Wojewódzkie obchody święta Policji

poniedziałek, 25 lipca 2016 r., godz. 16:58  |  Wersja do druku

W piątek, 22 lipca w Brodnicy odbyły się obchody Święta Policji w województwie kujawsko-pomorskim. Obchody rozpoczęto częścią oficjalną na brodnickim Dużym Rynku, po której na Podzamczu odbył się festyn dla mieszkańców.

Część oficjalna rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą policjantów poległych na służbie. W Brodnicki Domu Kultury odbyła się prelekcja na temat historii Policji Państwowej. W kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji funkcjonariuszy i pracowników garnizonu oraz ich rodzin.

Na brodnickim Dużym Rynku, po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości oraz podniesieniu flagi państwowej, w obecności m.in. władz resortowych, lokalnych i samorządowych oraz zaproszonych gości, odbył się uroczysty apel, podczas którego nastąpiło wręczenie kujawsko-pomorskim policjantom odznaczeń i nominacji na wyższe stopnie służbowe.

Obecni na uroczystości zastępca komendanta głównego Policji insp. Jan Lach, wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz komendant wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała wręczyli medale i odznaczenia. Z okazji Święta Policji na wyższe stopnie służbowe awansowało w całym województwie 1184 policjantów, Prezydent RP przyznał 39 Medali za Długoletnią Służbę, natomiast minister spraw wewnętrznych i administracji przyznał 55 Odznak "Zasłużony Policjant".

Awansowani na wyższe stopnie z KPP Brodnica

Funkcjonariusze mianowani na stopień aspiranta sztabowego Policji:
– st. asp. Michał Drożdziński
– st. asp. Wojciech Osiński
– st. asp. Tomasz Rafalski
– st. asp. Adam Świtalski
– st. asp. Gabriel Żurawski

Funkcjonariusze mianowani na stopień starszego aspiranta Policji:
– asp. Marian Auguściński
– asp. Dariusz Czachowski
– asp. Łukasz Domżalski
– asp. Karol Parciak
– asp. Tomasz Wiadro
– asp. Agnieszka Łukaszewska c. Benedykta

Funkcjonariusze mianowani na stopień starszego sierżanta Policji:
– sierż. Mateusz Banacki
– sierż. Łukasz Brodziński
– sierż. Leszek Matusiak
– sierż. Maciej Rosiński

Funkcjonariusze mianowani na stopień młodszego aspiranta Policji:
– sierż. szt. Wojciech Krawitowski
– sierż. szt. Joanna Tykarska

Funkcjonariusze mianowani na stopień sierżanta Policji:
– st. post. Dawid Gajewski
– st. post. Łukasz Grzywacz
– st. post. Krystian Moryson

Funkcjonariusze uczestniczący w uroczystości i odbierający odznakę:

Srebrną Odznakę "Zasłużony Policjant"
– mł. insp. Jarosław Nowatkowski

Brązową Odznakę "Zasłużony Policjant"
– asp. szt. Krzysztof Cichewicz
– podinsp. Mirosław Dąbrowski

Funkcjonariusz, uczestniczący w uroczystości i odbierający "Medal Srebrny za Długoletnią Służbę"
– podinsp. Dariusz Rutkowski

Uroczystości były doskonałym momentem, aby podziękować tym, którzy pomagają w pracy policjantów. Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Brązowym Medalem za Zasługi dla Policji odznaczeni zostali m.in. burmistrz Miasta Brodnica - Jarosław Radacz, wójtowie gmin: Brodnica - Edward Łukaszewski, Bobrowo - Paweł Klonowski, Świedziebnia - Szymon Zalewski. Medalem za Zasługi dla Policji odznaczono łącznie 12 osób.

Na zakończenie części oficjalnej i po wysłuchaniu okolicznościowych przemówień nastąpiło podsumowanie plebiscytu na Najpopularniejszego Dzielnicowego organizowanego przez Gazetę Pomorską oraz KWP w Bydgoszczy. Tegorocznym laureatem nagrody został asp. Dariusz Czachowski KPP Brodnica z posterunku Policji w Górznie. II i III miejsce zajęli także policjanci z Brodnicy - st. asp. Wojciech Osiński oraz sierż. szt. Daniel Gościński.

Po zakończeniu ceremonii, na placu przy Pałacu Anny Wazówny, przygotowany został festyn dla mieszkańców. Wśród licznych atrakcji, zaplanowanych z myślą o każdej grupie wiekowej, nie zabrakło takich jak: pokaz tresury policyjnych psów służbowych, czy familiada. Uczestnicy festynu mieli okazję przyjrzeć się przygotowanym stoiskom: miasteczka Ruchu Drogowego, karetce APRD, czy ambulansowi kryminalistycznemu.

Źródło: brodnica.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl, st. asp.Agnieszka Łukaszewska oficer prasowy KPP Brodnica

Wojewódzkie obchody święta Policji/fot/brodnica.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl: