Konferencja prasowa w Brodnicy

czwartek, 25 sierpnia 2016 r., godz. 13:59  |  Wersja do druku

W biurze poselskim PSL w Brodnicy odbyła się konferencja prasowa z udziałem udziałem prezesa Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszarda Bobera, posła na Sejm Zbigniewa Sosnowskiego i szefa Klubu Radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego Sejmiku naszego województwa Pawła Zgórzyńskiego.

Konferencja prasowa poświęcona była sytuacji w rolnictwie i samorządzie lokalnym. Poseł Zbigniew Sosnowski powitał wszystkich przybyłych i podziękował za przybycie. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaczął spotkanie od sytuacji w rolnictwie. Naświetlił sytuację w kraju dotyczącą groźnej choroby trzody chlewnej - afrykańskiego pomoru świń, który rozszerza się niebezpiecznie. Zwrócił uwagę na to, że 13 spośród 16 ognisk choroby powstało w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy. Nowe ogniska choroby pojawiły się właśnie w województwie mazowieckim. Przypomniał, że jako koalicja rządząca PSL było w stanie utrzymać 3 ogniska choroby 15 km od granicy z Białorusią.

Sytuacja, jaka ma miejsce w obecnej chwili jest o tyle niebezpieczna, że o ile ogniska stwierdzone w województwie mazowieckim przekroczą linię Wisły, to choroba może pojawić się w naszym województwie. Przypomniał o tym, że w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim zlokalizowane są duże hodowle trzody chlewnej. Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że ze strony rządowej nie ma efektywnej pracy w tym zakresie. Utrzymanie restrykcyjnych reguł fito-sanitarnych przez poprzednią koalicję rządzącą pozwoliło utrzymać ognisko choroby na określonym niewielkim obszarze. Tymczasem obecny rząd pozwolił na rozprzestrzenienie się choroby w głąb kraju i jest w związku z tym odpowiedzialny za zaistniałą sytuację.

Następnie lider PSL poruszył sprawę samorządów lokalnych. Wyjaśnił, że samorządowców nie trzeba uczyć odpowiedzialności za swoje poziomy, bowiem jest to demokracja samorządowa. Stwierdził, że ta demokracja jest zagrożona poprzez odebranie kompetencji, między innymi dał przykład, że od kilku dni doradcy rolniczy nie są w strukturach samorządu, zostali bowiem podporządkowanie administracji rządowej. Mniej kompetencji, mniej możliwości, mniej samostanowienia w poszczególnych regionach, gminach i powiatach - tak podsumował obecną sytuację. Stwierdził też, że z drugiej strony chce się nakładać nowe obowiązki bez pieniędzy. Przykładem niech będzie nowa ustawa o działalności leczniczej. Dojdzie do tego, że to samorządowcy będą odpowiedzialni za kolejki do lekarzy, bo to oni będą współpłatnikami w myśl nowej ustawy o działalności leczniczej. Nikogo nie będzie obchodziło, że samorządowcy nie dostaną pieniędzy, bo cała składka zdrowotna trafia do NFZ.

Jest duża niechęć PIS-u do samorządów i tu Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że PSL będzie środowiskiem politycznym, które będzie integrowało samorządowców różnych formacji politycznych, najczęściej bezpartyjnych. Będą też dążyli do przeprowadzenia sejmiku sejmików, czyli spotkania wszystkich radnych sejmików z całej Polski - w obronie samorządności samostanowienia. Deklarował pomoc samorządowcom, którzy są zwolennikami demokracji samorządowej, która jest dzisiaj zagrożona i trzeba stanąć w jej obronie - wzmacniać ją, a nie osłabiać.

Poseł Zbigniew Sosnowski skierował pytanie do ministra rolnictwa, o powód przewożenia do utylizacji martwych świń zarażonych ASF do zakładu w województwie kujawsko-pomorskim, oddalonego o około 350 km od ogniska choroby. Stwierdził, że naraża to bezpieczeństwo hodowli z naszego województwa, które znane jest z intensywnej produkcji trzody chlewnej. Wyraził również swoje obawy co do warunków, w których martwe zwierzęta zostały przetransportowane w głąb kraju. Poseł przypomniał także, że to dzięki PSL rolnicy mogą przechodzić w wieku 55 i 60 lat na emeryturę, a kobiety wiejskie, za okres, kiedy rodzą dzieci mają opłacaną składkę emerytalną z budżetu państwa.

Poruszył także temat napaści na redakcję jednego z brodnickich tygodników, w związku umorzeniem śledztwa przez Prokuraturę w Toruniu. Poseł Sosnowski stwierdził, że nie ma możliwości zaniechania sprawy, gdy w mediach ogólnopolskich zostali znieważenie działacze PSL. Sprawa będzie dalej drążona, do momentu, aż uzyska przeprosiny dla siebie i innych członków PSL.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiadał również na liczne pytania zadawane przez dziennikarzy.