Fotovoltaika i inne

poniedziałek, 22 lutego 2016 r., godz. 09:24  |  Wersja do druku

Słońce można efektywnie wykorzystywać do otrzymywania ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne przekształcają światło w energię elektryczną. Będąc świadomym, że prąd elektryczny kosztuje coraz większe pieniądze, instalacje solarne są w stanie przynieść swoim właścicielom wymierne oszczędności w domowym budżecie.

Fotowoltaika to technologia pozwalająca na zamianę energii słonecznej w prąd elektryczny, który ma wszechstronne zastosowanie: oświetlenie, grzanie, chłodzenie. Odbywa się to poprzez umieszczenie w miejscach eksponowanych na światło słoneczne (dach, grunt) specjalnych paneli. Instalacja fotowoltaiczna staje się nowoczesną, modną, a przede wszystkim ekologiczną alternatywą zasilania, daje znaczną niezależność od sieci energetycznej, oraz wysokie oszczędności.

Nowoczesne, niezawodne urządzenia jakimi są słoneczne panele fotowoltaiczne, przeznaczone są do pozyskiwania energii emitowanej przez słońce i przetwarzania jej na prąd elektryczny. Każdy tego rodzaju panel może być z powodzeniem zainstalowany na dachu, ścianie lub innej powierzchni ulokowanej tak, aby zapewnić jak największy poziom nasłonecznienia.

Czy warto je instalować na własne potrzeby i jakie korzyści mogą nam one przynieść - zapytaliśmy ekspertów z firmy BEHRENDT.

Instalacje fotovoltaiczne montowane na budynku jednorodzinnym, wymagają powierzchni nasłonecznionych. W przypadku dachu płaskiego wymagane są większe powierzchnie, niż na dachu skośnym. Instalacje mogą znajdować się także na terenie posesji, jednak musimy pamiętać o tym, że w tym wypadku jest to kwestia estetyki, zabieramy sobie też część powierzchni, a dodatkowo przy montażu paneli na zewnątrz, podatek VAT wzrasta z 8% do 23%. Ma to istotne znaczenie przy kosztach inwestycji.

Firma BEHRENDT, która z powodzeniem instaluje takie urządzenia i posiada wykwalifikowaną kadrę, przygotuje nam kompleksową ofertę. Warto mieć przy sobie kilka rachunków za energię elektryczną, daje to bowiem obraz zużycia energii, dobrze też mieć rzut dachu. W ofercie będzie projekt z wykonawstwem, który zostanie zrealizowany w możliwie krótkim terminie. Po stronie klienta jest wystąpienie z wnioskiem do zakłądu energetycznego, który zakłada licznik dwukierunkowy i przesyła certyfikat, podpisuje też umowę z klientem. Energetyka ma obowiązek podpisać taką umowę, jednak w praktyce ciężko to na dzień dzisiejszy zweryfikować. Zakłady energetyczne nie mają zbyt wiele doświadczenia w tych kwestiach, jednak nie mają prawa nam odmówić. Standardowa instalacja w domku jednorodzinnym nie rodzi problemów, jednak przy takiej instalacji nie warto nastawiać się na sprzedaż prądu. Produkujemy bowiem prąd głównie na własne potrzeby i to instalacja nam zapewni. Panele powinny pracować powyżej 25 lat, przy nieznacznej utracie sprawności do około 20%.

Firma BEHRENDT zajmuje się także pompami ciepła, które zamontowane, dodatkowo zapewniają w okresie letnim klimatyzację. Koszt eksploatacyjny pompy ciepła stosowanej dla ogrzewania jest porównywalny do kosztów eksploatacyjnych kotłowni węglowych czy miałowych. Wartością dodaną jest możliwość korzystania z klimatyzacji latem. Pompa ciepła zużywa prąd w okresie zimowym do ogrzewania i w znacznie mniejszym stopniu latem do chłodzenia. Zastosowanie jej w połączeniu z fotovoltaiką pozwala nam na pełne przejęcie energii na własne potrzeby. Wszyscy klienci firmy, którzy zakupili pompy ciepła są bardzo zadowoleni. Są one doskonałą alternatywą dla innego typu rozwiązań. Firma ma ogromne doświadczenie, testuje u siebie instalacje i może pochwalić się pełnym profesjonalizmem.

Zostają więc kwestie finansowe, które nie są małe. Wsparcie finansowe na odnawialne źródła energii udzielane jest z wielu programów, m.in. dotacje z Unii Europejskiej, specjalne programy krajowe, środki samorządowe. Z najnowszego raportu opublikowanego przez ruch "Więcej niż energia" wynika, że do 2030 roku w Polsce mogłoby powstać ok. 3,6 miliona mikroinstalacji wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych. No właśnie... mogłoby powstać. Czekamy więc na to, co czas nam przyniesie.

Firma BEHRENDT - Grupa SBS
ul. Bat.Chłopskich 24, 87-300 Brodnica