Ciekawostka z Ustronia w Brodnicy

środa, 06 lipca 2016 r., godz. 11:43  |  Wersja do druku

Gdyby zapytać statystycznego Polaka, którego z ptaków uważa za najbardziej ulubionego - większość z pewnością wybrałaby bociana. Te ptaki od stuleci cieszą się powszechną sympatią, zapewne z powodu życia w bliskości z człowiekiem. Nierozerwalny związek bocianów z krajobrazem polskiej wsi opiewali również inni wielcy, m.in. Mickiewicz, Reymont czy Prus.

Nie do końca wiadomo, czemu właśnie bocianowi przypisuje się przynoszenie dzieci. Jednak niemal od zawsze uważano te ptaki za przynoszące szczęście. Powrót bocianów jest utożsamiany z budzeniem się przyrody do życia po zimie. Ich pojawienie się na gnieździe w obejściu wróżyło rychłą wiosnę. Powszechnym wierzeniem jest pewność, że tam, gdzie się gnieździ bocian, będzie się szczęśliwie działo. W innej wersji jest to przekonanie, że bociany zakładają gniazda w gospodarstwach dobrych, uczciwych i porządnych ludzi, gdyż jak mówi przysłowie "Szczęśliwy dom, gdzie boćki są".

Nic więc dziwnego, że masowe pojawienie się bocianów na brodnickim Ustroniu wzbudziło wielką sensację, a zaprzyjaźniona z nami czytelniczka pisze:

- Chciałabym zainteresować Państwa, a za Waszym pośrednictwem mieszkańców naszego miasta, powiatu i turystów ciekawym zjawiskiem przyrodniczym. Na osiedlu Ustronie, w okolicach oczyszczalni, wysypiska i pobliskich lasów zgromadziło się w tym roku ok. 40-50 bocianów białych (być może więcej). Każdego dnia zajmują słupy oświetleniowe przy wybudowanej w ubiegłym roku drodze, wysokie drzewa sosnowe, kominy itp. Według mnie jest to na tyle ciekawe, że dotąd nie zaobserwowałam tam tak dużej liczby bocianów, jak również fakt bliskości niekoniecznie "świeżego zapachu". A jak podają przyrodnicy, stan populacji bociana oddaje stan środowiska, stąd ptak ten jest tzw. gatunkiem wskaźnikowym. Podziwiając te kojarzone z polskim krajobrazem ptaki, należy pamiętać o ich ochronie, gdyż to gatunek osłonowy (tarczowy), co oznacza, że chroniąc bociana przyczyniamy się do ochrony wielu innych gatunków roślin i zwierząt.

W załączeniu kilka zdjęć wykonanych na drodze koło wysypiska.

Źródło: (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

Bociany na Ustroniu w Brodnicy/fot. nadesłane: