Wywiad z posłem na Sejm

czwartek, 21 kwietnia 2016 r., godz. 09:56  |  Wersja do druku

O dezinformujących pogłoskach dotyczących posłów z Polskiego Stronnictwa Ludowego, ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego i głosowaniach w Sejmie rozmawialiśmy z posłem na Sejm Zbigniewem Sosnowskim.

PowiatBrodnicki.pl: - Z początkiem kwietnia na światło dzienne zaczęły wychodzić informacje dotyczące posłów z Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy maja chęć przejść do Prawa i Sprawiedliwości. Ile w tym prawdy?

Poseł Zbigniew Sosnowski: - Oczekuję, że w polityce każdy będzie zachowywał się poważnie, są jednak ugrupowania, które robią wszystko, żeby przekonywać społeczeństwo o zamęcie jaki panuje w Rzeczypospolitej. Przykładem tego jest dezinformacja, że oto rozpada się PSL, że część działaczy na czele z wiceprezesem Adamem Jarubasem przechodzi do PIS-u. Tym informacjom zaprzeczył sam wiceprezes Jarubas, ale ja również stwierdzam, że są to bzdury. Niestety wiem, że rządzącym jest to potrzebne, żeby siać taką niepewność i żeby przekonywać ludzi, że PSL kończy swój żywot i nie ma sensu istnienia na scenie politycznej. Oczywiście czas pokaże, kto ma rację, ale twierdzę, że ci, którzy dezinformują społeczeństwo mają swój cel, który chcą osiągnąć. Za jaką cenę? Odpowiedź otrzymacie Państwo za jakiś czas.

PowiatBrodnicki.pl: - Jak skomentuje Pan fakt zaproszenia opozycji przez prezesa Kaczyńskiego do wspólnych rozmów?

Poseł Zbigniew Sosnowski: - Prezes Kaczyński ogłosił wtedy całemu światu, że w Polsce trwają rozmowy i szuka się porozumienia. Dzisiaj chcę oświadczyć, że była to gra i manipulacja potrzebna na okoliczność tamtych dni, gdy przyjeżdżał do Polski przedstawiciel Unii Europejskiej i przedstawiciel rządu amerykańskiego. Dzisiaj wyraźnie widać, że nie ma woli dialogu. Najlepszym dowodem na to jest ostatni wybór sędziego do Trybunału Konstytucyjnego. Chcę Państwa zapewnić, że w porządku posiedzenia nie było wyboru sędziego do Trybunału Konstytucyjnego. Odbył się konwent w środę, gdzie postanowiono, że posiedzenie Sejmu w czwartek będzie wydłużone i rano przeprowadzi się głosowanie na sędziego. To najlepszy dowód na to, że PIS nie myśli o żadnym kompromisie i nie szuka rozwiązania problemu.

PowiatBrodnicki.pl: - Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o obrocie ziemią. Ustawa, która trafi teraz do prezydenta, reguluje prywatny obrót ziemią - zakłada ona, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, który osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, posiada kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

Poseł Zbigniew Sosnowski: - Jak mówiłem wcześniej, to PSL w 2015 roku, przy szerokim porozumieniu ze wszystkimi ugrupowaniami w Parlamencie, przyjęło ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. To nie była łatwa ustawa, prawie wszyscy posłowie na sali głosowali za jej przyjęciem, a prezydent podpisał ustawę. Gdy wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zaczęto głosić tezę, że był to "bubel prawny". Ale to ta teraz przyjęta ustawa jest bublem prawnym. Czym ona się różni od poprzedniej ustawy? Absolutnie nie chroni lepiej polskiej ziemi przed wykupem przez obcokrajowców, nie chroni ziemi przed "słupami" lepiej niż tamta ustawa i jest gorsza w kilku punktach.

Przez 5 lat nie będzie sprzedaży ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych na rzecz rolnika europejskiego, ale nie będzie również na rzecz rolnika polskiego. Wstrzymuje się sprzedaż ziemi, a więc żaden polski rolnik nie ma szansy na powiększenie swojego gospodarstwa. W tym czasie wygasa większość umów dzierżawnych i za 5 lat polscy rolnicy dowiedzą się, że dalej nie mogą kupić polskiej ziemi, bo podpisano długofalowe umowy dzierżawne.

My z PSL mówimy, że prawo własności powinno być ponad prawem dzierżawy. PIS postanowiło, że dominować ma prawo dzierżawy. My się z tym nie zgadzamy. W naszej ustawie sprawa sprzedaży ziemi, która jest we władaniu Agencji Nieruchomości Rolnych była uspołeczniona, miały funkcjonować komisje złożone z czynników społecznych, żeby ta ziemia trafiała do tych, do których powinna trafić. Dzisiaj jednoosobowo będzie decydował o tym prezes agencji.

W tej ustawie zapisano, że za opiekę na starość rolnik będzie mógł przekazać ziemię jako darowiznę na rzecz Kościoła. Ja nie zamierzam tego krytykować, ale jeżeli na rzecz Kościoła, do dlaczego nie na rzecz drugiego sąsiada? Tu ogranicza się prawa rolnika, my się z tym nie zgadzamy. Przecież byłoby uczciwie, gdyby za opiekę można było przekazać sąsiadowi ziemię. Gdyby nie protest PSL w Warszawie, który był przez rządzących ośmieszany i wyszydzany, to ustawa byłaby nie tylko zła, ale również tragiczna, bowiem bardzo mocno wchodzono w sprawę własności i rozwiązania proponowane na pierwszym etapie były nie do przyjęcia.

Mimo wszystko uważamy, że jest ona gorsza niż ustawa z 2015 roku, ale dzięki nam jest teraz trochę lepsza. Oczywiście mam świadomość, że w polityce każdy będzie zachwalał swoje, ale my posłowie PSL zawsze chcemy zachowywać się w Sejmie racjonalnie i odpowiedzialnie. Namawiamy wszystkie ugrupowania polityczne, żeby w polskim Sejmie debatować, słuchać się wzajemnie i przyjmować rozwiązania, niezależnie z której opcji, ale rozwiązania dobre dla ludzi i dobre dla Polski. Dzisiaj panuje pogląd, że najważniejsze jest, aby przyjąć ustawę taką, jaką proponują rządzący. Nikt inny nie ma prawa wnosić swoich poprawek, a jeśli wnosi, to i tak są one przerabiane. Tak polski Sejm obradować nie powinien i my się przeciwstawimy takiemu postępowaniu.

PowiatBrodnicki.pl: - Dziękuję za rozmowę.

Źródło: Zbigniew Sosnowski poseł na Sejm