Dożynki Gminne w Szczuce

wtorek, 30 sierpnia 2016 r., godz. 17:17  |  Wersja do druku

Dzisiejsza wieś to tradycje, ale też otwarcie na współczesność. Dlatego gminny plon składa się nie tylko z kłosowych wieńców i chleba. To również dzieło samorządu gminnego i zadania, które udaje się im realizować, aby z roku na rok mieszkańcom lepiej się żyło.

W niedzielę, 28 sierpnia 2016 roku w Szczuce odbyły się Dożynki Gminne. Uroczystość rozpoczęła się mszą polową na placu przy świetlicy wiejskiej, którą poprowadził ks. Marcin Kaczyński proboszcz Parafii pw. Świętego Fabiana i Św. Sebastiana w Szczuce. Po mszy głos zabrał wójt gminy Brodnica Edward Łukaszewski, który powitał przybyłych i podziękował rolnikom za ich całoroczny trud.

Następnie starostowie dożynek, które to zaszczytne funkcje w tym roku pełnili Krystyna Cieszyńska z Podgórza i Gerard Nienierza ze Szczuki przekazali wójtowi i przewodniczącej Rady Gminy Violetcie Sternickiej-Twarogowskiej chleb dożynkowy, którym wedle zwyczaju podzielono się z przybyłymi na uroczystość, wśród których nie zabrakło też zaproszonych gości.

Wójt złożył podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Brodnica, z okazji 150-lecia istnienia organizacji, a także wręczył wszystkim Paniom upominki. Uroczyście wręczono nagrody specjalne wójta gminy Brodnica dla najlepszych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w roku szkolnym 2015/2016. Nagrodzono rolników i uhonorowano ich odznaką""Zasłużony dla Rolnictwa", były wystąpienia okolicznościowe i podsumowano "Przegląd Wieńców i Ozdób Dożynkowych".

Za udział w Gminnym Przeglądzie Wieńców i ozdób Dożynkowych wyróżniono Koła Gospodyń Wiejskich
  • KGW Bartniki
  • KGW Gorczenica
  • KGW Karbowo
  • KGW Podgórz
  • KGW Szczuka

Na zakończenie części oficjalnej wójt gminy Brodnica podziękował wszystkim za przyjęcie zaproszenia na uroczystość i za organizację tegorocznych dożynek.

Po części oficjalnej i przemówieniach zaproszonych gości odbyła się część artystyczna. Wystąpiły w niej zespoły śpiewacze "Szczupanki", "Karbowianie", "Serenada" i "Czerwone Korale", a także uczniowie Gimnazjum w Szczuce.

Były animacje, zabawy i konkursy prowadzone przez Rodzinne Centrum Rozrywek Mini Disco i poczęstunek dla wszystkich przybyłych, a gwiazdą wieczoru był występ grupy GALAXY.

Nie zabrakło dodatkowych atrakcji - zawodów, konkursów dla dzieci i dorosłych, a imprezę zakończono zabawą dożynkową z zespołem VEGAS z Brodnicy.

Odznaką honorową "Zasłużony dla Rolnictwa" wyróżniono:

Marka Bartoszewskiego, Jerzego Pawłowskiego i Stefana Bylewskiego z Gorczenicy oraz Michała Zarembskiego ze Szczuki.

Powyższa odznaka może być nadawana osobom fizycznym za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Na dożynkach gminnych w Szczuce zostały uroczyście wręczone odznaki dla wyróżniających się rolników Marka Bartoszewskiego oraz Jerzego Pawłowskiego. Z uwagi na nieobecność na uroczystości pozostałych wyróżnionych rolników powyższa odznaka będzie wręczona im na innej uroczystości gminnej.

Marek Bartoszewski prowadzi ponad 20-hektarowe gospodarstwo rolne. Uprawia głównie rzepak i pszenicę osiągając dużą wydajność w produkcji. Jest działaczem społecznym, działa aktywnie jako członek Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Brodnicy oraz wiceprezes i naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorczenicy. Udziela się społecznie na rzecz mieszkańców sołectwa Gorczenica będąc członkiem Rady Sołeckiej.

Jerzy Pawłowski prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 35 ha (grunty własne oraz dzierżawione). Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i rolnik osiąga dużą wydajność w produkcji. Uprawia zboża na potrzeby paszowe gospodarstwa głównie pszenżyto, jęczmień, groch, kukurydzę i buraki cukrowe. Produkcja hodowlana obejmuje bydło mleczne – 18 krów i bydło opasowe 50 szt. oraz trzodę chlewną hodowaną w cyklu zamkniętym w ilości około 100 szt. w skali roku.

Stefan Bylewski prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 30,30 ha. W ramach działalności rolniczej uprawia zboża głównie rzepak i pszenicę. Plony przeznacza na sprzedaż. Gospodarstwo wyróżnia się dużą wydajnością w produkcji, jest w pełni zmechanizowane w nowoczesny sprzęt rolniczy. Działa również aktywnie na rzecz mieszkańców sołectwa pełniąc funkcję członka Rady Sołeckiej.

Michał Zarembski prowadzi ponad 20 hektarowe gospodarstwo rolne (grunty własne i grunty dzierżawione). Uprawia zboża na potrzeby paszowe gospodarstwa głównie pszenżyto, jęczmień, kukurydzę i groch. Produkcja hodowlana obejmuje trzodę chlewna w cyklu zamkniętym w ilości około 300 sztuk w skali roku. Gospodarstwo osiąga dużą wydajność w produkcji i jest w pełni zmechanizowane.

Wykaz uzdolnionych uczniów – absolwentów szkół podstawowych będących mieszkańcami gminy Brodnica, którzy otrzymali "Nagrodę Specjalną Wójta Gminy Brodnica" w roku szkolnym 2015/2016 (na podstawie Uchwały nr XLI/245/2010 Rady Gminy Brodnica z dnia 12 lipca 2010 roku)

1. Maja Skowrońska absolwentka SP im. Ziemi Michałowskiej w Gortatowie
2. Wiktoria Maksymilia Zabłocka absolwentka SP im. Ziemi Michałowskiej w Gortatowie
3. Filip Michalski absolwent SP nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Brodnicy