Rodzina w centrum uwagi

czwartek, 04 lutego 2016 r., godz. 17:01  |  Wersja do druku

Samorząd województwa przygotował projekt, w ramach którego we wszystkich 19 powiatach ziemskich oraz w każdym z czterech miast na prawach powiatu w naszym regionie, powstaną ośrodki wspierania rodzin, oferujące bezpłatnie specjalistyczne poradnictwo oraz pomoc psychologiczną, socjoterapeutyczną i prawną.

Adresatami projektu są zarówno rodziny naturalne, jak i instytucje pieczy zastępczej, a partnerami 23 samorządy powiatowe i miejskie. Przedsięwzięcie pod hasłem "Rodzina w centrum" zakłada stworzenie sieci centrów wsparcia oferujących poradnictwo rodzinne (pedagogiczne, psychologiczne, prawne), mediację i terapię, warsztaty dla rodziców (naturalnych i zastępczych) i warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci, uczestnictwo w grupach wsparcia, superwizje w rodzinach zastępczych i wsparcie dla osób opuszczających instytucje pieczy zastępczej.

Projekt ma też na celu poszerzenie kręgu kandydatów do roli rodziców zastępczych i zapewnienie im profesjonalne przygotowanie w postaci uczestnictwa w kursach specjalistycznych. Oprócz tego powstanie sześć nowych rodzinnych instytucji pieczy zastępczej. Poza własnymi rodzinami w województwie kujawsko-pomorskim wychowuje się (dane za 2014 rok) ponad 4,5 tysiąca dzieci, łącznie więcej niż 3 tysiące z nich w ponad 2 tysiącach rodzin zastępczych i 22 rodzinnych domach dziecka.

- Chodzi o szeroko rozumianą profilaktykę społeczną adresowaną do rodzin dysfunkcyjnych lub takich, które dysfunkcyjnymi stać się mogą, by nie dopuścić do tragedii jaką zawsze jest odebranie dzieci niewydolnym opiekuńczo i wychowawczo rodzicom. Drugą kwestią jest piecza zastępcza. Zależy nam, by odbywała się w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do rodzinnych, w rodzinach zastępczych lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych przeznaczonych dla co najwyżej czternaściorga młodych ludzi - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W powiecie brodnickim, w ramach projektu, Powiatowe Centrum Rodziny w Brodnicy obejmie wsparciem 99 osób. Otwarte w ramach projektu Centrum Wspierania Rodzin będzie służyło pomocą dla rodzin przeżywających trudności, rodzin zastępczych oraz dzieci poprzez zróżnicowane wsparcie jak np. 470 godzin specjalistycznego poradnictwa, 5-cio dniowego wyjazdu edukacyjnego rodzin zastępczych z dziećmi, warsztatów dla dzieci i młodzieży przebywającej i opuszczającej pieczę zastępczą. W powiecie brodnickim funkcjonuje 62 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 88 dzieci.

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urząd Marszałkowski Toruń