Zbiórka krwi w Górznie

czwartek, 26 maja 2016 r., godz. 12:19  |  Wersja do druku

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Jedynym jej źródłem są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa. Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie. Osoba, która otrzymuje Twoją krew jest Ci nieznana, ale ta osoba jest czyimś ojcem, matką, dziadkiem lub przyjacielem.

W organizmie dorosłego człowieka krąży około 5 – 6 litrów krwi. Jej ilość jest proporcjonalna do wagi, dlatego zdrowy, ważący co najmniej 50 kg człowiek może oddać krew lub jej składniki bez uszczerbku dla zdrowia. Krew regeneruje się dość szybko i już na drugi dzień po oddaniu krwi jej objętość wraca do normy.

Oddając krew nie można zarazić się żadną chorobą zakaźną. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi. Krwiodawca każdorazowo ma wykonywane badania laboratoryjne i jest badany przez lekarza. W wielu przypadkach udaje się dzięki temu wcześnie rozpoznać np. chorobę nadciśnieniową, będącą plagą współczesnego społeczeństwa, a przebiega długo w sposób bezobjawowy. Już wypełniając kwestionariusz dawca może uświadomić sobie sytuacje zagrożenia własnego zdrowia i zwrócić na nie uwagę lekarza.

W Górznie odbędzie się Zbiórka Krwi, która odbędzie się ramach festynu rodzinnego z okazji Światowych Dni Młodzieży. Zapraszamy w niedzielę 24 lipca bieżącego roku do Górzna. Zbiórka krwi odbywać się będzie w godz. 12:00-17:00 w tzw. krwiobusie, który będzie się znajdował przy hali sportowej w Górznie.

Osoby, które są zainteresowane oddaniem krwi, proszone są do zgłaszania się w Urzędzie Miasta i Gminy Górzno, pokój nr 2 u p. Urszuli Reklin tel. 56/644 83 60 lub w Ośrodku Zdrowia w Górznie tel. 56/49 89 256 do dnia 30 czerwca 2016 roku.

Honorowych krwiodawców wciąż w naszym kraju przybywa. Mimo to w Polsce nadal brakuje krwi do przeprowadzania operacji, a problem ten dotyczy najczęściej lokalnych szpitali, w małych miejscowościach. Oddawanie krwi powinno więc być naszym patriotycznym obowiązkiem.

Źródło: gorzno.pl