Zaloguj się | Rejestracja

Odsłonięcie pomnika w Rudzie

poniedziałek, 23 maja 2016 r., godz. 06:44  |  Wersja do druku

W piątek 20 maja w Rudzie, odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pomnika mieszkańców wsi Zaborowo pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Pomnik powstał dzięki inicjatywie radnych i sołtysa Zaborowa, przy wydatnej pomocy władz Miasta i Gminy Górzno i Nadleśnictwa Brodnica.



W piątek 20 maja o godzinie 10:00, w lesie obok siedziby Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie, odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika pomordowanych w roku 1944, podczas II wojny światowej, mieszkańców wsi Zaborowo. Uroczystość zgromadziła wiele osób i była wyrazem pamięci o ludziach, którzy oddali swoje życie w godnej sprawie.

W miejscu, które upamiętniono pomnikiem, 21 października 1944 roku zostali zamordowani przez hitlerowców mieszkańcy Zaborowa:
  • Anna Boberek lat 64
  • Anna Lewicka lat 38
  • Marianna Łaska lat 39
  • Grzegorz Narodzonek lat 20
  • Wawrzyniec Boberek lat 66

Dzięki uprzejmości osoby pragnącej zachować anonimowość dowiedzieliśmy się, że na miejscu prawdopodobnego pochówku, od początku lat 70 wisiała tabliczka wykonana z blachy przez uczniów szkoły w Zaborowie. Uczniowie jeździli tam rowerami zapalać znicze, składali też tam w roku 78/79 uroczystą przysięgę zuchowską. Na sosnach były wtedy wyryte krzyże - (4 razem i 1 trochę dalej z powodu próby ucieczki Grzegorza Narodzonka), do czasu gdy sosny zostały ścięte na opał. Drwale powiesili tabliczkę na dębie, dzięki temu zachowała się do dzisiaj. Dwóch uczniów uratowało tabliczkę komponując ją w krzyż, który stoi do dzisiaj - około 20 m za pomnikiem po prawej jego stronie, wysoko w lesie. (ostatnie zdjęcie w galerii)

- Zebraliśmy się tutaj, aby odsłonić pomnik oraz upamiętnić pomordowanych mieszkańców mojej wsi Zaborowo, którzy podczas drugiej wojny światowej oskarżeni o współpracę z partyzantami, zostali wywiezieni do lasu przez nazistów i zamordowani. Pośród nich była moja ciocia Anna Lewicka z domu Murawska - powiedział radny Marcin Murawski. - Jedną z osób, która dbała o pamięć o tamtych czasach był dyrektor szkoły w Zaborowie Maksymilian Szóstakowski. To on opowiadał i prowadził nas uczniów w te okolice na spacery, a nam dziś wraz z Jerzym Kopisteckim i Bolesławem Wasielewskim i wielu przychylnym osobom udało się doprowadzić do tego podniosłego momentu.

Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki powiedział w swoim wystąpieniu:
- ...Dziś pamięć o przeszłości nakazała nam spotkać się w tym miejscu, aby przypomnieć i uczcić bardzo ważne i dramatyczne dla miejscowego społeczeństwa wydarzenie. Wydarzenie, od którego minęły 72 lata, a jednak ciągle jest żywe w pamięci osób, których coraz mniej jest wśród nas. Ważne jest ono także dla tego pokolenia, które tamte czasy zna jedynie z opowieści ojców, dziadków czy lekcji historii. Dziś żyjemy w wolnym kraju, jednak pamiętajmy, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. To nie tylko przywilej, ale i obowiązek, bo wolności trzeba się uczyć tak, aby jej nie stracić. Spotykamy się przy symbolicznym pomniku wybudowanym na cześć tych, którzy oddali życie za nasz spokojny dzień i dzisiaj leżą na parafialnym cmentarzu. Pomnik powstał dzięki pamięci oraz spontanicznej idei upamiętnienia tych tragicznych czasów dla nauki i ku przestrodze. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pomnika.

Burmistrz złożył serdeczne podziękowania każdej z osób, których idea, a także zaangażowanie i trud doprowadziły do powstania pomnika. Młodzież z Zespołu Szkół w Górznie uświetniła uroczystość recytacjami i pieśniami, nadając jej podniosły charakter.

Pomnik został poświęcony i odsłonięty, przemawiali zaproszeni goście, a wśród nich proboszcz Stefan Maliszewski oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica Henryk Kapusta. Złożono kwiaty i wieńce, zapalono znicze. Pozostał w lesie symbol ludzkiego męstwa i poświęcenia - w ciszy i zieleni drzew.

W czasach nieustannego pośpiechu coraz trudniej znaleźć nam chwilę aby pochylić się nad przeszłością i historią. Nic jednak nie zwalnia nas z obowiązku pamiętania, odwiedzania, dbania. Tę pamięć musimy przekazać następnym pokoleniom. Marszałek Józef Piłsudski mówił: "Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium". A więc jako Naród - pamiętajmy.

Uroczystość dzięki uprzejmości dyrektora Krzysztofa Lewandowskiego, zakończono w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rudzie, gdzie przy wspólnym posiłku snuto opowieści o minionych czasach.

reklama

Odsłonięcie pomnika w Rudzie:












































Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej