysław Górski, starostowie dożynek powiatowych - Krystyna Kropiewnicka i Grzegorz Kaliszewski oraz dożynek gminnych - Jadwiga Bernacka i Arkadiusz Grabowski oraz przewodniczący Rady Powiatu w Brodnicy Roman Pytlasiński i przewodniczący rady MiG w Jabłonowie Pomorskim Krzysztof Kamiński, dzielili się dożynkowym chlebem z uczestnikami święta.

Rolnikom wręczono odznakę honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Zasłużony dla Rolnictwa", wyróżnienia burmistrza Jabłonowa Pomorskiego i wyróżnienia starosty. Były przemówienia i podziękowania. Występy artystyczne zespołu "Złote kłosy" chóru LIRA, solistów, dzieci i młodzieży ze szkół, a także gwiazdy wieczoru grupy Maxel uświetniły uroczystość i nagrodzone zostały gorącymi oklaskami. Dożynkową uroczystość poprowadzili Danuta Grzyb i Jarosław Iwański.

Liczne konkursy, biesiada dożynkowa, gry i zabawy wzbudzały duże zainteresowanie, a Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zadbały o to, żeby nikt nie wyszedł głodny - wśród smakołyków było w czym wybierać.

Pod namiotami dożynkowymi można było kupić miód i wyroby pszczelarskie, swojskie wędliny i sery, rękodzielnicze, biżuterię, czy zabawki. Dla wszystkich uczestników organizatorzy zapewnili bezpłatną grochówkę.

Wśród gości dożynek byli m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Ryszard Bober, poseł Zbigniew Sosnowski, dyrektor Biura Poselskiego posła Pawła Szramki - Danuta Kedziorska, burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz wójtowie i burmistrzowie gmin z powiatu brodnickiego, wicestarosta Mariusz Klonowski, samorządowcy z powiatu, radni Rady Powiatu i Rady MiG Jabłonowo, duchowieństwo, przedstawiciele firm, instytucji, stowarzyszeń, szkół, rolnicy.

Poseł Zbigniew Sosnowski zapytany o kondycję polskiego rolnictwa po zbiorach powiedział:
- Ten rok nie był wcale taki łatwy dla rolnictwa, bo mieliśmy czas mroźnej, ale suchej zimy, później były wichury, gradobicia i deszcze. Nie był to łatwy rok także w wymiarze cen, bo rolnicy produkują przecież po to, żeby potem sprzedawać i z tego utrzymywać swoją rodzinę. Ceny na mleko są bardzo niskie, niezbyt wysokie ceny zbóż i niezbyt wysokie ceny wieprzowiny, to wszystko sprawia, że rolnicy nie mają powodów do radości. Tym bardziej, że w ostatnim okresie prześladuje nas afrykański pomór świń, który dał się we znaki rolnikom z wschodniej części Polski. Nieodpowiedzialni ludzie doprowadzili do tego, że utylizację chorych zwierząt przeprowadzono w naszym województwie, stwarzając ogromne zagrożenie. To świadczy o ogromnej nieodpowiedzialności. Myślę, że gdyby nie to, że polskie rodziny otrzymały 500+, to byłaby na wsi sytuacja nie ciężka, a dramatyczna. Te pieniądze w jakiś sposób rekompensują straty i dlatego polska wieś jest spokojna. Gdyby nie te pieniądze, to na wsi tak spokojnie by nie było.

Uroczystość zakończyła zabawa taneczna, która trwała do północy. Organizatorzy włożyli dużo pracy, aby wszystko się udało i postarali się o to, aby wszyscy mimo niezbyt sprzyjającej aury bawili się znakomicie.

Odznakę honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Zasłużony dla Rolnictwa" otrzymali:
  • Ewa Radoszewska
  • Henryka Małkiewicz
  • Paweł Małkiewicz
  • Roman Witkowski
  • Eugeniusz Kuciński
  • Alfons Jankowski
  • Marcin Waruszewski
  • Sławomir Krzyżanowski
  • Zuzanna Tadajewska
  • Stanisław Tomczak
  • Jadwiga Elżbieta Pulkowska
  • Krzysztof Marian Róg

Starosta brodnicki przygotował także wyróżnienia za wzorowe prowadzenie gospodarstwa rolnego, za działalność, która przyczynia się do podnoszenia standardów produkcyjnych i rozwoju rolnictwa w powiecie brodnickim.

Wyróżnienia starosty otrzymali:
  • Ewa i Jan Radoszewscy
  • Leszek Florkiewicz
  • Stanisław Nowakowski
  • Danuta Janiszewska
  • Marek Kuciński
  • Marzena i Andrzej Szmycińscy
  • Leszek Krajnik
  • Anna i Henryk Półtorak
  • Danuta i Bogdan Wiktor

Wyróżnienia burmistrza Jabłonowa Pomorskiego otrzymali:
  • Małgorzata i Sebastian Staniek z Bukowca
  • Edyta i Marcin Dąbrowscy z Kamienia
  • Beata i Albin Snopek z Buku Pomorskiego
  • Magdalena i Marek Płochaccy z Nowej Wsi
  • Joanna i Łukasz Góreccy z Jabłonowa Pomorskiego
  • Magdalena i Sebastian Balewscy z Nowej Wsi
  • Małgorzata i Łukasz Pacyna z Konojad
  • Alicja i Korneliusz Łupińscy z Konojad
  • Agnieszka i Wiesław Kaleta z Buku Pomorskiego
  • Andrzej Ochał i Marian Dembek ze Szczepanek

Nagrody odebrali też zwycięzcy i uczestnicy Powiatowego Konkursu Wieńców Dożynkowych w Brodnicy oraz Adrian Wojciechowski, który zdobył 3 medale na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski Juniorów w Suwałkach. Mieszkaniec Jabłonowa Zamku zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Polski w sztafecie 4X400metrów.

Dożynki Powiatowo-Gminne w Jabłonowie: