Zaloguj się | Rejestracja

Zasady grzybobrania

środa, 20 lipca 2016 r., godz. 08:58  |  Wersja do druku

Rozpoczął się sezon dla grzybiarzy. Niestety są już także pierwsze zatrucia. Babcia i wnuczka z okolic Pyrzyc trafiły do szpitala w szczecińskich Zdrojach z objawami zatrucia grzybami. Badania potwierdziły, że zjadły muchomora sromotnikowego.



Jako że sezon grzybowy już się rozpoczął warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Powiadamiamy bliskich o miejscu grzybobrania

Grzybobranie musi być zajęciem odpowiedzialnym. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak trudno jest się odnaleźć w leśnych zakamarkach. A taka przygoda może przytrafić się nawet wytrawnemu grzybiarzowi. Aby tego uniknąć wystarczy spełnić tylko kilka podstawowych zasad. Warto powiadomić bliskich, w jakiej okolicy będzie się przebywać. W przypadku uczestniczenia w grzybobraniu osób starszych lub dzieci - należy mieć je na oku. Wystarczy chwila nieuwagi i mogą zagubić się w lesie.

2. Zabezpieczamy samochód i zabieramy naładowany telefon komórkowy

Udając się do lasu autem, warto pomyśleć o tym, żeby nie zostawiać w nim atrakcyjnych rzeczy. Licho nie śpi, a złodzieje tym bardziej. Zawsze dobrze jest mieć przy sobie telefon komórkowy i koniecznie naładowany. Pomoże on nam w newralgicznych sytuacjach. Należy uważać też na zwierzynę leśną. W razie niebezpiecznej sytuacji i przy bliskim z nią kontakcie, lepiej wycofać się ostrożnie, wszak to my jesteśmy w lesie gośćmi.

3. Uważamy na kleszcze

Ważny jest sposób ubrania się do lasu. Królują w nim kleszcze, które przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Lepiej zabezpieczyć się przed nimi, a tu oprócz zastosowania odpowiednich preparatów należy ubrać się w rzeczy śliskie, nieprzemakalne, które utrudnią kleszczom dostanie się do naszego ciała. Po powrocie z grzybów dobrze jest obejrzeć się dokładnie.

4. Uważamy na grzyby blaszkowe

Nie wszyscy jesteśmy wytrawnymi grzybiarzami. Przy małej znajomości grzybów lepiej nie zbierać tych z blaszkami pod kapeluszem, a tylko z rurkami. Smak jest zawodny, bowiem często trujące grzyby mają smak słodkawy. Sinienie lub czernienie po przekrojeniu też może być mylące, bowiem grzyby niejadalne też mogą sinieć. Lepiej nie zbierać grzybów małych, niewykształconych, bowiem trudno wtedy rozpoznać grzyby jadalne. Najlepiej zbierać gatunki, które znamy, unikać tych, co do których mamy wątpliwości. Przestrzegając tych podstawowych zasad, możemy być pewni, że nam i naszym bliskim nic się nie stanie.

5. Nie śmiecimy w lesie

Las jest naszym dobrem narodowym, pamiętajmy również, aby w nim nie śmiecić. Niech będzie piękny i bez zalegających w nim butelek plastikowych, folii i papierów. To naprawdę łatwe zabrać ze sobą pozostałości po konsumpcji i wyrzucić je choćby na parkingu leśnym, w miejscu do tego przeznaczonym.

I jeszcze słówko - małe dzieci jak i osoby starsze nie powinny wcale jadać grzybów, ponieważ oprócz walorów smakowych, które tak nas nęcą, grzyby są ciężkostrawne. Spożycie ich przez dzieci i osoby wiekowe może tylko przyczynić nam dodatkowych kłopotów. A tego przecież byśmy nie chcieli.

reklama

Objawy zatrucia grzybami:
  • bóle brzucha, bóle w nadbrzuszu
  • uporczywe wymioty i biegunka
  • silne pragnienie
  • kurcze mięśni, drgawki mięśni
  • zaburzenia pracy serca i układu krążenia
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi
  • bóle wątroby
  • silnie rozszerzone źrenice
  • stany podniecenia, odurzenia, zamroczenia, zaburzenia świadomości, utraty przytomności
  • śpiączka

Zanim przybędzie lekarz:
  • zaleca się wypróżnić żołądek poprzez wywołanie wymiotów (wprowadzenie palca do gardła i podanie osolonej wody)
  • nie wolno podawać mleka ani alkoholu
  • należy zabezpieczyć wymiociny oraz resztki potrawy grzybowej, ewentualnie obierzyny z grzybów (celem diagnostyki laboratoryjnej)

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej