Poznaj region z przewodnikiem

sobota, 06 lutego 2016 r., godz. 11:53  |  Wersja do druku

W dniach 20-21 lutego, z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego zachęcamy do poznawania naszego województwa. W powiecie brodnickim niestety niewiele będzie się działo. Wśród organizatorów znalazł się tylko Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Czyżby powiat brodnicki oferował tak mało atrakcji turystycznych?

Za dwa tygodnie (20 i 21 lutego) licencjonowani przewodnicy będą oprowadzać mieszkańców i turystów po ciekawych zakątkach Kujaw i Pomorza. Akcja bezpłatnego zwiedzania odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Internetowe zapisy ruszają w poniedziałek (8 lutego) na: www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.travel.

Bezpłatne prelekcje, oferty zwiedzania, gry terenowe i miejskie przygotowało 39 organizacji i instytucji z regionu. Na mieszkańców i turystów czeka kilkadziesiąt propozycji atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, m.in. zabawa naturalnej wielkości machinami oblężniczymi przy zamku w Wenecji, udział w fordońskiej ekstremie, czy w zabawie o nazwie "Ścieżka zdrowia”"w Parku Solankowym w Inowrocławiu. Zapraszamy na spacer po bydgoskich kościołach różnych wyznań, zimowy spacerek pod Chełmnie oraz do odkrywania średniowiecznych fortyfikacji Torunia. To także okazja, by poznać bliżej zbiory regionalnych muzeów.

Każdy, kto chce wziąć udział w zwiedzaniu powinien wypełnić formularz na stronie internetowej www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.travel. Znajdzie się tam również szczegółowy program wszystkich wydarzeń. Zapisy rozpoczną się 8 lutego (od godz. 6.00) i będą trwały do 18 lutego. Liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).

Usługi przewodników i wejścia do muzeów w ramach akcji będą bezpłatne. Na uczestników będą czekać nowo wydane publikacje o województwie przygotowane przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną.

Niestety w powiecie brodnickim niewiele będzie się działo. Wśród organizatorów znaleźliśmy tylko Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, który organizuje zabawę terenową Ekoquesting "Leśna Szkoła Odkrywców" - w sobotę 20 lutego w godzinach 10:00 - 13:00. Zapraszamy wszystkich pasjonatów aktywnej turystyki na świeżym powietrzu do zabawy w questing. Questing jest rodzajem gry terenowej, podchodów z wątkiem edukacyjnym. Uczestnicy zabawy podążają szlakiem wytyczonym przez wierszowane wskazówki umieszczone na karcie questu. Kolejne miejsca odnajdują przez rozwiązywanie zagadek, bądź wykonanie konkretnych zadań. Na końcu szlaku na uczestników zabawy czeka "skarb" - nagroda.

Program:

09:30 - 10:00 - Zapoznanie uczestników z regulaminem, omówienie kwestii organizacyjnych i rozdanie kart pracy uczestnikom (indywidualnym lub drużynowym – max. 4-osobowe zespoły)

10:00 - 12:00 - Wyjście w teren, rozwiązywanie zagadek wzdłuż szlaku wytyczonego przez wierszowane wskazówki umieszczone na karcie pracy

12:00 - 13:00 - Sprawdzanie kart pracy, wyłonienie zwycięzców i rozdanie nagród

Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego są organizowane przez Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK po raz szósty. Do akcji „Poznaj swój region z przewodnikiem” włączyły się również instytucje samorządowe z regionu. Naszym celem jest prezentacja lokalnej społeczności pracy przewodników, a także uświadomienie roli jaką odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta i regionu. Do niedawna, aby zostać przewodnikiem turystycznym należało zdać specjalny egzamin w Urzędzie Marszałkowskim. Dziś przewodnikiem może być każdy. Jednak ci najlepsi posiadają rekomendację organizacji przewodnickich.

Uroczyste obchody wojewódzkie Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego odbędą się 20 lutego, w sali sesyjnej Urzędu Miasta Grudziądza. Ich organizatorami jest Urząd Marszałkowski, Oddział PTTK w Grudziądzu oraz Wojewódzki Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK. W tym dniu zasłużonym przewodnikom zostaną wręczone podziękowania Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz odznaka “Zasłużony Przewodnik PTTK“, przyznawana przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie.

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowa UM Toruń, www.parki.kujawsko-pomorskie.pl/glpk